10. týden těhotenství
Jak vaše dítě roste
I když má stěží velikost kumquaty či olivy – něco přes 2,5 cm a váží méně než 7 gramů – má teď vaše dítě za sebou nejkritičtější část vývoje. Toto je začátek tzv. fetální fáze, doby, kdy se velmi rychle vyvíjí a dozrávají orgány a tkáně.
Dítě začíná polykat tekutiny a dává o sobě vědět. Životně důležité orgány jako ledviny, střeva, mozek a játra (teď produkují červené krvinky v místě mizejícího žloutkového váčku) jsou na svém místě a začínají fungovat, přesto že se ještě během těhotenství budou vyvíjet.
Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, zahlédly byste drobné detaily, jako malinké nehty na rukou i nohou a chloupky, které začínají pokrývat jemnou kůži.
Další vývoj: Vaše dítě může ohnout končetiny. Ruce má ohnuté v zápěstích, spojené u srdce a nohy už může mít tak dlouhé, že se dokážou dotknout jedna druhé. Obrys páteře je jasně viditelný skrze průsvitnou kůži a z míchy se začínají natahovat míšní nervy. Čelo je dočasně vyboulené díky tomu, že mozek je usazený vysoko v hlavě, která měří polovinu délky těla. Od temene k trupu měří miminko něco do 3 cm. V nastávajících týdnech dítě znovu zdvojnásobí velikost na téměř 7,5 cm.
Jak se mění váš život
Při vyšetření Dopplerovým stetoskopem, ručním ultrazvukovým zařízením, které váš lékař přiloží na bříško, byste měly slyšet rychlý tlukot srdce miminka. Mnoho žen tvrdí, že tlukot malého srdce dítěte zní jako dunění cválajících koní, a když ho slyšely poprvé, velmi je to dojalo.
Předtím, než otěhotníte, má vaše děloha velikost malé hrušky, tento týden už je velká jako grep. Teď už můžete i nemusíte být připraveny na těhotenské oblečení. Dokonce, i pokud nejste tak daleko, můžete se ve svém běžném oblečení cítit nepohodlně, především podprsenka už vám nemusí dobře sedět. Zvětšující se obvod pasu je pravděpodobně způsoben mírným nárůstem váhy a nadýmáním. Pokud jste ve fázi mezi svým běžným a těhotenským oblečením, potřebné pohodlí vám poskytnou sukně nebo kalhoty s elastickým pasem (nízko položený pás pod bříškem).
V závislosti na úrovni vaší kondice se můžete podílet na širokém spektru činností během těhotenství. Vynikající volbou je po celých devět měsíců plavání a chůze. Cvičení podporuje svalový tonus, sílu a vytrvalost, tři vlastnosti, které vám pomohou unést stoupající hmotnost během těhotenství, připraví vás na fyzickou zátěž, kterou si vyžaduje porod, a pomůžou dostat se snadněji zpět do formy poté, co se dítě narodí (bohužel neexistuje důkaz, že by pravidelné cvičení zkrátilo porod).
Tři otázky na infekce během těhotenství
Co bych měla vědět o infekci močových cest v těhotenství?
Infekce močových cest je nejběžnější bakteriální infekce v době těhotenství. Částečně je to vinou zvýšené hladiny progesteronu. Hormon uvolňuje močové cesty, což může zpomalit tok moči, takže bakterie mají více času růst. Později v těhotenství se přidávají další faktory.
K infekci dojde, pokud střevní bakterie cestují z konečníku do močové trubice a pokračují do močových cest, kde se dále množí. Někdy způsobí zánět močového měchýře tzv. cystitidu. Příznaky cystitidy jsou bolesti, nepohodlí, pálení při močení, častější potřeba močení, mírná bolest pánve a bolest podbřišku. Vaše moč může být zakalená a nepříjemně zapáchat.
Je důležité vyhledat lékaře, pokud se domníváte, že máte infekci močového měchýře. Neléčená cystitida může vést k infekci ledvin, což může vést k vážné nemoci a zvýšit riziko předčasného porodu. Pokud máte cystitidu, váš lékař vám předepíše antibiotika, která jsou během těhotenství bezpečná, aby zabránila dalším problémům. Antibiotika pravděpodobně zmírní vaše příznaky během několika dní, ale nezapomeňte dokončit celý průběh léčby, aby byly zničeny všechny bakterie.
Bakterie se také mohou v močových cestách rozmnožit, aniž by to vyvolalo jakékoliv symptomy (stav nazývaný asymptomatická bakteriurie) a to je důvod, proč lékař posílá vzorek vaší moči do laboratoře při první těhotenské návštěvě. Pokud máte asymptomatickou bakteriurii, je třeba, abyste byly léčeny antibiotiky.
Co bych měla vědět o bakteriální vaginóze v těhotenství?
Bakteriální vaginóza je infekce pohlavního ústrojí způsobená přemnožením bakterií, které obvykle žijí v pochvě v menším množství. Mezi příznaky vaginózy patří slabý, mléčně bílý nebo šedý výtok, který nepříjemně páchne rybinou (tento zápach je nejzřetelnější po sexu). Může vás také svědit vagína i vulva, nebo je můžete mít podrážděné, ačkoliv polovina žen s bakteriální vaginózou nemá žádné příznaky.
Bakteriální vaginóza je spojena se zvýšeným rizikem předčasného porodu a předčasným prasknutím plodové blány obklopující vaše dítě. Pokud máte příznaky bakteriální vaginózy nebo pokud vám hrozí předčasný porod, váš lékař by měl vyšetřit, zda infekci nemáte a pokud ano, měl by vás léčit antibiotiky. Pokud vám riziko nehrozí, ani nemáte symptomy, lékař váš vyšetřovat nebude.
Co potřebuji vědět o kvasinkové infekci během těhotenství?
Kvasinkové infekce jsou běžné vaginální infekce, které jsou v těhotenství ještě pravděpodobnější. Jsou způsobené mikroskopickými houbičkami Candida. Tyto houbičky se nachází ve vagíně téměř třetiny žen a stávají se problémem, až když rostou tak rychle, že přemůžou všechny ostatní mikroorganismy. Zvyšující se hladina estrogenu v těhotenství způsobuje, že vagína produkuje více glykogenu, což pouze usnadňuje růst kvasinek. (Někteří vědci se domnívají, že estrogen má na kvasinky přímý vliv. Způsobuje, že rostou rychleji, a že se lépe udrží na stěnách vagíny.)
Kvasinková infekce vašemu dítěti neublíží. Pokud máte infekci při porodu, je určitá šance, že se dítě nakazí, když bude procházet porodními cestami.
Úkol na tento týden
Kupte si nové podprsenky a kalhotky. Pokud vás bolí prsa, pořiďte si dobrou bavlněnou podprsenku, která prsa udrží. Těhotenské podprsenky nabízejí dobrou podporu, tak si jich pár zkuste. Vaše prsa se mohla zvětšit o jednu až dvě velikosti, především pokud je to vaše první těhotenství a zkušená prodavačka vám může pomoci s výběrem správné velikosti. Těhotenské kalhotky, bikiny a dokonce i tanga – pokud je nosíte rády – mohou také výrazně přispět k vašemu pohodlí.