Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

1-trimestr-tehotenstvi:6-tyden-tehotenstvi [2017/01/13 16:55] (aktuální)
chicki vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +===== 6. týden těhotenství =====
 +==== Jak vaše dítě roste ====
  
 +Co se nejvíce vyvíjí tento týden: začíná se formovat nos, ústa a uši, které budete za osm měsíců tak často pusinkovat. Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, viděly byste přerostlou hlavu a černé tečky v místech, kde se vašemu dítěti tvoří oči a nozdry. Jeho vyvíjející se uši vypadají jako malé prohlubně po stranách hlavy a ruce a nohy jako vyčnívající pupeny. Jeho srdce bije 100 až 160 krát za minutu – téměř dvakrát rychleji než vaše – a začíná mu proudit tělem krev. Vyvíjejí se mu střeva a objevuje se zárodek tkáně, ze které se vytvoří plíce. Tvoří se hypofýza, stejně jako zbytek mozku, svalů a kostí. Právě teď je vaše dítě dlouhé asi 6mm, přibližně velikosti čočky.
 +
 +==== Jak se váš život mění ====
 +
 +Můžete si připadat jako rozštěpené osobnosti – jeden den jste rozmrzelé a druhý den radostné. To je znepokojující (hlavně pokud jste pyšné, jak se dokážete ovládat), ale zároveň normální. [[https://​www.modrykonik.cz/​diskuse/​kategorie/​jsem-jiny-clovek/​|Změny emocí]] jsou způsobené částečně kolísající hladinou hormonů. Ale hormony stranou – váš život se od základů změní – koho by to emocionálně nerozhodilo?​
 +
 +Špinění (krvavé skvrny na prádle nebo na toaletním papíru po močení) nebo krvácení je na začátku těhotenství relativně běžné, postihuje až čtvrtinu těhotných žen. Může nastat v normálním těhotenství,​ ale někdy to může být první známka potratu či mimoděložního těhotenství. Pokud špiníte nebo krvácíte, zavolejte svému lékaři.
 +
 +==== Překvapivá fakta: Mohla by to být dvojčata? ====
 +
 +Pokud máte v rodině dvojčata nebo pokud jste podstoupily umělé oplodnění,​ je větší šance, že čekáte dvojčata, ale každá žena může čekat více než jedno dítě. ​ Mohly byste to být právě vy?
 +
 +=== Vaše šance na to, že čekáte dvojčata ===
 +
 +Pouze při jednom porodu z přibližně 31 se narodí [[https://​cs.wikipedia.org/​wiki/​Dvojčata|dvojčata]] (více než 3 procenta). Ale vaše šance mít dvojčata je mnohem menší – 1:89 – pokud počnete bez asistence lékařů. Celková šance na to, že porodíte 3 a více dětí naráz, je 1:565.
 +
 +Jednovaječná dvojčata se obvykle povedou náhodou. Šance, že porodíte jednovaječná dvojčata (kdy se oplodněné vajíčko rozdělí ve dvě), je přibližně 1:250.
 +
 +Řada faktorů ovlivňuje šanci mít dvojvaječná i jednovaječní dvojčata, či vícerčata. Například léčba neplodnosti zvyšuje šanci. Přibližně 20 až 25% žen, které užívají léky na podporu plodnosti, podstoupí oplodnění in vitro či další techniky asistované reprodukce, porodí více než jedno dítě.
 +
 +=== Další faktory, které ovlivňují pravděpodobnost početí dvojčat ===
 +
 +Jakmile máte dvojčata, máte také dvakrát větší šanci, že i příště porodíte dvojčata. Pokud jsou v rodině dvojčata, vy sami jste jedno z dvojčat, nebo jste s dvojčaty příbuzní,​ je větší pravděpodobnost,​ že se vám narodí dvojčata.
 +
 +Čím jste starší, tím máte větší šanci, že přirozenou cestou počnete dvojčata či vícerčata. Pravděpodobnou příčinou jsou hormonální změny, které probíhají u starších žen. Dvojčata jsou častější u afroameričanů a méně častá u hispánců a asiatů.
 +
 +Pokud budete těhotné vícekrát, máte větší šanci porodit dvojčata. Dvojčata jsou obvyklá u silných a vysokých žen spíše než u malých.
 +
 +=== Kdy zjistíte, zda čekáte dvojčata ===
 +
 +V těchto dnech ženy obvykle zjistí z ultrazvuku, že čekají více než jedno dítě. Pokud se rozhodnete pro genetický screening v prvním trimestru, půjdete na ultrazvuk mezi 11. a 13. týdnem. Pokud jste otěhotněly po léčbě neplodnosti,​ absolvujete ultrazvuk dříve, obvykle během prvních 8 týdnů, aby se spočítala uhnízděná embrya. Váš lékař také doporučí ultrazvuk, pokud máte větší dělohu, než by měla být podle počtu týdnů od poslední menstruace. Ultrazvuk je téměř stoprocentní metoda k odhalení vícečetného těhotenství,​ zvláště po 6 až 8 týdnech. Nicméně, čím více dětí čekáte, tím spíše se může stát, že lékař jedno přehlédne.