Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

2-trimestr-tehotenstvi:17-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 11:55]
Editor vytvořeno
2-trimestr-tehotenstvi:17-tyden-tehotenstvi [2017/01/16 10:20]
Editor
Řádek 1: Řádek 1:
-17. týden těhotenství +===== 17. týden těhotenství ​===== 
-Jak vaše dítě roste+==== Jak vaše dítě roste ====
  
 Kostra dítěte se mění z měkké chrupavky v kost a pupeční šňůra, životně důležité spojení s placentou, sílí. Dítě teď váží 140g (asi tolik, jako tuřín), a měří od temene ke kostrči něco přes 12cm. Může hýbat klouby a začínají se vyvíjet jeho potní žlázy. Kostra dítěte se mění z měkké chrupavky v kost a pupeční šňůra, životně důležité spojení s placentou, sílí. Dítě teď váží 140g (asi tolik, jako tuřín), a měří od temene ke kostrči něco přes 12cm. Může hýbat klouby a začínají se vyvíjet jeho potní žlázy.
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
 Cítíte, že už nedokážete tolik udržet rovnováhu? Jak vám roste bříško, mění se vaše těžiště,​ proto se občas můžete cítit nejistě. Snažte se vyhnout situacím, kdy hrozí riziko pádu. Noste boty bez podpatku, zranění břicha může být nebezpečné pro vás i miminko. Až si budete v autě zapínat pás, umístěte ho pod břicho, kolem boků a horní část by měla být umístěna mezi vašimi prsy. Cítíte, že už nedokážete tolik udržet rovnováhu? Jak vám roste bříško, mění se vaše těžiště,​ proto se občas můžete cítit nejistě. Snažte se vyhnout situacím, kdy hrozí riziko pádu. Noste boty bez podpatku, zranění břicha může být nebezpečné pro vás i miminko. Až si budete v autě zapínat pás, umístěte ho pod břicho, kolem boků a horní část by měla být umístěna mezi vašimi prsy.
 Můžete mít také sušší oči. Použijte některé z volně prodejných očních kapek. Pokud vám přestane vyhovovat nošení kontaktních čoček, zkuste je používat pouze po kratší časové úseky. Pokud vám i tak vadí, noste až do porodu brýle. Můžete mít také sušší oči. Použijte některé z volně prodejných očních kapek. Pokud vám přestane vyhovovat nošení kontaktních čoček, zkuste je používat pouze po kratší časové úseky. Pokud vám i tak vadí, noste až do porodu brýle.
  
-Sny během těhotenství+==== Sny během těhotenství ​====
  
-Mnoho žen tvrdí, že se jim v těhotenství mění sny. Je zajímavé, že během druhého a třetího trimestru strávíte méně času v REM fázi (spánek s rychlými očními pohyby), což je fáze spánku, ve které se zdá většina snů. Proč se tedy objevuje tolik živých snů?+Mnoho žen tvrdí, že se jim **v těhotenství mění sny**. Je zajímavé, že během druhého a třetího trimestru strávíte méně času v REM fázi (spánek s rychlými očními pohyby), což je fáze spánku, ve které se zdá většina snů. Proč se tedy objevuje tolik živých snů?
  
 Alespoň zčásti je to proto, že vaše sny často přeruší potřeba jít na toaletu, pálení žáhy, křeče v nohou, neklidné nohy, bolesti zad nebo potřeba změnit polohu. Alespoň zčásti je to proto, že vaše sny často přeruší potřeba jít na toaletu, pálení žáhy, křeče v nohou, neklidné nohy, bolesti zad nebo potřeba změnit polohu.
Řádek 18: Řádek 18:
 Z části se mohou tyto živé sny zdát proto, že pro většinu žen je těhotenství obdobím zjitřených emocí. Nicméně nikdo neví s jistotou, proč to tak je. Z části se mohou tyto živé sny zdát proto, že pro většinu žen je těhotenství obdobím zjitřených emocí. Nicméně nikdo neví s jistotou, proč to tak je.
  
-Zdá se vám, že pečujete o zvířecí mláďata. Během druhého trimestru sní mnoho těhotných žen o roztomilých zvířátcích,​ jako jsou štěňátka,​ kuřátka, koťátka. Tato přátelská stvoření ve vašich snech jednoduše znamenají, že se ladíte na své instinkty. Hrozivá zvířata na druhou stranu mohou vyjadřovat rozpolcenost nad novým tvorem, který vám vstupuje do života.+Zdá se vám, že **pečujete o zvířecí mláďata**. Během druhého trimestru sní mnoho těhotných žen o roztomilých zvířátcích,​ jako jsou štěňátka,​ kuřátka, koťátka. Tato přátelská stvoření ve vašich snech jednoduše znamenají, že se ladíte na své instinkty. Hrozivá zvířata na druhou stranu mohou vyjadřovat rozpolcenost nad novým tvorem, který vám vstupuje do života.
  
-Erotické sny. Mnoho nastávajících matek má obavy z toho, jak se jim mění postava a jak to ovlivní jejich sexuální život, zatímco některé ženy se cítí sexuálně nabité víc než kdy jindy. Oba tyto pocity se často odráží ve vašich snech. Tyto erotické sny vás mají uklidnit, ale také mohou zrcadlit smyslnost a touhu, kterou cítíte během dne.+**Erotické sny**. Mnoho nastávajících matek má obavy z toho, jak se jim mění postava a jak to ovlivní jejich sexuální život, zatímco některé ženy se cítí sexuálně nabité víc než kdy jindy. Oba tyto pocity se často odráží ve vašich snech. Tyto erotické sny vás mají uklidnit, ale také mohou zrcadlit smyslnost a touhu, kterou cítíte během dne.
  
-Váš partner vás podvedl. Pokud se vám zdá, že vás váš partner podvedl s bývalou přítelkyní nebo někým cizím, může to signalizovat,​ že si v této důležité době nejste jisté jeho láskou a pozorností. Právě teď jste závislé na dobré vůli a podpoře lidí kolem, především však na vašem partnerovi. Strach, že ho ztratíte, je běžná emoční reakce během těhotenství.+**Váš partner vás podvedl**. Pokud se vám zdá, že vás váš partner podvedl s bývalou přítelkyní nebo někým cizím, může to signalizovat,​ že si v této důležité době nejste jisté jeho láskou a pozorností. Právě teď jste závislé na dobré vůli a podpoře lidí kolem, především však na vašem partnerovi. Strach, že ho ztratíte, je běžná emoční reakce během těhotenství.
  
 Vzhledem k tomu, že neexistuje nic, čím byste mohly tyhle bláznivé sny zastavit, snažte se jimi alespoň pobavit. Mějte u postele papír a propisku a zapisujte si je. Vzhledem k tomu, že neexistuje nic, čím byste mohly tyhle bláznivé sny zastavit, snažte se jimi alespoň pobavit. Mějte u postele papír a propisku a zapisujte si je.
  
-Úkol na tento týden+==== Úkol na tento týden ​====
  
-Sepište si seznam jmen pro dítě. Napište si 10 jmen, které se vám líbí. Ať váš partner udělá to samé. Vyměňte si seznamy a vyškrtněte jedno jméno, které se vám nelíbí. Tak pokračujte,​ dokud nedojdete ke jménům, se kterými jste schopni se smířit. Mluvte o tom, proč některá jména máte a nemáte rádi. Mnoho párů si dokonce vytvoří pravidla, jako třeba zákaz jmen bývalých partnerů, a zvířat, která během života rodina chovala.+Sepište si **seznam jmen pro dítě**. Napište si 10 jmen, které se vám líbí. Ať váš partner udělá to samé. Vyměňte si seznamy a vyškrtněte jedno jméno, které se vám nelíbí. Tak pokračujte,​ dokud nedojdete ke jménům, se kterými jste schopni se smířit. Mluvte o tom, proč některá jména máte a nemáte rádi. Mnoho párů si dokonce vytvoří pravidla, jako třeba zákaz jmen bývalých partnerů, a zvířat, která během života rodina chovala.
  
-Sny ve druhém trimestru+==== Sny ve druhém trimestru ​====
  
 Porodily jste vrh koťat. Potom spíte se svým bývalým přítelem ze střední školy. Teď se snažíte rychlé odejít, ale máte příliš mnoho zavazadel. Některé sny se běžně objevují v jistých fázích těhotenství. Pokud chcete vědět, co vám možná chtějí říct, pokračujte ve čtení. Následující výňatky z knihy psycholožky Patricie Garfield popisují sny z druhého trimestru a jejich možné interpretace. Porodily jste vrh koťat. Potom spíte se svým bývalým přítelem ze střední školy. Teď se snažíte rychlé odejít, ale máte příliš mnoho zavazadel. Některé sny se běžně objevují v jistých fázích těhotenství. Pokud chcete vědět, co vám možná chtějí říct, pokračujte ve čtení. Následující výňatky z knihy psycholožky Patricie Garfield popisují sny z druhého trimestru a jejich možné interpretace.
  
-Zvláštnost spojení matky a dítěte+=== Zvláštnost spojení matky a dítěte ​===
  
 „Na návštěvě u matky jsem seděla sama v jejím obývacím pokoji. Vedle mě na křesle sedí její domácí zvířátko,​ vypadá jako gibon. Držím se od něj dál, bojím se, že mě kousne. Leze po nábytku a okusuje něco ze zavěšeného koše.“ Sen ženy ve 4. měsíci těhotenství. „Na návštěvě u matky jsem seděla sama v jejím obývacím pokoji. Vedle mě na křesle sedí její domácí zvířátko,​ vypadá jako gibon. Držím se od něj dál, bojím se, že mě kousne. Leze po nábytku a okusuje něco ze zavěšeného koše.“ Sen ženy ve 4. měsíci těhotenství.
Řádek 42: Řádek 42:
 Přítomnost přátelských zvířat – vzácné a okouzlující bytosti ve snech – je všeobecně považována za znamení, že snící je dobře napojená na své instinkty. Ve snech mnohých žen jsou zvířata roztomilá a přítulná. Může se stát, že zvířata ve vašich snech prochází vývojem od mořských tvorů po savce, kopírují tak vývoj pravěkých předků, jindy se vám může o vašem zatím nenarozeném miminku zdát přímo. Váš pocit ze zvířete nebo dítěte vyjadřuje váš postoj k miminku v době, kdy sníte. Přítomnost přátelských zvířat – vzácné a okouzlující bytosti ve snech – je všeobecně považována za znamení, že snící je dobře napojená na své instinkty. Ve snech mnohých žen jsou zvířata roztomilá a přítulná. Může se stát, že zvířata ve vašich snech prochází vývojem od mořských tvorů po savce, kopírují tak vývoj pravěkých předků, jindy se vám může o vašem zatím nenarozeném miminku zdát přímo. Váš pocit ze zvířete nebo dítěte vyjadřuje váš postoj k miminku v době, kdy sníte.
  
-Jste nejisté ze svého vzhledu+=== Jste nejisté ze svého vzhledu ​===
  
 „Týdny se mi zdálo o mém bývalém příteli. Divoké, smyslné sny. Jsem znovu s ním, líbáme se a milujeme, je to vášnivé jako vždy. Po probuzení fantazíruju o tom, že bych chtěla, aby mě potkal i s dítětem. Co se děje?“ Sen ženy během 6. měsíce těhotenství. „Týdny se mi zdálo o mém bývalém příteli. Divoké, smyslné sny. Jsem znovu s ním, líbáme se a milujeme, je to vášnivé jako vždy. Po probuzení fantazíruju o tom, že bych chtěla, aby mě potkal i s dítětem. Co se děje?“ Sen ženy během 6. měsíce těhotenství.
Řádek 50: Řádek 50:
 Ženy se obávají, jestli jsou pro své partnery stále atraktivní. Musí se přidržovat nábytku, když vstávají nebo si sedají, mají nateklé kotníky, nedokážou své tělo tak dobře ovládat. Erotické sny jednoduše poskytují ujištění:​ „Neboj se. Vidíš, jsi sexy, svůdná a roztomilá.“ Ženy se obávají, jestli jsou pro své partnery stále atraktivní. Musí se přidržovat nábytku, když vstávají nebo si sedají, mají nateklé kotníky, nedokážou své tělo tak dobře ovládat. Erotické sny jednoduše poskytují ujištění:​ „Neboj se. Vidíš, jsi sexy, svůdná a roztomilá.“
  
-Obavy o partnerovu lásku a věrnost+=== Obavy o partnerovu lásku a věrnost ​===
  
 „Tahám těžká zavazadla, několik dalších věcí a stejně tak manžel. Bere si vždy dvakrát tolik tašek co já, čímž mi výrazně ulehčí námahu.“ Tento sen může symbolizovat skutečnost,​ že manžel převezme na svá bedra vydělávání peněz několik měsíců po narození dítěte. V tomto případě zavazadla, která většinou ve snech těhotných žen představují přibraná kila, spíš odkazují na finanční zátěž. Manžel nesl dvakrát tolik a ona byla vděčná. „Tahám těžká zavazadla, několik dalších věcí a stejně tak manžel. Bere si vždy dvakrát tolik tašek co já, čímž mi výrazně ulehčí námahu.“ Tento sen může symbolizovat skutečnost,​ že manžel převezme na svá bedra vydělávání peněz několik měsíců po narození dítěte. V tomto případě zavazadla, která většinou ve snech těhotných žen představují přibraná kila, spíš odkazují na finanční zátěž. Manžel nesl dvakrát tolik a ona byla vděčná.