Jak vaše dítě roste

Co se nejvíce vyvíjí tento týden: začíná se formovat nos, ústa a uši, které budete za osm měsíců tak často pusinkovat. Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, viděly byste přerostlou hlavu a černé tečky v místech, kde se vašemu dítěti tvoří oči a nozdry. Jeho vyvíjející se uši vypadají jako malé prohlubně po stranách hlavy a ruce a nohy jako vyčnívající pupeny. Jeho srdce bije 100 až 160 krát za minutu – téměř dvakrát rychleji než vaše – a začíná mu proudit tělem krev. Vyvíjejí se mu střeva a objevuje se zárodek tkáně, ze které se vytvoří plíce. Tvoří se hypofýza, stejně jako zbytek mozku, svalů a kostí. Právě teď je vaše dítě dlouhé asi 6mm, přibližně velikosti čočky.

Jak se váš život mění

Můžete si připadat jako rozštěpené osobnosti – jeden den jste rozmrzelé a druhý den radostné. To je znepokojující (hlavně pokud jste pyšné, jak se dokážete ovládat), ale zároveň normální. Změny emocí jsou způsobené částečně kolísající hladinou hormonů. Ale hormony stranou – váš život se od základů změní – koho by to emocionálně nerozhodilo?

Špinění (krvavé skvrny na prádle nebo na toaletním papíru po močení) nebo krvácení je na začátku těhotenství relativně běžné, postihuje až čtvrtinu těhotných žen. Může nastat v normálním těhotenství, ale někdy to může být první známka potratu či mimoděložního těhotenství. Pokud špiníte nebo krvácíte, zavolejte svému lékaři.

Překvapivá fakta: Mohla by to být dvojčata?

Pokud máte v rodině dvojčata nebo pokud jste podstoupily umělé oplodnění, je větší šance, že čekáte dvojčata, ale každá žena může čekat více než jedno dítě. Mohly byste to být právě vy?

Vaše šance na to, že čekáte dvojčata

Pouze při jednom porodu z přibližně 31 se narodí dvojčata (více než 3 procenta). Ale vaše šance mít dvojčata je mnohem menší – 1:89 – pokud počnete bez asistence lékařů. Celková šance na to, že porodíte 3 a více dětí naráz, je 1:565.

Jednovaječná dvojčata se obvykle povedou náhodou. Šance, že porodíte jednovaječná dvojčata (kdy se oplodněné vajíčko rozdělí ve dvě), je přibližně 1:250.

Řada faktorů ovlivňuje šanci mít dvojvaječná i jednovaječní dvojčata, či vícerčata. Například léčba neplodnosti zvyšuje šanci. Přibližně 20 až 25% žen, které užívají léky na podporu plodnosti, podstoupí oplodnění in vitro či další techniky asistované reprodukce, porodí více než jedno dítě.

Další faktory, které ovlivňují pravděpodobnost početí dvojčat

Jakmile máte dvojčata, máte také dvakrát větší šanci, že i příště porodíte dvojčata. Pokud jsou v rodině dvojčata, vy sami jste jedno z dvojčat, nebo jste s dvojčaty příbuzní, je větší pravděpodobnost, že se vám narodí dvojčata.

Čím jste starší, tím máte větší šanci, že přirozenou cestou počnete dvojčata či vícerčata. Pravděpodobnou příčinou jsou hormonální změny, které probíhají u starších žen. Dvojčata jsou častější u afroameričanů a méně častá u hispánců a asiatů.

Pokud budete těhotné vícekrát, máte větší šanci porodit dvojčata. Dvojčata jsou obvyklá u silných a vysokých žen spíše než u malých.

Kdy zjistíte, zda čekáte dvojčata

V těchto dnech ženy obvykle zjistí z ultrazvuku, že čekají více než jedno dítě. Pokud se rozhodnete pro genetický screening v prvním trimestru, půjdete na ultrazvuk mezi 11. a 13. týdnem. Pokud jste otěhotněly po léčbě neplodnosti, absolvujete ultrazvuk dříve, obvykle během prvních 8 týdnů, aby se spočítala uhnízděná embrya. Váš lékař také doporučí ultrazvuk, pokud máte větší dělohu, než by měla být podle počtu týdnů od poslední menstruace. Ultrazvuk je téměř stoprocentní metoda k odhalení vícečetného těhotenství, zvláště po 6 až 8 týdnech. Nicméně, čím více dětí čekáte, tím spíše se může stát, že lékař jedno přehlédne.