Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

2-trimestr-tehotenstvi:15-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 11:53]
Editor vytvořeno
2-trimestr-tehotenstvi:15-tyden-tehotenstvi [2017/01/16 10:10] (aktuální)
Editor
Řádek 1: Řádek 1:
-15. týden těhotenství +===== 15. týden těhotenství ​===== 
-Jak vaše dítě roste+==== Jak vaše dítě roste ====
  
-Vaše miminko teď měří něco málo přes 10cm od temene po kostrč a váží přes 70g (velikost jablka). Nosem a horními dýchacími cestami mu protéká plodová voda, což je důležité pro vývoj jednoduchých plicních sklípků. Nohy už jsou delší než ruce a dítě může hýbat všemi klouby a končetinami. Ačkoliv jsou jeho oči stále zavřené, dokáže vnímat světlo. Pokud si posvítíte na břicho baterkou, dítě se pravděpodobně bude snažit dostat do stínu. Zatím ještě nemá chuť, ale chuťové pohárky už se formují. Pokud půjdete tento týden na ultrazvuk, mělo už by být možné zjistit pohlaví. (Nebuďte zklamané, pokud se ho nedozvíte. Záleží na tom, jak moc jasný je obraz a na pozici miminka. Může být mírně stočené, takže lékař nebude schopen pohlaví vidět.)+Vaše miminko teď měří něco málo přes 10cm od temene po kostrč a váží přes 70g (velikost jablka). Nosem a horními dýchacími cestami mu protéká plodová voda, což je důležité pro vývoj jednoduchých plicních sklípků. ​**Nohy už jsou delší než ruce a dítě může hýbat všemi klouby a končetinami**. Ačkoliv jsou jeho oči stále zavřené, dokáže vnímat světlo. Pokud si posvítíte na břicho baterkou, dítě se pravděpodobně bude snažit dostat do stínu. Zatím ještě nemá chuť, ale chuťové pohárky už se formují. Pokud půjdete ​**tento týden na ultrazvuk, mělo už by být možné zjistit pohlaví**. (Nebuďte zklamané, pokud se ho nedozvíte. Záleží na tom, jak moc jasný je obraz a na pozici miminka. Může být mírně stočené, takže lékař nebude schopen pohlaví vidět.)
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
-Pravděpodobně už jste přibraly něco přes dvě kila (o trochu méně či více je také v pořádku) a už jste si na svůj „jiný stav“ zvykly. Ovšem stále vás mohou překvapit nečekané příznaky. Například pokud máte ucpaný nos, můžete to přičíst hormonálním změnám a zvýšenému prokrvení sliznic. Tento stav je běžný, dokonce pro to existuje název: těhotenská rýma. Některým ženám také teče z nosu krev, a to díky tomu, že jejich tělem protéká větší množství krve a cévy v nose se rozšiřují.+Pravděpodobně už jste přibraly něco přes dvě kila (o trochu méně či více je také v pořádku) a už jste si na svůj „jiný stav“ zvykly. Ovšem stále vás mohou překvapit nečekané příznaky. Například pokud máte ucpaný nos, můžete to přičíst hormonálním změnám a zvýšenému prokrvení sliznic. Tento stav je běžný, dokonce pro to existuje název: ​**těhotenská rýma**. Některým ženám také teče z nosu krev, a to díky tomu, že jejich tělem protéká větší množství krve a cévy v nose se rozšiřují.
 Pokud se chystáte na amniocentézu,​ mělo by k tomu dojít mezi tímto a 18. týdnem. Toto vyšetření odhalí stovky chromozomálních a genetických poruch. Pokud budete hodně nervózní při čekání na výsledky, možná vám pomůže informace, že většina žen, která podstoupí amniocentézu,​ se dozví dobrou zprávu, což jim samozřejmě přináší obrovskou úlevu. Pokud se chystáte na amniocentézu,​ mělo by k tomu dojít mezi tímto a 18. týdnem. Toto vyšetření odhalí stovky chromozomálních a genetických poruch. Pokud budete hodně nervózní při čekání na výsledky, možná vám pomůže informace, že většina žen, která podstoupí amniocentézu,​ se dozví dobrou zprávu, což jim samozřejmě přináší obrovskou úlevu.
  
 Nebuďte překvapené,​ pokud jste v těchto dnech vy i partner trochu vystresovaní. Mnoho párů se obává o zdraví svého dítěte a o to, jak zvládnou změny, které je čekají. Ale pro většinu žen je tento trimestr krásný, protože tělesné obtíže ustupují a přibývá energie. Nebuďte překvapené,​ pokud jste v těchto dnech vy i partner trochu vystresovaní. Mnoho párů se obává o zdraví svého dítěte a o to, jak zvládnou změny, které je čekají. Ale pro většinu žen je tento trimestr krásný, protože tělesné obtíže ustupují a přibývá energie.
  
-3 otázky týkající se pohybů miminka+==== 3 otázky týkající se pohybů miminka ​====
  
 Ucítit poprvé pohyby je jedním z nejkrásnějších zážitků v těhotenství. Uvádíme zde, jak dlouho musíte čekat a co očekávat, když je dítě už natolik veliké a silné, že o sobě dokáže dát vědět. Ucítit poprvé pohyby je jedním z nejkrásnějších zážitků v těhotenství. Uvádíme zde, jak dlouho musíte čekat a co očekávat, když je dítě už natolik veliké a silné, že o sobě dokáže dát vědět.
  
-Kdy ucítím pohyb poprvé?+=== Kdy ucítím pohyb poprvé? ​===
  
 Pravděpodobně ucítíte pohyby poprvé mezi 16. a 22. týdnem, i když pohybovat se dítě začalo už 7. nebo 8. týden, což jste mohly vidět na ultrazvuku. Ostřílené maminky si těchto jemných kopů a šťouchanců všímají dříve než maminky, které čekají své první miminko. (Žena, která už byla těhotná, snadněji odliší pohyby dítěte od ostatních dějů odehrávajících se v břiše.) Také záleží na vaší postavě. Štíhlejší ženy zaregistrují pohyby dříve. Pravděpodobně ucítíte pohyby poprvé mezi 16. a 22. týdnem, i když pohybovat se dítě začalo už 7. nebo 8. týden, což jste mohly vidět na ultrazvuku. Ostřílené maminky si těchto jemných kopů a šťouchanců všímají dříve než maminky, které čekají své první miminko. (Žena, která už byla těhotná, snadněji odliší pohyby dítěte od ostatních dějů odehrávajících se v břiše.) Také záleží na vaší postavě. Štíhlejší ženy zaregistrují pohyby dříve.
  
-Jaké to bude cítit pohyby?+=== Jaké to bude cítit pohyby? ​===
  
 Ženy tyto pocity přirovnávají k pukání popcornu, proplouvání rybiček, vlnění motýlích křídel a bublání. První pohyby pravděpodobně připíšete nadýmání nebo kručení žaludku, ale pak je začnete cítit pravidelně a poznáte rozdíl. Pohyby ucítíte spíše, když budete klidně sedět nebo ležet. Ženy tyto pocity přirovnávají k pukání popcornu, proplouvání rybiček, vlnění motýlích křídel a bublání. První pohyby pravděpodobně připíšete nadýmání nebo kručení žaludku, ale pak je začnete cítit pravidelně a poznáte rozdíl. Pohyby ucítíte spíše, když budete klidně sedět nebo ležet.
  
-Kdy si mám dělat starosti?+=== Kdy si mám dělat starosti? ​===
  
 I když už se vaše dítě pohybuje hodně, jeho záškuby a trhání ještě nejsou natolik silná, abyste je byly schopné cítit. Později ve druhém trimestru budou jeho kopy silnější a vy je začnete cítit pravidelně. Věnujte jim pozornost a informujte ihned lékaře, pokud zaznamenáte pokles pohybu. Méně pohybu může signalizovat problém a vy budete muset absolvovat non-stres test nebo biofyzikální profil plodu, aby se zjistilo, v jakém je dítě stavu. Ve třetím trimestru vám může lékař doporučit, abyste denně po určitou dobu počítaly množství kopů dítěte. I když už se vaše dítě pohybuje hodně, jeho záškuby a trhání ještě nejsou natolik silná, abyste je byly schopné cítit. Později ve druhém trimestru budou jeho kopy silnější a vy je začnete cítit pravidelně. Věnujte jim pozornost a informujte ihned lékaře, pokud zaznamenáte pokles pohybu. Méně pohybu může signalizovat problém a vy budete muset absolvovat non-stres test nebo biofyzikální profil plodu, aby se zjistilo, v jakém je dítě stavu. Ve třetím trimestru vám může lékař doporučit, abyste denně po určitou dobu počítaly množství kopů dítěte.
  
-Úkol na tento týden+==== Úkol na tento týden ​====
  
 Mluvte k dítěti. Je to nejlepší způsob, jak se s ním začít spojovat. Pokud vám skutečná konverzace připadá divná, vyprávějte mu, co jste dnes dělaly, čtěte knihu, časopis nebo noviny a svěřujte mu svoje tajná přání. Tak trénujete na dobu, kdy se dítě narodí. Mluvení k dítěti je jeden z nejlepších způsobů, jak mu pomoci vyvinout jazykové schopnosti. Mluvte k dítěti. Je to nejlepší způsob, jak se s ním začít spojovat. Pokud vám skutečná konverzace připadá divná, vyprávějte mu, co jste dnes dělaly, čtěte knihu, časopis nebo noviny a svěřujte mu svoje tajná přání. Tak trénujete na dobu, kdy se dítě narodí. Mluvení k dítěti je jeden z nejlepších způsobů, jak mu pomoci vyvinout jazykové schopnosti.
  
-Problémy se spánkem: probouzíte se hlady+==== Problémy se spánkem: probouzíte se hlady ====
  
 Proč se to děje? V těchto dnech nezáleží na tom, jak moc, nebo jak často jíte, prostě se stále cítíte hladové. To není žádné překvapení. Nakonec malá bytost, která ve vás roste, má také svoje potřeby. Proč se to děje? V těchto dnech nezáleží na tom, jak moc, nebo jak často jíte, prostě se stále cítíte hladové. To není žádné překvapení. Nakonec malá bytost, která ve vás roste, má také svoje potřeby.
Řádek 39: Řádek 39:
 Překvapivě potřebujete konzumovat navíc jen něco kolem 300 kalorií na den a během prvního trimestru ještě méně. Ovšem váš metabolismus teď pracuje na plné obrátky, takže vám může častěji kručet v břiše, nebo být špatně. Překvapivě potřebujete konzumovat navíc jen něco kolem 300 kalorií na den a během prvního trimestru ještě méně. Ovšem váš metabolismus teď pracuje na plné obrátky, takže vám může častěji kručet v břiše, nebo být špatně.
  
-Co proti tomu mohu dělat?+=== Co proti tomu mohu dělat? ​===
  
 Nikdy nechoďte spát hladové. Pokud máte hlad, má hlad i dítě. Mějte v lednici i spíži rychlé zdravé svačinky jako sýr cottage, uvařená vejce, čerstvé ovoce a zeleninu. Nikdy nechoďte spát hladové. Pokud máte hlad, má hlad i dítě. Mějte v lednici i spíži rychlé zdravé svačinky jako sýr cottage, uvařená vejce, čerstvé ovoce a zeleninu.