Prvních pár měsíců těhotenství – první trimestr – se odvíjí ve znamení rychlých změn u vás i dítěte. Co se vás týče, mezi změny v prvním trimestru patří citlivost prsou, únava a nevolnost. Vaše emoce oscilují na škále mezi nadšením a úzkostí. Dítě během prvního trimestru velmi rychle roste a vyvíjí se. Začíná se utvářet mozek, mícha i další orgány a také začíná tlouct srdce. Dokonce se začínají rýsovat i prsty na rukou a nohou.

Pokud jste v prvním trimestru, domluvte si návštěvu u lékaře. Dozvíte se, co očekávat v prvním trimestru i později. Díky těmto informacím se dokážete dobře postarat o sebe i dítě.

1. týden – Příznaky těhotenství
Některé ženy se cítí těhotné ještě před tím, než mají pozitivní test.

2. týden těhotenství
Předtím, než vaše dítě skutečně začne růst, připraví se půda. Minulý týden se vaším krevním oběhem prohnalo zvýšené množství estrogenů a progesteronu, což přimělo dělohu k tvorbě čerstvé prokrvené vrstvy tkáně na podporu potenciálně oplodněného vajíčka.

3. týden těhotenství
Co se děje ve vaší děloze právě teď? Mnoho. Vaše vyvíjející se dítě je jen malý balónek skládající se z několika set zběsile se množících buněk.

4. týden těhotenství
Na tento týden připadá počátek embryonálního období. Příštích deset týdnů se začnou vyvíjet všechny orgány vašeho dítěte a některé dokonce začnou fungovat.

5. týden těhotenství
Hluboko ve vaší děloze se zuřivým tempem vyvíjí embryo. V tomto okamžiku je velké jako sezamové semínko a než jako člověk vypadá spíše jako malý pulec.

6. týden těhotenství
Začíná se formovat nos, ústa a uši, které budete za osm měsíců tak často pusinkovat. Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, viděly byste přerostlou hlavu a černé tečky v místech, kde se vašemu dítěti tvoří oči a nozdry.

7. týden těhotenství
Na vyvíjejících se rukou a nohou se tvoří dlaně a chodidla – přesto, že teď vypadají spíše jako pádla, než malé zavalité končetiny, o kterých sníte, že je držíte a šimráte.

8. týden těhotenství
Z dlaní a chodidel dítěte vyčuhují prsty s plovací blánou a palečky, víčka pokrývají prakticky celé oči, dýchací trubice se z krku větví do plic a ocásek už skoro zmizel.

9. týden těhotenství
Váš nový nájemník už měří přibližně 2,5 cm – velikost hroznové kuličky – a váží pár gramů. Začíná vypadat víc a víc jako člověk. Už jsou vytvořeny všechny základní části jeho těla, příštích pár měsíců se ale budou ještě jemně dolaďovat.

10. týden těhotenství
I když má stěží velikost kumquaty či olivy – něco přes 2,5 cm a váží méně než 7 gramů – má teď vaše dítě za sebou nejkritičtější část vývoje. Toto je začátek tzv. fetální fáze, doby, kdy se velmi rychle vyvíjí a dozrávají orgány a tkáně.

11. týden těhotenství
Vaše dítě je sice dlouhé jen necelé 4 cm, asi ve velikosti fíku, ale už má téměř svou konečnou podobu. Brzy začne otevírat a zavírat pěsti, pod dásněmi se objeví malé zoubečky a některé kosti začnou tvrdnout.

12. týden těhotenství
Prsty miminka se brzy začnou rozevírat a zavírat, začne kroutit prsty na nohou, oční svaly se budou zatínat a ústa budou provádět savé pohyby.

13. týden těhotenství
Na malých prstících se vytváří otisky, žíly a orgány jsou jasně viditelné skrze stále tenkou kůži a tělo začíná dohánět hlavu, která momentálně tvoří třetinu jeho velikosti.

Jak se nejlépe stravovat v prvním trimestru můžete najít zde: http://blog.veruska.cz/?p=4032