Během druhého trimestručtvrtý až šestý měsíc – se už můžete cítit lépe než v prvním. Teď je ta správná doba si těhotenství užívat!

Během druhého trimestru začíná dítě vypadat více jako člověk. Příznaky, které se objevují během druhého trimestru, jsou například větší prsa, rostoucí břicho a změny na kůži. Dítě už kope, mění výrazy obličeje a slyší. Dvacátým týdnem vstupujete do druhé poloviny těhotenství.

I během druhého trimestru je důležité chodit na pravidelné prohlídky k lékaři. Svěřte se mu se svými obavami, i pokud vypadají hloupě nebo nedůležitě.

14. týden těhotenství
Vaše dítě teď může šilhat, mračit se, dělat grimasy, čůrat a pravděpodobně si i sát paleček. Díky mozkovým impulzům pracují svaly obličeje a drobná tvářička předvádí jeden výraz za druhým.

15. týden těhotenství
Vaše miminko teď měří něco málo přes 10cm od temene po kostrč a váží přes 70g (velikost jablka). Nosem a horními dýchacími cestami mu protéká plodová voda, což je důležité pro vývoj jednoduchých plicních sklípků.

16. týden těhotenství
Připravte se na růstový spurt. V několika příštích týdnech vaše dítě zdvojnásobí váhu a povyroste o pár centimetrů. Právě teď má velikost avokáda: přes 11cm a 100g. Nohy už jsou vyvinutější, hlava je vzpřímenější než byla a oči se posunuly blíže k přední části hlavy.

17. týden těhotenství
Kostra dítěte se mění z měkké chrupavky v kost a pupeční šňůra, životně důležité spojení s placentou, sílí. Může hýbat klouby a začínají se vyvíjet jeho potní žlázy.

18. týden těhotenství
Od hlavy ke kostrči měří dítě přibližně 14cm (velikost papriky) a váží asi 200 g. Protahuje si nohy a ruce, tyto pohyby budete víc a víc vnímat v následujících týdnech.

19. týden těhotenství
Začínají se vyvíjet smysly dítěte. V mozku se vymezují specializované oblasti pro čich, chuť, sluch, zrak a hmat. Některé výzkumy naznačují, že by už dítě v tuto dobu mohlo slyšet váš hlas.

20. týden těhotenství
Vaše dítě teď váží 300g. Od temene ke kostrči měří přibližně 16cm a kolem 25cm od hlavy k patě, tedy je velké jako banán. V těchto dnech už více polyká, což je dobrý trénink pro trávicí systém. Také tvoří mekonium, černý, lepkavý, vedlejší produkt trávení.

21. týden těhotenství
Vaše dítě váží kolem 340g a měří přibližně 28cm – je dlouhé asi jako mrkev. Brzy se budete cítit, jako kdyby uvnitř vás cvičilo bojová umění, protože původní třepotavé pohyby se změní na pořádné kopy a šťouchance.

22. týden těhotenství
S 28cm a téměř půl kilem začíná vaše dítě vypadat jako miniaturní novorozenec. Má zřetelnější rty, oční víčka i obočí a pod dásněmi mu začínají růst malé zoubky. Oči už jsou utvořené, ale duhovkám (barevná část oka) stále chybí pigment.

23. týden těhotenství
Dítě už má vyvinutý smysl pro pohyb, proto může váš tanec cítit. A protože teď už měří více než 28cm a váží kolem půl kila (je velké asi jako mango), můžete pod oblečením vidět, jak se vrtí.

24. týden těhotenství
Dítě stále roste, od minulého týdne přibralo kolem 110 gramů. To znamená, že už váží přes půl kila. Vzhledem k tomu, že měří téměř 30cm (představte si klas kukuřice), je celkem hubené, ale tělo se přiměřeně vyplňuje a dítě se začne brzy zakulacovat.

25. týden těhotenství
Vrásčitá kůže se začne vyhlazovat a plod bude stále více vypadat jako novorozenec. Roste mu také více vlásků, a pokud byste je mohly vidět, byly byste schopné rozeznat barvu a strukturu.

26. týden těhotenství
Síť ušních nervů dítěte je lépe vyvinutá a citlivější než dřív. Možná už je schopné slyšet vaše hlasy, když si s partnerem povídáte. Vdechuje a vydechuje malé množství plodové vody, což je velmi důležité pro rozvoj plic.

27. týden těhotenství
Dítě spí a budí se v pravidelných intervalech, otevírá a zavírá oči a pravděpodobně si cucá prsty. S více vyvinutou mozkovou tkání je teď mozek dítěte velmi aktivní