Jak vaše dítě roste

Na tento týden připadá počátek embryonálního období. Příštích deset týdnů se začnou vyvíjet všechny orgány vašeho dítěte a některé dokonce začnou fungovat. To znamená, že v tomto období bude miminko nejzranitelnější vůči jakémukoliv případnému zásahu do jeho vývoje.

Právě teď je vaše dítě embryo velikosti zrnka máku, skládajícího se ze dvou vrstev: ektodermu a entodermu, z nichž se vyvinou všechny orgány a části těla.

V této chvíli se i jednoduchá placenta skládá ze dvou vrstev. Buňky jsou tunýlky spojeny s děložní sliznicí tak, aby mohla proudit krev, a tím pádem bude vyvíjející se placenta schopná poskytovat živiny a kyslík vašemu rostoucímu miminku, až na konci tohoto týdne začne fungovat.

Přítomen je také plodový obal, který poskytne vašemu miminku přístřeší, plodová voda, která bude ochraňovat jeho vývoj, a žloutkový vak, který produkuje červené krvinky a poskytuje miminku výživu, dokud se nevyvine placenta, připravena převzít tuto povinnost.

Jak se mění váš život

Někdy v tomto týdnu už je možné zjistit, zda jste těhotné. Pro co nejpřesnější výsledky počkejte do konce týdne, než se doma otestujete. (Můžete to zkusit už teď, pokud chcete, ale správný výsledek se dozvíte spíše týden po očekávané menstruaci.)

Pokud je test pozitivní, zavolejte svému praktickému lékaři a domluvte si návštěvu. Většina lékařů si vás nepozve, dokud nebudete těhotné přibližně osm týdnů, tedy pokud nejste nemocné, neměly jste problémy v předchozím těhotenství nebo nemáte příznaky, které by měl lékař sledovat.

Užíváte-li nějaké léky – na předpis nebo volně prodejné – zeptejte se, zda je bezpečné dále je užívat. A upozorněte svého lékaře na všechno, co vás znepokojuje (bolesti, krvácení, atd.).

Nějakou dobu už byste měly užívat multivitamíny, které obsahují minimálně 400 mikrogramů (μg) kyseliny listové. Jakmile jste těhotné, potřebujete trochu víc – 600 μg denně – proto přejděte na vitamíny pro těhotné, pokud jste tak již neučinily.

Následujících šest týdnů je rozhodujících pro vývoj vašeho dítěte. Zatím ještě nedostatečně vyvinutá placenta a pupeční šňůra, které poskytují potravu a kyslík vašemu dítě, jsou již funkční. Vaše dítě je skrze placentu vystaveno všemu, co do svého těla vložíte, proto se ujistěte, že co přijímáte, je dobré pro oba.

Pokud je váš domácí těhotenský test negativní, zkuste se otestovat znovu v pátém týdnu, pokud stále nemáte menstruaci. Mnoho testů není dost citlivých, aby poznaly z moči těhotenství ve čtvrtém týdnu.

Pokud se neúspěšně snažíte otěhotnět rok či delší dobu (nebo šest měsíců, pokud vám je nad 35 let), domluvte se se svým lékařem na vyšetření, které odhalí případné problémy s plodností vaší nebo vašeho partnera. Ačkoli výsledky mohou být znepokojivé, čím dříve problém objevíte, tím dříve se můžete léčit a dosáhnout svého cíle – mít miminko.

Otázka: Kdy si mohu provést těhotenský test a získat přesný výsledek?

Nejlepší je počkat týden od doby, kdy měla přijít menstruace. V tu dobu má většina těhotných žen v moči dostatek humánního choriového gonadotropinu (hCG) na to, aby ho test zaznamenal.

Mnoho domácích těhotenských testů tvrdí, že zachytí výsledek s více než 99% přesností a naznačuje, že je možné ho použít v den, kdy nedorazila menstruace, ale studie publikovaná v roce 2004 Americkým magazínem o porodnictví a gynekologii dokládá, že to může být zavádějící.

Výzkumníci z Univerzity v Novém Mexiku hodnotili 18 těhotenských testů a zjistili, že pouze jeden byl dostatečně citlivý, aby rozpoznal hladinu hCG, která je přítomná u většiny žen v první den chybějící menstruace. Většina testů je schopná zachytit těhotenství přibližně u 16% žen.

Otázka: Jak mohu těhotenským testem získat nejlepší výsledky?

Nejprve zkontrolujte datum exspirace testu a ujistěte se, že je pořád dobrý. Pokud jste skladovaly test na vlhkém nebo teplém místě (například v koupelně), nemusí fungovat správně, takže ho vyhoďte a kupte nový.

Když jste připravené se testovat, přečtěte si pečlivě pokyny, protože instrukce se u různých značek liší. Pro co nejpřesnější výsledek se testujte hned potom, co vstanete z postele, protože vaše moč je po ránu nejvíce koncentrovaná.

Pokud test ukáže negativní výsledek a vy jste ještě stále nedostaly menstruaci, počkejte pár dní nebo týden a zkuste to znovu. Nepředpokládejte, že jeden negativní výsledek znamená, že nejste těhotné. Pokud nedostanete menstruaci v očekávané době, pamatujte, že můžete stále ještě těhotné být. (To znamená, nechoďte na flám ani neprovádějte jiné věci, které jsou během těhotenství nebezpečné.)

Otázka: Znamená dokonce i slabá čárka, že jsem těhotná?

Pokud vidíte na testu pozitivní výsledek, dokonce i když je velmi slabý, je velká šance, že jste těhotné. Aby domácí těhotenský test ukázal pozitivní výsledek, vaše tělo musí tvořit detekovatelnou hladinu hCG. Druhá čárka může být slabá proto, že nejste těhotné tak dlouho, jak jste si myslely. Abyste se ujistily, testujte se znovu během dvou až tří dnů.

Druhý pozitivní výsledek je průkaznější, gratulujeme. Pokud je druhý výsledek negativní, může se jednat o velmi předčasný potrat. Odborníci odhadují, že 20 až 30 procent všech těhotenství končí potratem, takže naneštěstí je to velmi běžné. Většina těhotenských testů uvádí, že výsledek zjistíte během pěti minut, ale studie Univerzity v Novém Mexiku zjistila, že v některých případech je na pozitivní výsledek nezbytné čekat deset minut.