Jak vaše dítě roste

Hluboko ve vaší děloze se zuřivým tempem vyvíjí embryo. V tomto okamžiku je velké jako sezamové semínko a než jako člověk vypadá spíše jako malý pulec. Skládá se ze tří vrstev – ektodermu, mezodermu a entodermu – které později vytvoří orgány a tkáně.

Neurální trubice – ze které vyroste mozek dítěte, jeho mícha, nervy a páteř – se začíná vyvíjet v horní vrstvě, tzv. ektodermu. Tato vrstva také povede ke vzniku kůže, vlasů, nehtů, prsních a potních žláz, i zubní skloviny.

Jeho srdce a oběhový systém se začínají tvořit ve střední vrstvě neboli mezodermu. (Ve skutečnosti se tento týden jeho srdce začne dělit na komory, bít a pumpovat krev.) Z mezodermu se také vytvoří svaly, chrupavky, kosti a podkožní tkáně vašeho miminka.

Třetí vrstva neboli entoderm, vytvoří plíce, střeva a jednoduché močové ústrojí, stejně jako štítnou žlázu, játra a slinivku. Mezitím už funguje jednoduchá placenta a pupeční šňůra, které poskytují vašemu dítěti výživu a kyslík.

Jak se váš život mění

Můžete už si všimnout jistého nepohodlí spojeného s těhotenstvím. Mnoho žen uvádí, že je v prvních týdnech začala bolet prsa, jsou unavené a častěji chodí na toaletu. Může vám být také špatně od žaludku, ačkoliv to je obvyklejší až v pozdějších týdnech.

Okolní svět pravděpodobně neuvidí žádné známky dramatického vývoje, který se ve vás odehrává, kromě toho, že odmítnete sklenku vína k večeři. Je důležité se během těhotenství vyhýbat alkoholu, poněvadž se neví jistě, nakolik může alkohol poškodit vývoj dítěte.

Budete také chtít pokračovat nebo začít se cvičením. Cvičení vám pomůže rozvíjet sílu a vytrvalost, které budete potřebovat k tomu, abyste zvládly nést větší zátěž. Také může pomoci předejít některým bolestem, které těhotenství přináší a mnohé ženy zjistily, že jim pomáhá relaxovat a redukovat stres. Cvičení vám také může pomoci připravit se na fyzickou námahu při porodu.

Konečně, bude pro vás po porodu snazší dát se opět dohromady, pokud budete během těhotenství cvičit. Najděte si bezpečnou, méně intenzivní aktivitu, která vás baví. Pro těhotné je dobrou volbou chůze či plavání.

Tatínci, je několik možností, jak můžete být partnerce nápomocní

Těhotenství je považováno především za záležitost ženy. Málo žen věří, že jejich situaci nastávající tatínci opravdu chápou. A pravdou je, že většinou nechápeme. Mluvíme o těhotenství. Dáváme najevo zájem. Snažíme se do vás vcítit (aniž bychom to přeháněli). Dokonce se snažíme o těhotenství číst, alespoň trochu. Ale pravdou je, že naše představa o tom, jaké to je mít dítě, je celkem vzdálená do okamžiku, kdy musíme čelit tváří tvář přebalování a spánkové deprivaci. Žádný otec se ale pravděpodobně neumí vcítit do každé minuty těhotenství, do toho, jaké to je nosit dítě u srdce, cítit pohyby.

Ale můžeme se podílet. Můžeme být s vámi na ultrazvuku a slyšet první úder srdce dítěte, můžeme se vzdát vína k večeři, můžeme spolu s vámi podrobně prostudovat knihy se jmény a mnoho dalšího. Tady jsou některé způsoby, jak se můžete, tatínci, také zapojit:

Buďte pozorní

Nemůžete otěhotnět, ale můžete být aktivně přítomní. Dávejte své ženě na vědomí, jak se vám líbí její rostoucí bříško. Dotýkejte se ho, abyste cítili pohyby miminka. Pouštějte mu hudbu a čtěte mu. Veďte si deník, tak si zaznamenáte své myšlenky, které poté můžete prodiskutovat s partnerkou. Udržujte si přehled o tom, jak se vaše dítě během těhotenství vyvíjí – bezpochyby budete uchváceni.

Buďte u toho

Buďte přítomní alespoň u některých vyšetření a ptejte se (čímž dáváte najevo, že se zapojujete a nejste jen přihlížející). Nezmeškejte šanci vidět své dítě na ultrazvuku. Pokud musí vaše partnerka na amniocentézu nebo jiné vyšetření odhalující případné genetické vady, buďte při tom (jednou zmeškáte a budete to poslouchat ještě za pět let). A samozřejmě se zúčastněte předporodních kurzů, abyste mohli být partnerce nápomocní při porodu.

Také se snažte být zdravější

Tak jako se vaše partnerka snaží přizpůsobit stravu, vzdává se alkoholu a pije více tekutin, můžete ji podpořit tím, že ve svém životním stylu uděláte stejně změny. Eliminujte potraviny, které nejsou pro dítě vhodné, a které by vaši partnerku pokoušely. Omezte nebo vynechte alkohol. Nekuřte. Procházejte se nebo společně cvičte. A snažte se omezit hodiny, které trávíte v zaměstnání, abyste měli víc času na to být spolu doma.

Milujte její měnící se tělo

Každý měsíc si foťte svou milovanou z profilu, abyste zaznamenali, jak se její tělo mění. Chápejte také, že s postupujícím těhotenstvím se může někdy cítit neatraktivní. A když si to myslíte dokonce i vy, nedávejte jí to najevo. Říkejte jí, že je krásná. Během těhotenství také může být nedostupný sex. Což není překvapivé díky hormonálním změnám, bolestem zad, ranním nevolnostem a běžným denním starostem.

Snažte se

Vaše žena může být velmi náročná. Chápejte to. Všechno odnosí sama. To nejmenší, co můžete udělat, je nakoupit potraviny, poslat jí květiny a pokud chce v 11 večer sýr cottage s jahodovým džemem, splňte její přání.

Zapamatujte si cestu do nemocnice

To se může zdát jako samozřejmost až do chvíle, kdy jste pryč právě, když vaší ženě praskne voda. Budete muset pravděpodobně řídit do nemocnice k porodu. V té chvíli se vaše paměťové buňky utlumí. Proto si cestu vyzkoušejte nanečisto. Vaše partnerka to ocení, přinejmenším bude mít o jednu starost míň.

Buďte u porodu

Buďte připraveni ji podpořit. Nahrajte hudbu, kterou chce poslouchat během porodu, připravte nějaké rozptýlení, které můžete vzít do nemocnice, buďte připraveni ji obejmout, uklidnit, masírovat, krmit ji a nabízet tekutiny. Pokud chcete, zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky, jestli můžete miminku po narození přestřihnout pupeční šňůru.

Nakupujte, mluvte a rozhodujte spolu

Ve chvíli, kdy se vaše dítě narodí, měli byste mít s partnerkou nakoupenou novorozeneckou výbavičku; připravený dětský pokoj, koupenou a bezpečně instalovanou autosedačku (nemocnice vám nedovolí odjet bez ní), vymyšlené jméno pro chlapečka i holčičku, měli byste mít jasno, jestli udělat obřízku, jestli bude miminko kojené nebo krmené z lahve a jestli budete používat lákové nebo jednorázové pleny. A vy jste si mysleli, že se nemáte jak zapojit. Dokonce, i když později změníte názor, přinejmenším jste začali diskutovat.

Připravte se na nový rodinný život

Pořiďte si životní pojištění a sepište poslední vůli, pokud jste to už neudělali. Založte dítěti spořící účet na studia. Zařiďte si otcovskou dovolenou, pokud můžete, abyste se mohli podílet na péči o dítě během prvních dnů a týdnů po narození. Zařiďte, aby byl váš dům pro dítě bezpečný. Instalujte detektor kouře v dětském pokoji a v dalších důležitých místnostech vašeho domova. A nezapomeňte na maličkosti: sesbírejte si jídelní lístky všech vašich oblíbených restaurací a mějte je po ruce (budete překvapení, jak často je použijete). A kupte své partnerce dárek, na který nikdy nezapomene. Nakonec je to právě ona, kdo vám dá neuvěřitelný dar.

Překvapivá fakta: Bezpečnostní tipy pro zdravé těhotenství

První měsíce těhotenství jsou kritické pro vývoj dítěte. To, že dodržíte několik pravidel, může ochránit jak zdraví vašeho dítěte, tak vaše.

Choďte na všechna vyšetření

Dobrá prenatální péče je pro zdraví vaše i vašeho dítěte základní. Při vaší první návštěvě (většinou kolem osmého týdne) se zjistí, jestli netrpíte nějakou nemocí, která by mohla vést ke komplikacím. Pokud jste si doteď nevybraly lékaře a nedomluvily si návštěvu, udělejte to co nejdříve.

Užívejte vitamíny pro těhotné

Většina doplňků pro těhotné obsahuje více kyseliny listové, železa a kalcia, než najdete v běžných multivitamínech. Těhotné ženy potřebují více těchto živin. (Přesto to s vitamíny nepřehánějte, více neznamená nezbytně lépe a v některých případech to dokonce může být nebezpečné).

Zvlášť důležité je užívat dostatek kyseliny listové během pokusů otěhotnět a během prvního trimestru, protože snižuje riziko vrozených vad, jako je třeba rozštěp páteře.

Poraďte se s lékařem o lécích, které užíváte

Mnoho léků – dokonce i některé bez předpisu – není během těhotenství bezpečných. Pokud užíváte některé léky dlouhodobě, zavolejte hned lékaři, aby se podíval do vaší složky a informoval vás, co je bezpečné a co ne. Zmiňte všechno, dokonce i doplňky a bylinky.

Přestaňte kouřit

Kouření zvyšuje riziko mnoha problémů, včetně potratu, potíží s placentou a předčasného porodu. Zpomaluje také růst plodu a zvyšuje riziko, že se dítě narodí mrtvé, nebo že zemře v kojeneckém věku. Některé výzkumy dokonce spojily kouření se zvýšeným rizikem rozštěpu rtu nebo patra.

Nikdy není pozdě přestat nebo alespoň kouření omezit. Každá cigareta, kterou si nezapálíte, zvyšuje šance vašeho dítěte, že bude zdravé. Pokud potřebujete pomoc, navštivte centrum, které je zaměřeno na odvykání kouření.

Přestaňte pít alkohol

Dokonce i jedna sklenička denně může zvýšit šanci, že se dítě narodí s nízkou porodní váhou a zvyšuje riziko, že bude mít problémy s učením, mluvením, udržením pozornosti a hyperaktivitou. Neví se přesně, jak škodlivé je pro vývoj dítě i malé množství alkoholu, proto se mu vyhněte úplně. Ujistěte se, že je váš domov i zaměstnání bezpečné. Některá zaměstnání nebo koníčky mohou být pro vyvíjející se dítě rizikové. Pokud jste pravidelně vystaveny chemikáliím, těžkým kovům (jako olovo nebo rtuť), některým biologickým látkám nebo záření, musíte změnit práci tak rychle, jak je to jen možné.

Pamatujte si, že některé čistící prostředky, pesticidy, rozpouštědla a olovo ze starých trubek v pitné vodě mohou být také škodlivé. Promluvte si s lékařem či porodní asistentkou, co běžně denně děláte a vymyslete, jak se riziku vyhnout nebo ho eliminovat doma i v zaměstnání.

Úkol tohoto týdne

Vyberte si lékaře či porodní asistentku a domluvte si návštěvu. Abyste se připravily, poznamenejte si datum prvního dne vaší poslední menstruace (aby mohl být určen termín porodu) a připravte si seznam otázek, které vás napadají.

Zjistěte, jaké se v rodině vaší či partnerově vyskytly nemoci. Lékař bude chtít vědět, jestli se ve vašich rodinách neobjevily nějaké chronické nemoci, případně genetické vady.