Jak vaše dítě poroste

Předtím, než vaše dítě skutečně začne růst, připraví se půda. Minulý týden se vaším krevním oběhem prohnalo zvýšené množství estrogenů a progesteronu, což přimělo dělohu k tvorbě čerstvé prokrvené vrstvy tkáně na podporu potenciálně oplodněného vajíčka. V tu dobu ve vašich vaječnících dozrávala vajíčka ve váčcích naplněných tekutinou, tzv. folikulech. Na začátku tohoto týdne (často kolem 14. dne 28denního cyklu) ovulujete: jedno z vašich vajíček opustí folikul a je odnášeno z vaječníku do vejcovodu.

Během příštích 12 až 24 hodin dojde k oplodnění vajíčka jednou z 250 milionů spermií (v průměru) ejakulátu vašeho partnera. Ejakulát prochází vagínou skrze děložní hrdlo do vašich vaječníků, do vejcovodu a proniká do vajíčka. Jen asi 400 spermií přežije náročnou deset hodin trvající cestu do vajíčka a jen jedna dokáže úspěšně projít vnější membránou. (Přibližně 20 minut trvá šťastnému vítězi objevit cestu dovnitř.)

Během příštích deseti až třiceti hodin se jádro spermie sloučí s vajíčkem a dojde tak ke spojení jejich genetického materiálu. Pokud spermie nese chromozóm Y, budete mít chlapečka. Pokud nese chromozóm X, narodí se holčička.

Během tří až čtyřdenní cesty z vejcovodu do dělohy se oplodněné vajíčko (nyní nazývané zygota) rozdělí na 16 identických buňek. Jakmile vstoupí do dělohy, změní se zygota na morulu. O den či dva později se začne nořit do čerstvé děložní sliznice a pokračuje tak ve svém úžasném růstu a transformaci.

V této době je vaše vyvíjejíci se dítě balónkem buněk, který vědci oficiálně označují jako blastocystu: uvnitř je masa buněk, ze kterých se vytvoří embryo, dutina naplněná tekutinou, ze které vznikne amniotický vak a vnější masa buněk, ze které se vyvine placenta, orgán ve tvaru placky, který dítěti dodává kyslík a živiny. Také odvádí odpadní látky.

Poznámka: Každé dítě se vyvíjí trochu jinak – dokonce i v děloze. Naše informace jsou koncipovány tak, abyste získaly obecnou představu o vývoji vašeho dítěte.

Jak se mění váš život

Vaše poslední menstruace začala před 12 až 16 dny, takže pravděpodobně právě teď ovulujete, a nebo brzy budete. Může vám připadat zvláštní, že váš lékař počítá termín porodu (a gestační věk vašeho dítěte) od prvního dne vaší poslední menstruace.

Těhotenství trvá asi 38 týdnů od početí, ale protože je často obtížné určit přesně, kdy došlo ke spojení vajíčka se spermií, lékaři a porodní asistentky jednoduše počítají, že 40 týdnů těhotenství začíná nástupem vaší poslední menstruace. To je důvod, proč jste byla za těhotnou označena již v době, kdy teprve došlo k oplodění.

Spousta věcí se musí podařit, aby došlo k početí – v tomto případě je načasování opravdu to nejdůležitější. Abyste zvýšili své šance, snažte se mít sex někdy mezi 72 hodinami před ovulací a 24 hodinami po ní. (Je to důležité kvůli životnosti spermií, které přežijí až 72 hodin, a vajíčku, které nežije více než 24 hodin po ovulaci.) Teď není čas váhat: Ujistěte se, že si váš partner udělá volno a vy dva budete mít dostatek času na milování.

Před vstupem do ložnice byste měli splnit domácí úkol: Přečtěte si, jak zjistíte, že ovulujete, abyste vystihly správnou chvíli. Informujte se, které sexuální pozice vám pomohou otěhotnět rychleji a dokonce jak můžete ovlivnit pohlaví svéhe dítěte. A nakonec, abyste ušetřily sebe i partnera zbytečného stresu, zjistěte si, jak dlouho obvykle trvá otěhotnět. Většina párů potřebuje více pokusů, než mohou oznámit, že dítě je na cestě.

V neposlední řadě pokud se snažíte otěhotnět a ještě jste nepřestaly pít alkohol, kouřit a brát léky – dokonce i volně prodejné – teď je na čase s tím přestat, pokud chcete, aby vaše tělo bylo dobře připravené k početí dítěte. (Pokud užíváte léky na předpis, zjistěte u svého lékaře, jestli můžete pokračovat v jejich užívání.) A nezapomeňte denně brát multivitamíny, které obsahují minimálně 400 μg kyseliny listové (ideálně začněte tři měsíce před plánovaným početím), abyste snížily riziko, že se dítě narodí s vrozenou vadou.

Buďte romantičtí

„Když jsme zkoušeli otěhotnět, opravdu jsme se snažili si milování užít (Přišli jsme na to, že lepší sex nemůže uškodit!). Takže jsme si dali přijemnou romantickou večeři, zapálili jsme svíčky, rozházeli květiny po celé ložnici. Cítili jsme se blíž jeden druhému a kdo ví? Možná to pomohlo. Po pár měsících zkoušení čekáme naše první miminko.“ – Veronika