Jak vaše dítě roste

Co se děje ve vaší děloze právě teď? Mnoho. Vaše vyvíjející se dítě je jen malý balónek skládající se z několika set zběsile se množících buněk. Jakmile se balónek buněk (tzv. blastocysta) zabydlí ve vaší děloze, jeho část, která se vyvine v placentu, začne produkovat těhotenský hormon hCG (lidský choriový gonadotropin), který zastaví vaječníky, aby už dál neuvolňovaly vajíčka a spouští zvýšenou produkci estrogenu a progesteronu (což chrání děložní sliznici před krvácením – a tím i vyplavením jejího malého pasažéra – a stimuluje růst placenty)/což zabraňuje děloze zbavit se kousků sliznice a tím i jejího malého pasažéra – a stimuluje růst placenty/. HCG je hormon, který může za pozitivní výsledek těhotenského testu; do konce tohoto týdne byste si měly test udělat a objevit pozitivní výsledek! (Pokud je váš test negativní a stále se ještě neobjevila menstruace, zkuste to za dva až tři dny znovu.

Mezitím se kolem vašeho balónku buněk začíná v dutině shromažďovat plodová voda, ze které se vytvoří plodový vak. Tato tekutina bude vaše dítě v následujících týdnech a měsících chránit. Právě teď vaše malá blastocysta přijímá kyslík a živiny (a zbavuje se odpadu) pomocí jednoduché oběhové soustavy, tvořené mikroskopickými tunely, které spolují vaše miminko s cévami děložní stěny. Placenta nebude do konce příštího týdne vyvinutá natolik, aby převzala tento úkol.

Jak se mění váš život

Uvnitř vašeho těla proběhlo významné setkání – jedna spermie se prodrala skrze tvrdou vnější membránu vašeho vajíčka a oplodnila ho. Několik dní po početí se oplodněné vajíčko zavrtalo do děložní sliznice a začalo růst. Od té chvíle vzniká miminko! Pravděpodobně zatím nevíte, že jste těhotné, ale na konci tohoto týdne byste měly zaznamenat slabé špinění. Toto tzv. „hnízdění“ je nejspíš způsobeno tím, že se vajíčko noří do bohatě prokrvené děložní sliznice (proces, který začal minulý týden 6 dnů po oplození), ale nikdo to neví jistě. V každém případě špinění je velmi slabé a pouze menšina těhotných žen s ním má vůbec nějakou zkušenost.