Jak vaše dítě roste

Vaše dítě je sice dlouhé jen necelé 4 cm, asi ve velikosti fíku, ale už má téměř svou konečnou podobu. Brzy začne otevírat a zavírat pěsti, pod dásněmi se objeví malé zoubečky a některé kosti začnou tvrdnout.

Už naplno kope a protahuje se a pohyby vypadají tak lehce, jako by se jednalo o vodní balet. Tyto pohyby budou častější, jak bude růst, budou propracovanější a funkční. Vy jeho pohyby neucítíte ještě měsíc nebo dva – stejně tak nezachytíte škytání, k němuž může docházet teď, kdy se tvoří bránice.

Jak se váš život mění

Pokud jste jako většina žen, máte teď trochu víc energie a přestává vám být nevolno. Bohužel vás může trápit zácpa (způsobená hormonálními změnami, které mohou zpomalovat trávení) a pálení žáhy (znovu hormóny, uvolňují záklopku mezi žaludkem a jícnem). Pamatujte si, že všechno tohle nepohodlí podstupujete pro dobrou věc.

Nedělejte si starosti, pokud vám nevolnost znemožňuje jíst mnohé ze zdravých potravin a pokud jste ještě moc nepřibraly (většina žen přibere v prvním trimestru 1 až 2,5 kg). Váš apetit se pravděpodobně brzy vrátí a začnete přibírat kolem půl kila týdně.

Zjistěte, který z vašich příznaků je běžný, a který je znamením, že se děje něco špatně. Pravděpodobně také přemýšlíte nad otázkami Mohu dál chodit na hodiny tance? Mohou airbagy v autě dítě zranit? Pokud nastydnu, jaké léky mohu užívat? Ujistěte, co je v těhotenství bezpečné a co není.

Otázky týkající se jídla v těhotenství

Pravděpodobně jste slyšely spoustu varování před některými potravinami v těhotenství. Je pravda, že některé potraviny představují pro dítě potenciální riziko, drtivá většina je ale bezpečná a riziko komplikací, způsobených potravinami, je velmi nízké.

Otázka: Od jakých potravin bych se měla v těhotenství držet dál?

Problematické mohou být některé druhy mořských plodů, protože mohou obsahovat významné množství škodlivin, jako například methylrtuti, která může poškodit mozek dítěte. Na druhou stranu jíst mořské plody má i své výhody: Je to dobrý zdroj proteinů a primární zdroj některých omega-3 mastných kyselin, které prospívají zraku a vývoji mozku dítěte. Důležité je vybrat si co nejméně znečištěné ryby a jíst je s mírou.

Chcete-li minimalizovat vliv methylrtuti, měly byste se zcela vyhnout žralokovi, mečounovi, královské makrele a chňapalovi. Těhotné ženy mohou jíst až 340g tepelně upravovaných ryb (asi dvě porce) týdně. Nicméně toto množství by nemělo zahrnovat více jak 170g bílého tuňáka nebo steaku z tuňáka, který obsahuje více rtuti než tuňák v konzervě. Někteří odborníci se domnívají,že hladina rtuti je příliš vysoká a doporučují vyhnout se tuňákovi úplně.

Nikdy nejezte ryby, které ulovil někdo z rodiny nebo přátel bez toho, že by k tomu pověřený člověk určil, zda se nejedná o rybu z vody s nadlimitním množstvím rtuti a dalších škodlivin. Také se vyhněte syrovým a nedostatečně tepelně upraveným rybám (což zahrnuje nevařené uzené ryby a naložené ryby), pokud jste těhotné. Mohou totiž obsahovat bakterie nebo parazity, kteří by mohli způsobit nevolnost, případně ovlivnit vývoj dítěte.

Dále byste se měly vyhnout nepasterizovaným měkkým sýrům, rozmraženým paštikám, syrovému nebo nedostatečně tepelně upravenému masu a drůbeži, a jídlu, které obsahuje syrová vejce (jako dresing k Cesarovu salátu, holandská omáčka či těsto na pečení), protože mohou obsahovat škodlivé bakterie.

Otázka: Jakým nápojům se mám vyhnout?

Především alkoholu. Prochází vaším krevním oběhem rychle k dítěti a dokonce i jedna sklenička denně může zvýšit riziko, že dítě bude mít nějaký problém. Není známo, jaké množství alkoholu je během těhotenství bezpečné, proto je lepší se mu kompletně vyhnout. Z dalších nápojů se vyhněte nepasterizovaným štávám a mléku, a také vaječnému koňaku. Existuje malé riziko, že tyto nápoje obsahují E. coli nebo jiné bakterie, které mohou dítěti ublížit. I když jste možná slyšely, že v těhotenství nesmíte pít kávu, v umírněném množství je to v pořádku. Po letech sporů většina odborníků věří, že ačkoliv kofein prochází placentou, mírné množství (méně než 300mg denně) vašemu dítěti neublíží. Ale uvědomte si, že kofein se skrývá také v čokoládě, čaji, cole a dalších nealkoholických nápojích.

Otázka: jak se mohu bránit otravě z jídla?

Důkladně vařte maso, drůbež i ryby. Používejte teploměr, abyste mohly změřit teplotu uvnitř masa nebo ho vařte tak dlouho, až už uprostřed nebude růžové.

  • Nejezte uzeniny, rozmražené paštiky, masové pomazánky, rozmražené uzené nebo nakládané ryby až dokud nejsou zcela uvařené.
  • Co jste nedojedly před déle než dvěma hodinami, pořádně ohřejte, než to budete znovu jíst.
  • Nevařené maso uchovávejte odděleně od ostatních potravin.
  • Důkladně myjte a loupejte všechno ovoce a zeleninu.
  • Používejte k mytí rukou horkou vodu a mýdlo – tím samým myjte i jakýkoliv povrch, který přichází do kontaktu s nemytými potravinami, nevařeným masem, drůbeží, mořskými plody nebo vejci a uzeninami – předtím, než se dotknete umytých potravin nebo uvaříte maso, abyste nekontaminovaly další potraviny.
  • Jezte rychle se kazící potraviny a jídlo připravené ke konzumaci brzy poté, co ho koupíte, především pokud už jste otevřely obal, dokonce i pokud ještě neprošla expirační doba. Datum expirace se vztahuje k neotevřeným potravinám.

Úkol na tento týden

Oslovte jiné maminky – včetně té vaší. Ženy, které už mateřství zažily, vám mohou poskytnout dobré rady, uklidňující rameno, můžete s nimi sdílet zážitky. Pokud máte se svou matkou dobrý vztah, může pro vás být největší podporou. Ve skutečnosti mnoho žen zjistí, že těhotenství je sblížilo s jejich matkami. Pokud nevíte, jak začít rozhovor, zeptejte se mamky nebo kamarádky na nejlepší a nejhorší vzpomínky na těhotenství.

Je bezpečné chodit během těhotenství do namáhavých tanečních kurzů či cvičit?

Platí, že v těhotenství můžete pokračovat v aktivitě, na jakou jste zvyklé – pokud provedete určité změny a pokud nemáte žádný fyzický problém, který by takovou aktivitou vystavil vás či dítě riziku. Chcete-li se odpovědně rozhodnout, zda v kurzu zůstat nebo pokračovat ve cvičení, musíte nejdříve pochopit, jaké změny se dějí s funkcí vašeho srdce a metabolismu.

Na začátku těhotenství se zvyšuje množství krve, která koluje vašim srdcem. Během třetího trimestru vyšplhá na 30 až 50% nad běžnou hodnotu. Vaše srdce musí více pracovat, aby dokázalo pumpovat všechnu krev, takže vás fyzická aktivita snadněji unaví. Jakékoliv aerobní cvičení během těhotenství pro vás bude namáhavější než obvykle, bez ohledu na to, jestli jde o cvičení intenzivní nebo pohyb v klidném tempu.

Srdeční frekvence během těhotenství stoupá také, a to díky vyššímu objemu krve. Po cvičení může trvat až 15 minut, než se srdce vrátí do své klidové tepové frekvence. Vzhledem k tomu, že i srdce a svaly potřebují dostatečný přísun krve během cvičení, mohou nakonec o její příděl soupeřit s placentou.

Riziko, že si natáhnete či natrhnete sval, a nebo že si způsobíte jiné zranění, je také vyšší, protože těhotenské hormóny, které pomáhají rozšiřovat dělohu, také oslabují pojivové tkáně těla. Takže skákání, třesení nebo rychlé změny směru nejsou právě dobrý nápad.

Existují jisté úpravy, které pomohou snížit tepovou frekvenci a vaše cvičení nebo taneční kurz tak bude bezpečnější pro vás i dítě.

  • Mějte po celou dobu jednu nohu na podlaze.
  • Pochodujte nebo dělejte úkroky stranou, ale neskákejte.
  • Méně pohybujte pažemi.
  • Vyhněte se rychlým otočkám, který by způsobily otřes; místo toho se vždy dívejte jedním směrem.

Je nezbytné, abyste získaly povolení nejprve od svého lékaře. Ale díky těmto jednoduchým pravidlům byste měly být schopné udržet krok s ostatními při jakékoliv pravidelné aktivitě, na kterou jste zvyklé.

Je bezpečné užívat léky proti nachlazení?

Některé složky obsažené v lécích proti nachlazení jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné, ale některým je třeba se vyhnout. Většina léků proti nachlazení je určena k potlačení několika příznaků, takže obsahuje dva nebo více léků v jednom, ačkoliv se tyto léky dají zakoupit i jednotlivě. Tyto léky obsahují antihistaminika, která zmírňují příznaky alergie a pomáhají spát, antitusika, která potlačují kašel, dále expectoranty, látky napomáhající odkašlávání a uvolnění hlenu, dekongestiva pro uvolnění ucpaného nosu a analgetika, která mírní bolest.

Pamatujte, že žádný lék není bezpečný pro každou ženu, takže by bylo dobré se poradit s lékařem či porodní asistentkou, než si vezmete během těhotenství jakýkoliv lék. Neužívejte víc, než je doporučená dávka a pokud možno se vyhněte užívání jakéhokoliv léku během prvního trimestru, kdy je vaše dítě nejzranitelnější.

Předkládáme zde přehled některých látek, jejichž užívání je během těhotenství v pořádku: Loratidin, doxylamin, pheniramin, triprolidin, dyphenhydramin, chlorfeniramin. Tyto látky jsou během těhotenství bezpečné, ale mohou způsobit ospalost, speciálně doxylamin a dyphenhydramin.

Lék Guaifenesin, usnadňující odkašlávání, ředí sekret v dýchacích cestách. Některé studie zjistily zvýšené riziko tříselné kýly u dětí vystavených tomuto léku, jiné výzkumy ho nezaznamenaly. Látka tlumící kašel dextromethorphan má špatnou pověst od té doby, co se v jedné studii zjistilo, že způsobuje vrozené vady u embryí kuřat, nicméně tato studie měla mnoho nedostatků a obecně není považována za důvěryhodnou. A co víc, některé kvalitní výzkumy provedené na ženách, které užívaly lék během těhotenství, ukázaly, že u lidí nezvyšuje riziko vrozených vad. Lokální anestetikum benzokain v kombinaci s dextromethorphanem pomáhá v léčbě bolesti v krku. Benzokain se nedostane do krevního řečistě, proto nepředstavuje pro dítě riziko.

Látka proti bolesti a horečce acetaminophen byla dobře prostudována. Během těhotenství ji můžete bezpečně užívat, pokud budete dodržovat doporučenou dávku.

Látky, kterým je třeba se vyhnout

Je dobré se vyhnout dekongestivům, pseudoephedrinu a phenylephrinu, zvláště v prvních 13. týdnech těhotenství, protože existují informace o vrozených vadách způsobených těmito látkami. Ačkoliv se zdá, že je riziko nízké, může být větší, pokud jste kuřačky. Po 13. týdnu je občasné užívání léků s těmito látkami – například jednou až dvakrát denně po ne více než den nebo dva dny – pravděpodobně bezpečné. Častější užívání nicméně může snížit průtok krve do placenty. Také byste se měly vyhnout lékům proti bolesti, jako je Aspirin, Ibuprofen, Naproxen, salicylát sodný, a dalším nesteroidním protizánětlivým lékům. Pokud byste je užily v prvních měsících těhotenství, je prokázáno, že některé ženy díky těmto lékům potratily. Nové informace také naznačují, že užívání těchto léků ve druhém a třetím měsíci těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad, zejména srdečních.

V posledním trimestru mohou být tyto léky pro dítě toxické. Pokud užijete aspirin během týdne, kdy porodíte, můžete při porodu více krvácet.

Poslední upozornění: Některé kapky a sirupy proti nachlazení obsahují alkohol v koncentraci vyšší než 4,75%. Hledejte léky, které jsou bez alkoholu.

Je pravda, že díky sexu ke konci těhotenství může žena porodit?

Ne, ale je to mocný mýtus. Během let se některé těhotné ženy, porodní asistentky i lékaři domnívali, že sex ke konci těhotenství může pomoci nastartovat porod. Existovala teorie, že hormony přítomné ve spermatu (prostaglandiny) a kontrakce při orgasmu stimulují děložní čípek. Ale výzkumy neobjevily žádné takové spojení.

Ve skutečnosti byla v roce 2006 provedena studie na 95 těhotných ženách, ženách, které měly sex v posledních týdnech těhotenství a ukázalo se, že rodily o několik dní později než ženy, které sex neměly. (Výsledek tohoto malého výzkumu nutně neznamená, že sex oddálí porod, ale poskytuje důkazy, že mezi sexem a porodem pravděpodobně tato vazba nefunguje.)

Není nic špatného na tom, pokud má žena sex během nekomplikovaného těhotenství až do doby, než jí praskne voda. Jen nečekejte, že vám pomůže nastartovat porod.