Jak vaše dítě roste

Od hlavy ke kostrči měří dítě přibližně 14cm (velikost papriky) a váží asi 200 g. Protahuje si nohy a ruce, tyto pohyby budete víc a víc vnímat v následujících týdnech. Cévy jsou viditelné skrze tenkou kůži a uši jsou na svém konečném místě, i když pořád trochu vyčnívají. Kolem neuronů se začíná tvořit ochranná myelinová pochva, tento proces bude pokračovat ještě rok po narození. Pokud se vám narodí holčička, má už utvořenou dělohu i vejcovody a obojí je na správném místě. Pokud čekáte chlapečka, má už viditelné genitálie, ale může je před vámi na ultrazvuku skrývat.

Jak se mění váš život

Máte hlad? Je docela běžné, že se v tuto dobu zvyšuje vaše chuť k jídlu. Vybírejte si výživná jídla namísto prázdných kalorií (chipsy, hranolky, sladkosti). Jak roste váš apetyt i obvod pasu, musíte už nejspíš nosit těhotenské oblečení.

Váš kardiovaskulární systém prochází dramatickými změnami a během tohoto trimestru budete mít pravděpodobně nižší tlak, než běžně míváte. Nevyskakujte příliš rychle ze sedu a lehu, nebo se vám může zamotat hlava.

V této době už je lepší ležet na boku nebo přinejmenším nakloněné k jedné straně. (Pokud ležíte rovně na zádech, vaše děloha může stlačit hlavní žílu a k srdci se tak dostane méně krve.) Položte za sebe, pod kyčle, případně pod stehna polštář, bude se cítit pohodlněji.

Pokud jste v druhém trimestru ještě neabsolvovaly ultrazvuk, pravděpodobně se tak brzy stane. Toto bezbolestné vyšetření pomáhá vašemu lékaři zkontrolovat, jak dítě roste, odhalit některé vrozené vady, prohlédnout placentu a pupeční šňůru, zjistit, jak přesné je určené datum porodu a zkontrolovat, kolik dětí čekáte. Během vyšetření můžete vidět pohyby miminka, nebo jak si cucá palec. Přiveďte s sebou partnera a požádejte o vytištění fotky miminka.

Jak teď cvičit?

Mám měnit své cvičební návyky?

Ve většině případů, pokud jste zdravé a těhotenství probíhá normálně, můžete pokračovat ve cvičení jako v prvním trimestru, samozřejmě s jistými úpravami vzhledem k vašemu rostoucímu bříšku. Dál cvičte v mírném tempu, vyhněte se nárazům a otřesům, náhlým změnám pozic a lehu na zádech.

Vždy jsem se fyzické aktivitě spíše vyhýbala, ale teď bych ráda začala cvičit. Jak bych měla začít?

Nejdříve řekněte o svých plánech lékaři. Potom začněte s mírným cvičením po krátkých časových úsecích (15 minut několikrát týdně) a postupně navyšujte čas i intenzitu, až budete nakonec cvičit denně (kolem půl hodiny). Chůze je nejlepší způsob, jak s pohybem začít a nepotřebujete k tomu nic jiného než pár dobrých bot. Mnoho žen chodí rádo plavat, protože jim voda pomáhá unést kila navíc. Další přísahají na těhotenskou jógu, která protahuje a posiluje tělo a zmírňuje bolesti.

Co jsou to Kegelovy cviky?

Kegelovy cviky posilují svaly pánevního dna, podporují močovou trubici, měchýř, dělohu, vagínu a konečník. Kegelovy cviky pomáhají zabránit úniku moči v těhotenství a po porodu a mohou dokonce pomoci v druhé době porodní. A co víc, Kegelovy cviky zvyšují oběh v oblasti konečníku a vagíny, takže mohou pomoci zabránit tvoření hemeroidů a urychlit hojení stehů po porodu.

Jak na ně: Stáhněte svaly kolem vagíny, jako byste chtěly přerušit močení. Stáhněte a uvolněte, nechte pracovat pouze svaly pánevního dna, vaše břišní a zádové svaly by měly být uvolněné. Dávejte pozor, abyste nezadržovaly dech.

Stáhněte svaly na 8 až 10 sekund, poté uvolněte. Cvik provádějte desetkrát, po třech až čtyřech sériích denně.

Úkol na tento týden

Podívejte se po předporodním kurzu. Nejlepší a nejoblíbenější se rychle naplní, proto začněte hledat už teď. Kurzy se liší svým přístupem. Některé trvají několik týdnů, jiné den. Vaše nemocnice pravděpodobně pořádá kurzy, ale možná byste rády navštěvovaly kurz jinde. Poradit vám může váš doktor nebo přátelé, kteří už kurz absolvovali.

Bolest děložních vazů

Vazy obklopují dělohu v pánvi. Jak se vaše děloha zvětšuje, vazy se natahují a zesilují, aby ji mohly podpořit. Tyto změny mohou občas bolet na jedné nebo obou stranách břicha. Obvykle tyto bolesti poprvé zaznamenáte v druhém trimestru.

Bolest vazu můžete cítit jako krátké píchnutí nebo prudkou bodavou bolest při náhlé změně polohy, například když se zvedáte z postele, židle, nebo při kašli, převalování na posteli či vylézání z vany. Můžete také cítit tupou bolest po mimořádně aktivním dni, pokud jste hodně chodily, případně vyvíjely jinou fyzickou aktivitu. Můžete cítit, jak bolest vychází z vašich slabin a pohybuje se nahoru a do boků. Bolest zasahuje oblast od třísel po místo, kam dosahují vysoko vykrojené plavky.

Kdy mám zavolat lékaři?

Ostrá bodavá bolest vazů by neměla trvat déle než několik sekund, během kterých měníte polohu nebo vstáváte. Ačkoliv je bolest děložních vazů v těhotenství běžná, bolest břicha může být příznakem vážných problémů, jako předčasného porodu, závažné preeklampsie, odtržení placenty, nebo jiných zdravotních problémů nevztahujících se k těhotenství, například zánětu slepého střeva.

Nebojte se volat svému lékaři, pokud vás bolí břicho, pokud bolesti pokračují i po krátkém odpočinku nebo jsou provázeny:

  • Silnou bolestí nebo křečemi, či více jak čtyřmi kontrakcemi za hodinu (dokonce i pokud nebolí), nebo kontrakcí, která nekončí.
  • Vaginálním krvácením, špiněním, nebo změnou či množstvím vaginálního výtoku.
  • Horečkou, zimnicí, slabostí, nevolností či zvracením.
  • Bolestí či pálením při močení.

Co mohu udělat, abych bolest zmírnila?

Pokud vás lékař ujistí, že co cítíte, je opravdu bolest děložních vazů, sedněte si a pokuste se uklidnit, pokud se bolest znovu objeví. Pohodlně se opřete, to může příznaky zmírnit. Můžete také zkusit přitáhnout kolena k břichu, tak si ulevíte, případně si lehněte na bok, pod břicho si položte polštář a další položte mezi nohy. Také může pomoci teplá koupel.

Pokud zjistíte, že bolest přichází hlavně, pokud jste fyzicky aktivní, přestaňte s touto činností a počkejte, jestli to pomůže. Poté, pokud se budete cítit dobře, můžete v činnosti znovu pokračovat, dokud neobjevíte hranici, po kterou je pro vás tato aktivita ještě bezbolestná a pohodlná.