Jak vaše dítě roste

Nejdramatičtější vývoj tohoto týdne: reflexy. Prsty miminka se brzy začnou rozevírat a zavírat, začne kroutit prsty na nohou, oční svaly se budou zatínat a ústa budou provádět savé pohyby. Pokud do svého břicha píchnete, dítě zareaguje kroucením, ačkoliv to ještě nebudete schopné cítit. Jeho střeva, která rostou tak rychle, že zasahují do pupeční šňůry, se přesunou do břišní dutiny a ledviny začnou vylučovat moč do močového měchýře.

Mezitím se velmi rychle množí nervové buňky a zběsile se tvoří synapse v mozku. Tvář už vypadá bezesporu lidsky: oči se pohybují ze strany na stranu, uši jsou tam, kde mají být. Od temene k trupu měří mimi přes 5 cm (asi velikost citrónu) a váží 14g.

Jak se mění váš život

Vaše děloha se natolik zvětšila, že ji lékař může cítit pohmatem na podbřišek těsně nad stydkou kostí. Nejspíš už nosíte těhotenské oblečení, zvláště pokud toto není vaše první těhotenství. Pokud jste ještě poměrně útlá a nepotřebujete těhotenské oblečení, nepochybně jste si všimly, že se vám rozšiřuje pas, a že se cítíte pohodlněji ve volném oblečení.

Můžete cítit pálení žáhy, pálení, které často zasahuje oblast od dolní části hrudní kosti až ke krku. Mnoho žen pálí žáha poprvé až během těhotenství a ty, které to znají z dřívějška, zjišťují, že v těhotenství je to ještě horší. Během těhotenství placenta produkuje velké množství hormonu progesteronu, který uvolňuje bariéru mezi jícnem a žaludkem. Zvláště v leže můžou žaludeční šťávy prosakovat zpět do trubice, což způsobuje nepříjemný pocit pálení. U mnoha žen tento problém nezačíná (ani se nezhoršuje) do pozdní fáze těhotenství, kdy vaše rostoucí děloha začíná tlačit na žaludek. Nepříjemné pocity mohou být mírné, ale i intenzivní a rušivé.

Mám jít na amniocentézu?

Amniocentéza je prenatální vyšetření, které se provádí mezi 16. a 20. týdnem. S více než 99% jistotou odhalí poruchu dítěte, jako například Downův syndrom. Může také odhalit několikset genetických vad, jako je cystická fibróza, srpkovitá anémie a Tay-Sachsova choroba, stejně jako vady neurální trubice (jako rozštěp páteře a anencefalie). Protože je amniocentéza invazivní a nese s sebou malé riziko potratu, měly by ji zvolit ženy, u kterých hrozí vyšší riziko chromozomálních problémů.

Podle čeho se mám rozhodnout, jestli toto vyšetření podstoupit?

Ženě každého věku by měla být nejdříve nabídnuta možnost prvo a druhotrimestrálního screeningu a pak možnosti diagnostických vyšetření. Váš lékař či lékař z genetické poradny by s vámi měl prodiskutovat klady a zápory těchto přístupů. Ale konečné rozhodnutí, zda vyšetření podstoupit, je zcela na vás. Mnoho žen si zvolí screening a na diagnostické vyšetření se rozhodne jít až podle výsledků. Jiné ženy se hned rozhodují jít na diagnostické vyšetření. (Možná vědí, že jim hrozí vyšší riziko chromozomálních problémů nebo vad, které by screening neodhalil, nebo jen cítí, že chtějí vědět co nejvíce o stavu dítěte a jsou ochotny podstoupit malé riziko potratu.) Nekteré ženy se rozhodnou, že nepodstoupí ani screening ani vyšetření. Pokud nejdříve zvolíte screening, můžete si ujasnit – s pomocí vašeho lékaře či lékaře z genetické poradny – jestli výsledek znamená velké riziko, a proto byste měly jít na amniocentézu nebo druhé diagnostické vyšetření, odběr choriovývh klků, abyste si byly jisté, že je dítě zdravé. Musíte uvážit, nakolik je pro vás důležité znát stav svého dítěte, protože vyšetřením riskujete potrat.

Jaký je postup?

Pokud se rozhodnete pro amniocentézu, očekávejte, že celé vyšetření potrvá asi 30 minut (samotné odsátí tekutiny trvá méně než 30 sekund). Lékař použije ultrazvuk, aby zjistil, kde je vak plodové vody v bezpečné vzdálenosti od dítěte a placenty. Poté pod neustálou kontrolou ultrazvuku propíchne dlouhou, tenkou, dutou jehlou žaludek a děložní stěnu, aby nabral trochu plodové vody. Můžete cítit křeče, štípání nebo tlak. Pro každou ženu je tato procedure různě nepříjemná. Dokonce se pocity liší těhotenství od těhotenství.

Úkol na tento týden

Vypracujte si finanční rozpočet. Sedněte si s partnerem a promluvte si o tom, jak vyřešíte výdaje na dítě – oblečení, jídlo, pleny, hračky a další výbavička. Přemýšlejte, na čem můžete ušetřit, abyste měli dostatek financí k výchově dítěte. Zvažte tyto úpravy rozpočtu už nyní a začněte na dítě spořit.