Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

1-trimestr-tehotenstvi:10-tyden-tehotenstvi [2017/01/14 14:38] (aktuální)
Editor vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +===== 10. týden těhotenství =====
 +==== Jak vaše dítě roste ====
  
 +I když má stěží velikost kumquaty či olivy – něco přes 2,5 cm a váží méně než 7 gramů – má teď vaše dítě za sebou nejkritičtější část vývoje. Toto je začátek tzv. fetální fáze, doby, kdy se velmi rychle vyvíjí a dozrávají orgány a tkáně.
 +
 +Dítě začíná polykat tekutiny a dává o sobě vědět. Životně důležité orgány jako ledviny, střeva, mozek a játra (teď produkují červené krvinky v místě mizejícího žloutkového váčku) jsou na svém místě a začínají fungovat, přesto že se ještě během těhotenství budou vyvíjet.
 +
 +Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, zahlédly byste drobné detaily, jako malinké nehty na rukou i nohou a chloupky, které začínají pokrývat jemnou kůži.
 +
 +Další vývoj: Vaše dítě může ohnout končetiny. Ruce má ohnuté v zápěstích,​ spojené u srdce a nohy už může mít tak dlouhé, že se dokážou dotknout jedna druhé. Obrys páteře je jasně viditelný skrze průsvitnou kůži a z míchy se začínají natahovat míšní nervy. Čelo je dočasně vyboulené díky tomu, že mozek je usazený vysoko v hlavě, která měří polovinu délky těla. Od temene k trupu měří miminko něco do 3 cm. V nastávajících týdnech dítě znovu zdvojnásobí velikost na téměř 7,5 cm.
 +
 +==== Jak se mění váš život ====
 +
 +Při vyšetření Dopplerovým stetoskopem,​ ručním ultrazvukovým zařízením,​ které váš lékař přiloží na bříško, byste měly slyšet rychlý tlukot srdce miminka. Mnoho žen tvrdí, že tlukot malého srdce dítěte zní jako dunění cválajících koní, a když ho slyšely poprvé, velmi je to dojalo.
 +
 +Předtím, [[https://​www.modrykonik.cz/​diskuse/​|než otěhotníte]],​ má vaše děloha velikost malé hrušky, tento týden už je velká jako grep. Teď už můžete i nemusíte být připraveny na těhotenské oblečení. Dokonce, i pokud nejste tak daleko, můžete se ve svém běžném oblečení cítit nepohodlně,​ především podprsenka už vám nemusí dobře sedět. Zvětšující se obvod pasu je pravděpodobně způsoben mírným nárůstem váhy a nadýmáním. Pokud jste ve fázi mezi svým běžným a těhotenským oblečením,​ potřebné pohodlí vám poskytnou sukně nebo kalhoty s elastickým pasem (nízko položený pás pod bříškem).
 +
 +V závislosti na úrovni vaší kondice se můžete podílet na širokém spektru činností během těhotenství. Vynikající volbou je po celých devět měsíců plavání a chůze. Cvičení podporuje svalový tonus, sílu a vytrvalost, tři vlastnosti, které vám pomohou unést stoupající hmotnost během těhotenství,​ připraví vás na fyzickou zátěž, kterou si vyžaduje porod, a pomůžou dostat se snadněji zpět do formy poté, co se dítě narodí (bohužel neexistuje důkaz, že by pravidelné cvičení zkrátilo porod).
 +
 +==== Tři otázky na infekce během těhotenství ====
 +
 +=== Co bych měla vědět o infekci močových cest v těhotenství?​ ===
 +
 +Infekce močových cest je nejběžnější bakteriální infekce v době těhotenství. Částečně je to vinou zvýšené hladiny progesteronu. Hormon uvolňuje močové cesty, což může zpomalit tok moči, takže bakterie mají více času růst. Později v těhotenství se přidávají další faktory.
 +
 +K infekci dojde, pokud střevní bakterie cestují z konečníku do močové trubice a pokračují do močových cest, kde se dále množí. Někdy způsobí zánět močového měchýře tzv. cystitidu. Příznaky cystitidy jsou bolesti, nepohodlí, pálení při močení, častější potřeba močení, mírná bolest pánve a bolest podbřišku. Vaše moč může být zakalená a nepříjemně zapáchat.
 +
 +Je důležité vyhledat lékaře, pokud se domníváte,​ že máte infekci močového měchýře. Neléčená cystitida může vést k infekci ledvin, což může vést k vážné nemoci a zvýšit riziko předčasného porodu. Pokud máte cystitidu, váš lékař vám předepíše antibiotika,​ která jsou během těhotenství bezpečná, aby zabránila dalším problémům. Antibiotika pravděpodobně zmírní vaše příznaky během několika dní, ale nezapomeňte dokončit celý průběh léčby, aby byly zničeny všechny bakterie.
 +
 +Bakterie se také mohou v močových cestách rozmnožit, aniž by to vyvolalo jakékoliv symptomy (stav nazývaný asymptomatická bakteriurie) a to je důvod, proč lékař posílá vzorek vaší moči do laboratoře při první těhotenské návštěvě. Pokud máte asymptomatickou bakteriurii,​ je třeba, abyste byly léčeny antibiotiky.
 +
 +=== Co bych měla vědět o bakteriální vaginóze v těhotenství?​ ===
 +
 +Bakteriální vaginóza je infekce pohlavního ústrojí způsobená přemnožením bakterií, které obvykle žijí v pochvě v menším množství. Mezi příznaky vaginózy patří slabý, mléčně bílý nebo šedý výtok, který nepříjemně páchne rybinou (tento zápach je nejzřetelnější po sexu). Může vás také svědit vagína i vulva, nebo je můžete mít podrážděné,​ ačkoliv polovina žen s bakteriální vaginózou nemá žádné příznaky.
 +
 +Bakteriální vaginóza je spojena se zvýšeným rizikem předčasného porodu a předčasným prasknutím plodové blány obklopující vaše dítě. Pokud máte příznaky bakteriální vaginózy nebo pokud vám hrozí předčasný porod, váš lékař by měl vyšetřit, zda infekci nemáte a pokud ano, měl by vás léčit antibiotiky. Pokud vám riziko nehrozí, ani nemáte symptomy, lékař váš vyšetřovat nebude.
 +
 +=== Co potřebuji vědět o kvasinkové infekci během těhotenství?​ ===
 +
 +Kvasinkové infekce jsou běžné vaginální infekce, které jsou v těhotenství ještě pravděpodobnější. Jsou způsobené mikroskopickými houbičkami Candida. Tyto houbičky se nachází ve vagíně téměř třetiny žen a stávají se problémem, až když rostou tak rychle, že přemůžou všechny ostatní mikroorganismy. Zvyšující se hladina estrogenu v těhotenství způsobuje, že vagína produkuje více glykogenu, což pouze usnadňuje růst kvasinek. (Někteří vědci se domnívají,​ že estrogen má na kvasinky přímý vliv. Způsobuje, že rostou rychleji, a že se lépe udrží na stěnách vagíny.)
 +
 +Kvasinková infekce vašemu dítěti neublíží. Pokud máte infekci při porodu, je určitá šance, že se dítě nakazí, když bude procházet porodními cestami.
 +
 +==== Úkol na tento týden ====
 +
 +Kupte si nové podprsenky a kalhotky. Pokud vás bolí prsa, pořiďte si dobrou bavlněnou podprsenku, která prsa udrží. Těhotenské podprsenky nabízejí dobrou podporu, tak si jich pár zkuste. Vaše prsa se mohla zvětšit o jednu až dvě velikosti, především pokud je to vaše první těhotenství a zkušená prodavačka vám může pomoci s výběrem správné velikosti. Těhotenské kalhotky, bikiny a dokonce i tanga – pokud je nosíte rády – mohou také výrazně přispět k vašemu pohodlí.