Jak vaše dítě roste

Připravte se na růstový spurt. V několika příštích týdnech vaše dítě zdvojnásobí váhu a povyroste o pár centimetrů. Právě teď má velikost avokáda: přes 11cm a 100g. Nohy už jsou vyvinutější, hlava je vzpřímenější než byla a oči se posunuly blíže k přední části hlavy. I uši už jsou blíže jejich konečnému umístění. Na hlavě se začíná objevovat vzor, ačkoliv vlasy ještě nejsou vidět. Také rostou nehtíky na nohou. A mnohé se děje i uvnitř. Například srdce miminka pumpuje přibližně 25 litrů krve denně, a toto množství se bude zvyšovat.

Jak se váš život mění

Vrcholek dělohy je asi v polovině cesty mezi stydkou kostí a pupíkem a její jemné vazy se zhušťují a natahují. Pravděpodobně se cítíte celkově lépe a už jste si na těhotenství zvykly. Je vám méně nevolno, méně se střídají nálady a „zářivá“ kůže také přispívá k pocitu pohody.

Brzy zažijete jeden z nejkrásnějších momentů těhotenství – ucítíte pohyby miminka. Některé ženy cítí pohyby už v 16. týdnu, některé je necítí až do 18. týdne i déle. (A pokud se jedná o vaše první dítě, nebuďte netrpělivé – nemusíte cítit pohyby až do 20. týdne.) První pohyby vám mohou připadat jako šimrání, bublání, nebo jako pukání popcornu. V příštích týdnech budou silnější a ucítíte je častěji.

3 otázky k přibírání na váze

Kolik už jsem doteď měla přibrat?

Snažte se v tomto trimestru přibrat alespoň 5 až 6 kg (celkem 11 až 16 kg za celé těhotenství), pokud otěhotníte s normální váhou. Váš lékař vám může doporučit přibrat více nebo méně, pokud jste před otěhotněním měla nadváhu či podváhu nebo pokud čekáte dvojčata.

Jak uhlídám nárůst váhy?

Během těhotenství potřebuje většina žen jíst navíc 300 kalorií denně. (Celkové množství kalorií, které potřebujete zkonzumovat, závisí na vaší váze a na množství pohybu.)

Pokud přibíráte moc: Některé ženy nabírají kila moc rychle. Není dobré začít redukční dietu nebo vynechávat jídla. Místo toho zkuste tyto návrhy, které zpomalí vaše přibírání: Začněte den výživnou snídaní, která se skládá z dostatku bílkovin, komplexních sacharidů, vlákniny a malého množství zdravých tuků.

Jezte zeleninu, celozrnné potraviny, libové maso a nízkotučné mléčné výrobky. Přeskočte zpracované potraviny, nezdravé dobroty (jako brambůrky nebo čokoládové tyčinky) a zákusky plné cukru.

Mějte doma vždy něco zdravého k jídlu, například nízkotučné sýry a jogurty, mrkev, čerstvé ovoce jako jablka nebo banány. Budete snadněji odolávat fast foodu.

Najděte si zdravou alternativu k tučným jídlům. Například: Odtučněný mražený jogurt místo zmrzliny, bagely místo koblih, nebo popcorn místo chipsů.

Dejte přednost vodě před džusem. Pokud váš lékař souhlasí, pravidelně cvičte. Pokud vám dělá potíže začít nebo cvičit pravidelně, najděte si někoho, kdo s vámi bude denně chodit na procházky nebo plavat. Tak vám spíš vydrží chuť. I každodenní 20minutová polední procházka hodně pomůže.

Pokud je pro vás těžké dostatečně přibrat: Pro některé ženy je to náročné. Předkládáme pár tipů, které by mohly pomoci:

  • Pijte denně mléčné koktejly (přidejte čerstvé ovoce kvůli vitamínu C). Naberete kalorie a také získáte dostatek vápníku.
  • Jezte výživné kalorické potraviny, které obsahují prospěšné tuky, jako avokádo a oříšky.
  • Zkuste jíst sušené ovoce. Nezaplní vás tolik jako čerstvé, takže máte tendenci ho sníst víc a nabrat tak více zdravých kalorií.
  • Kromě hlavních jídel také často svačte.

Připomínejte si, že je nutné, abyste teď přibraly. Je to důležité pro vás i vaše dítě. Tak si dejte do nosu!

Jak váha, kterou během těhotenství naberu, poznamená moje tělo?

Některé bolesti během těhotenství jsou způsobeny tím, že se tělo mění a narůstá váha dělohy. Časté jsou bolesti zad a můžete si připadat neohrabané a náchylné k pádům. Očekávejte, že se vaše kůže natáhne, a že se zvětší břicho i prsa, což může mít za následek strie.

Asi nejvíc se bojíte, jestli všechnu váhu po porodu zase shodíte. To může chvíli trvat, ale pokud správně jíte a cvičíte, zbavíte se kil spíš. Bude pro vás jednodušší vrátit se zpátky do formy, pokud jste aktivní už teď.

Úkol na tento týden

Plánujte romantickou dovolenou – dokonce, i když zůstanete doma. Jakmile porodíte, bude velmi těžké strávit s partnerem alespoň jeden víkend o samotě. Proto nepromarněte příležitost být spolu teď. A už moc dlouho nečekejte, protože ve třetím trimestru můžete být příliš unavené a bolavé, než abyste si mohly někam vyjet. Pokud nemůžete odjet z města, naplánujte si něco v místě bydliště a užijte si to společně – počítá se i večeře a kino.

Přibírání v těhotenství: co můžete očekávat

Jak moc bych měla v těhotenství přibrat?

To záleží na vaší váze před početím a na tom, jak je vaše hmotnost přiměřená výšce. Vztah mezi vaší výškou a váhou vyjadřuje body mass index neboli BMI.

Pokud jste před otěhotněním měly normální zdravou váhu (BMI mezi 18,5 a 24,9), měly byste přibrat mezi 11 až 16 kg; půl až 2,5 kg první trimestr a zbytek těhotenství půl kila týdně. Tak může vaše dítě optimálně růst.

Pokud jste před otěhotněním měly podváhu (BMI pod 18,5), měly byste přibrat 12,5 až 18 kg. Pokud jste měly nadváhu (BMI 25 až 29,9), měly byste přibrat 6,5 až 11 kg. Pokud jste byly obézní (BMI 30 a výš), měly byste přibrat mezi 5 až 9 kg.

Pokud čekáte dvojčata, měly byste nabrat 17 až 24,5 kg, pokud jste otěhotněly se zdravou váhou, 14 až 22,5 kg, pokud jste měly nadváhu a 11 až 19 kg, pokud jste byly obézní.

Jak si mám udržet váhu v doporučeném rozmezí?

Zdravě se stravujte a požádejte doktora, aby vám pomohl sestavit cvičební plán. Jíst za dva neznamená jíst jednou tolik, než jíte běžně. Ve skutečnosti potřebujete navíc jen 300 kalorií denně a během prvního trimestru ještě méně.

Co se stane, pokud přiberu více nebo méně, než je doporučené množství?

Výzkumy ukazují, že ženám, které přibraly více, spíše hrozí porod císařským řezem. Mají tendenci si potom udržet nabraná kila i po porodu a více naberou i v následujících těhotenstvích. To může být problém, protože ženám, které měly před otěhotněním nadváhu, hrozí vyšší riziko komplikací (například gestační diabetes a preeklampsie).

Navíc pokud ženy přibraly více kil, než je doporučeno, mohou být při porodu až moc velké, což může způsobit porodní komplikace jak jim, tak dítěti. A v neposlední řadě děti, jejichž matky měly během těhotenství nadváhu, mají do budoucna větší předpoklady k nadváze a obezitě.

Ženy, které měly nadváhu před otěhotněním, mají problém s kojením. Odborníci se domnívají, že pro to existuje několik důvodů. Například slabá produkce mléka nebo obtížné polohování dítěte. Pokud přiberete další váhu během těhotenství, můžete tyto obtíže ještě zhoršit.

Na druhou stranu ženy, které mají před početím podváhu nebo které nepřiberou během těhotenství dost, riskují předčasný porod nebo nízkou porodní váhu dítěte (pod 2,5 kg). Předčasný porod může vést ke zdravotním problémům, nebo může být pro dítě i fatální, pokud se přihodí moc brzy.

Přibere většina žen jen doporučené množství kil?

Minimálně polovina žen přibere více nebo méně. Většina žen s podváhou přibere tolik, kolik má, ale některé ženy se zdravou váhou mohou přibrat více a většina žen s nadváhou nebo obézních žen přibere více, než by měla.

Lékaři by ženám měli radit ohledně stravování a cvičení, pak by se nastávající maminky měly větší šanci držet určeného váhového limitu.

Moje tělo se mění, vzbuzuje to ve mně úzkost.

Pokud jste s váhou bojovaly už dříve, nebo i když jste nikdy v životě dietu nedržely, můžete pro vás být těžké smířit se s tím, že teď váhu nabíráte. Je normální, že máte strach, když sledujete, jak vaše váha narůstá. Pamatujte si ale, že těch pár kilo navíc je důležitých pro zdravé těhotenství a nakonec po porodu zase zmizí.

Jak se těch kil později zbavím?

Velké množství kil shodíte hned po porodu. Matky většinou ztratí polovinu nabrané váhy během šestinedělí. Dítě obvykle váží 3,40 kg (víc nebo míň), plodová voda, placenta a tekutiny včetně krve, které máte v těle navíc, mohou vážit dalších 3,5 až 5,5 kg.

Pamatujte si, že trvalo 9 měsíců ta kila nabrat, proto bude trvat stejně dlouho nebo ještě trochu déle se těchto kil zbavit. Zdravá strava kombinovaná s pravidelným cvičením je nejlepší způsob, jak se kil zbavit jednou provždy.

Neomezujte ale hned počet kalorií. Být matkou novorozence vyžaduje dostatek energie a to znamená, že tělu musíte dodávat veškeré živiny, které potřebuje. Pokud jste trpělivé a umožníte tělu dělat svou práci, budete překvapené, kolik kil zhubnete přirozeně, především když kojíte. Pokud máte s hubnutím potíže, navštivte dietologa nebo možná i fitness trenéra, aby vám pomohli zhubnout přiměřené množství kil zdravou rychlostí.