Jak vaše dítě roste

Velká zpráva tohoto týdne: na vyvíjejících se rukou a nohou se tvoří dlaně a chodidla – přesto, že teď vypadají spíše jako pádla, než malé zavalité končetiny, o kterých sníte, že je držíte a šimráte. Technicky vzato je vaše dítě stále embryo a má cosi jako malý ocásek, který je prodloužením kostrče. Ocásek zmizne během několika týdnů, ale to je jediná část, která se zmenší. Vaše dítě je od minulého týdne dvakrát tak velké, měří asi 1,20 cm, tedy má velikost borůvky.

Pokud byste mohly nahlédnout do dělohy, viděly byste záhyby víček částečně zakrývající oči, které už mají barvu, stejně jako špičku nosu a malé žilky pod pergamenově tenkou kůží. Rostou obě hemisféry mozku dítěte, játra vedou červené krvinky, dokud se nevytvoří kostní dřeň a nepřevezme jejich roli. Dítě už má také slepé střevo a slinivku, která produkuje hormon inzulin, který pomáhá trávení. Smyčka rostoucích střev je vyboulená do pupečníku, jehož zřetelné cévy přenášejí kyslík a živiny z a do malého těla.

Jak se váš život mění

Vaše děloha je jednou tak velká než před 5 týdny a příjem potravy může být náročný a nebo ještě horší díky ranním nevolnostem, které jsou teď v plném proudu. (Pokud se cítíte dobře, nebojte se, máte štěstí!)

Možná budete chodit čůrat častěji než obvykle, protože vašimi ledvinami prochází zvýšený objem krve i množství tekutin. (Momentálně máte přibližně o 10% krve víc, než jste měly před otěhotněním a ke konci těhotenství vám bude proudit žilami o 40 až 45% větší množství krve.) Jak roste vaše děloha, tlačí na močový měchýř, proto chodíte častěji na toaletu.

Přibližně polovině žen, kterým je během prvního trimestru špatně, se uleví do 14 dnů. Druhé půlce bude nevolno ještě asi měsíc. Přesto je nepravděpodobné, že byste přestaly chodit často na toaletu. Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že jak frekvence, tak množství, se v průběhu těhotenství zvyšuje.

3 otázky na prenatální vyšetření

Během příštích týdnů byste měly podniknotu první těhotenskou prohlídku u svého lékaře. Dobrá prenatální péče poskytuje miminku zdravý start do života.

Otázka: Jak se mám připravit na první návštěvu?

Sepište si všechny otázky a vezměte je s sebou, tak využijete efektivně časa a dostanete profesionální rady. Mluvte o všem, co cítíte, co vás zajímá, bez ohledu na to, jak je to bezvýznamné. Také: Vezměte si s sebou seznam léků (ty na předpis, volně prodejné i doplňky), jen tak může lékař posoudit, zda je bezpečné dále je užívat.

Zalistujte v kalendáři a zapište si první den své poslední menstruace. Vás lékař využije toto datum k určení termínu porodu. (Nedělejte si starosti, pokud datum nevíte, nebo máte nepravidelnou menstruaci. Pokud nevíte přesné datum, váš lékař naplánuje ultrazvuk, ze kterého vyčte, jak dlouho jste těhotná.)

Udělejte si čas na revizi rodinné zdravotní anamnézy své i vašeho partnera. Pokud si nejste jisti, jestli měl někdo z rodiny chromozomální nebo genetickou poruchu, zkontrolujte to se svým partnerem nebo příbuznými. Váš lékař se vás na to bude ptát a podle výsledků doporučí vyšetření.

Otázka: Co se během těchto návštěv děje?

Váš lékař se vás bude ptát, jak se cítíte fyzicky a psychicky, jestli si na něco stěžujete nebo máte obavy a jestli máte nějaké otázky. Bude klást i další otázky, které se budou lišit podle toho, jak dlouho jste těhotné a jestli má nějaké konkrétní obavy.

Cílem těchto prenatálních prohlídek je dozor nad průběhem těhotenství a poskytnutí informací, které potřebujete, abyste zůstaly zdravé vy i miminko. Lékař zkontroluje vaši váhu, krev, tlak a moč, změří vaše břicho, zkontroluje polohu dítěte, poslechne si jeho srdce, provede další testy a bude bedlivě hlídat všechny komplikace, které by mohly nastat a zasáhne, pokud bude třeba.

Na konci prohlídky s vámi lékař probere svá zjištění, vysvětlí, jaké změny máte očekávat před příští prohlídkou a co máte sledovat, dá vám doporučení ohledně životního stylu (například jak je důležitá vhodná výživa, jak je nutné vyhnout se tabáku, alkoholu a lékům) a prodiskutuje s vámi klady a zápory vyšetření, pro která se můžete rozhodnout.

Otázka: Měl by jít partner se mnou?

To je na vás. Některým párům prospívá, když chodí na prohlídky spolu, především na důležité prohlídky, jako je ta první, ultrazvuk a na všechny důležité výsledky testů. Přibližně 57% žen tvrdí, že chce, aby s nimi partner docházel na prohlídky. 37% partnerů chodí na každou prohlídku.

Pokud nejste spokojené se svým lékařem, vyberte si jiného. Průměrně žena absolvuje v těhotenství 10 až 15 prohlídek, takže je důležité se vybrat někoho, koho máte rády a důvěřujete mu.

Úkoly na tento týden

Vyfoťte si svoje břicho. Ať vás tento týden někdo vyfotí – předtím, než na vás bude těhotenství vidět. Foťte se tak každý měsíc až do porodu. Tak můžete sledovat změny a rády si tyto fotky uchováte. Nápad na skvělou fotku: Noste pořád stejné oblečení, stůjte na jednom místě ve stejné pozici (nejlepší je z profilu) na každé fotce. Černobílé snímky, nahé nebo polonahé mohou být velmi krásné.