19. týden těhotenství
Jak vaše dítě roste
Začínají se vyvíjet smysly dítěte. V mozku se vymezují specializované oblasti pro čich, chuť, sluch, zrak a hmat. Některé výzkumy naznačují, že by už dítě v tuto dobu mohlo slyšet váš hlas, proto se nestyďte číst nahlas, mluvit na něj, nebo mu zpívat veselé písničky, pokud máte náladu.
Dítě měří přibližně 240g a měří 15cm od hlavy ke kostrči. Proporce rukou a nohou už si vzájemně odpovídají, stejně jako zbytku těla. Ledviny tvoří moč a na hlavě začínají růst vlasy. Na kůži se začíná tvořit plodový maz (vernix caseosa), jakýsi voskový ochranný povlak.
Jak se mění váš život
Už teď si myslíte, že jste velké? V příštích týdnech porostete ještě rychleji. Díky tomuto růstu můžete cítit bolest v podbřišku nebo krátkou bodavou bolest na jedné nebo obou stranách, především pokud měníte polohu nebo večer, když jste byly během dne více aktivní. Nejčastěji se jedná o bolest děložních vazů. Vazy, které podpírají vaši dělohu, se natahují s cílem přizpůsobit se vyšší váze. Není třeba se obávat, ale pokud bolest pokračuje i ve chvíli, kdy odpočíváte nebo pokud se zhoršuje, zavolejte svému lékaři.
Také si můžete povšimnout změn na kůži. Máte červené dlaně? Není se čeho bát, děje se to díky velkému množství estrogenu. Také se vám mohou tvořit tmavé skvrny díky dočasnému zvýšení pigmentu. Pokud se tyto skvrny objevují na horním rtu, tvářích nebo čele, říká se jim chloasma, nebo také těhotenská maska. Také vám mohly ztmavnout bradavky, pihy, jizvy, podpaží, vnitřní stehna a vulva. Tmavá čára táhnoucí se od pupíku ke stydké kosti se nazývá linea nigra neboli černá linie.
Tyto tmavé skvrny pravděpodobně vyblednou krátce po porodu. Do té doby se chraňte před sluncem, které pigmentové skvrny zhoršuje. Venku se zakrývejte, noste klobouk a používejte opalovací krém. Pokud vám skvrny tolik nevadí a nechcete se před sluncem schovávat, trocha make-upu dokáže divy.
Jméno dítěte
Pro mnoho párů je vybírání jmen zábava. Pro jiné je to komplikovaná akce plná vyjednávání. V každém případě se jedná o důležité rozhodnutí, protože vybíráte něco, co vydrží celý život (tedy pokud se vaše dítě samo časem nepřejmenuje).
Co vzít v úvahu při rozhodování:
- Zvuk a slučitelnost. Jak zní jméno vašeho dítěte, pokud se vysloví nahlas, je jedno z nejdůležitějších hledisek. Zní melodicky? Drsně? Hodí se dobře k příjmení? Jedné věci se vyhněte: výběru jména, které končí stejným zvukem jako začátek příjmení.
- Jedinečnost. Neobvyklé jméno má to plus, že vaše dítě vždy vystoupí z davu. Na druhou stranu jméno, které nikdo nikdy neslyšel, a jen někteří dokážou vyslovit, může přinést pozornost, které by se dítě radši vyhnulo. Jméno může být jedinečné i díky určitým pravopisným variantám.
- Příbuzní a přátelé. Mnoho rodičů vybírá dětem jména podle prarodičů, jiných příbuzných nebo blízkých přátel. Nechcete v domě další Honzy a Petry? Podívejte se zpátky po své rodové linii, možná objevíte skryté poklady. A pokud se bojíte, že zraníte něčí city, zvolte dvě jména. Jedno z rodiny vaší a jedno z rodiny partnera.
- Původ a dědictví. Co vaše dítě dědí je základní složkou toho, kým je a vy k tomu možná budete chtít přihlédnout. Sežeňte si historické knihy, které se zabývají oblastí, kde jste se narodili, nebo původem vaší rodiny a najděte vhodné možnosti.
- Význam. Nikdo nebude s vaší dcerou Ingrid jednat jinak jen proto, že její jméno znamená „dcera hrdiny“, ale původ jména vašeho dítěte je něco, nad čím se možná budete chtít zamyslet.
- Iniciály a přezdívky. Lidé, děti speciálně, umí vymyslet kruté přezdívky, proto se snažte předvídat, které potenciálně trapné vašemu dítěti hrozí. Stejně tak si promyslete iniciály vašeho dítěte (W.C., P.R.D., atd.).
- Jeden z nejlepších způsobů, jak jméno otestovat, je zakřičet ho nahlas, ideálně na dětském hřišti. Pokud se cítíte při vyslovení jména nepříjemně, možná nebude tou nejlepší volbou.
Úkol na tento týden
Porozhlédněte se po jeslích a školkách. Možná se zdá, že je na to ještě příliš brzy, ale ta nejlepší zařízení mají dlouhé čekací listiny a je jednodušší si je prohlédnout teď než později, až budete zaměstnaní péčí o dítě. Máte několik možností, proto zvažte plusy a mínusy jeslí, chůvi, možnosti zůstat s dítětem doma, případně příbuzných, kteří mohou hlídat. Zapište se do některých školek a jeslí, i pokud si nejste jisté, jestli tam nakonec své dítě dáte. Až přijde čas, budete za tyto možnosti vděčné.
Bolest břicha v těhotenství
Je normální, že mě během těhotenství bolí břicho?
Občasná bolest břicha je během těhotenství běžnou stížností a i když bývá neškodná, zároveň může být příznakem vážného problému (kruté nebo přetrvávající bolesti břicha by nikdy neměly být ignorovány).
Dále popíšeme nejběžnější příčiny bolesti břicha a nepříjemných pocitů v těhotenství, nicméně vy se nesnažte vytvořit si diagnózu samy. Pokud vás břicho bolí nebo máte křeče a zároveň špiníte, krvácíte, máte horečku, zimnici, výtok, slabost, nepříjemné pocity při močení, je vám špatně nebo zvracíte, či pokud bolest neustupuje ani po několika minutách odpočinku, zavolejte svému lékaři.
Jaké vážné problémy může signalizovat bolest břicha během těhotenství?
Mimoděložní těhotenství. K mimoděložnímu těhotenství dochází, pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, obvykle v jednom z vejcovodů. To může v začátku těhotenství způsobit křeče a další příznaky. Pokud nedojde k léčbě, může mimoděložní těhotenství ohrozit život. Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud máte jeden z následujících příznaků: bolest nebo citlivost břicha či pánve, špinění či krvácení z vagíny (výtok může být červený, hnědý, může ho být hodně i málo, může vytékat kontinuálně i přerušovaně), pokud se bolest zhoršuje během fyzické aktivity nebo při vylučování či kašlání nebo pokud máte bolest v rameni. Pokud silně krvácíte nebo jste v šoku (rychlý pulz, závratě, mdloby, bledá vlhká pleť), zavolejte sanitku.
Potrat. Potrat je ztráta plodu během prvních 20 týdnů. Špinění či krvácení bývá obecně prvním příznakem, o několik hodin či dnů později následuje bolest břicha. Krvácení může být slabé i silné, bolest může být křečovitá nebo trvalá, mírná nebo ostrá, a můžete ji pociťovat spíš jako bolest v kříži nebo tlak v pánvi. Pokud máte příznaky potratu, zavolejte lékaře. Pokud máte kruté bolesti nebo silně krvácíte, musí vás okamžitě prohlédnout.
Předčasný porod. K předčasnému porodu dochází, pokud vám před 37. týdnem těhotenství začnou kontrakce, které roztahují děložní čípek. Pokud máte ve druhém nebo třetím trimestru (před 37. týdnem) jeden z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře:
- Větší množství nebo změna výtoku (je vodnatý, jakoby hlenovitý, nebo krvavý – i pokud je jen růžový nebo krvavě zabarvený).
- Špinění nebo krvácení.
- Bolest břicha, křeče jako při menstruaci nebo více jak 4 kontrakce za hodinu (dokonce i když nebolí).
- Zvýšení tlaku v pánevní oblasti.
- Bolest v kříži, zvláště pokud vás doteď záda nebolela.
- Odtržení placenty
Odtržení placenty je život ohrožující stav, při kterém se placenta oddělí od dělohy částečně nebo úplně, předtím, než se dítě narodí.
Je mnoho příznaků. Odtržení placenty může někdy způsobit náhlé krvácení, ale v jiných případech nedojde zpočátku k žádnému viditelnému krvácení, nebo můžete krvácet či špinit pouze lehce. Nebo pokud vám praskne voda, můžete v ní vidět krev.
Můžete mít citlivou dělohu, bolest v zádech, časté kontrakce, nebo se děloha může stáhnout a ztvrdnout jako při křeči nebo kontrakci, která neodeznívá. Můžete také zaznamenat pokles aktivity dítěte. Nutná je okamžitá lékařská pomoc.
Preeklampsie Preeklampsie je komplexní porucha v těhotenství, která způsobuje změny v cévách a může ovlivnit mnoho orgánů, včetně jater, ledvin, mozku a placenty. Preeklampsie je vám diagnostikovaná, pokud máte po 20. týdnu těhotenství vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči.
Příznaky mohou zahrnovat otok obličeje nebo očí, větší otok rukou a silný nebo náhlý otok nohou čí kotníků. (Toto zadržování vody vede k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti.)
Při těžké preeklampsii můžete trpět intenzivní bolestí nebo citlivostí v horní části břicha, silnými bolestmi hlavy, poruchami vidění (například rozmazané vidění, či skvrny), nebo nevolností či zvracením. Pokud máte příznaky preeklampsie, okamžitě zavolejte svému lékaři.
Infekce močových cest Díky těhotenství jste náchylnější k infekcím močových cest, tzn. i infekci ledvin. Příznaky infekce močového měchýře mohou zahrnovat bolest, nepříjemné pocity nebo pálení při močení; nepříjemné pocity v pánvi, bolest podbřišku (obvykle těsně nad stydkou kostí); časté a nekontrolovatelné nutkání močit, dokonce, i když je moči v měchýři malinko, a kalná, páchnoucí nebo krvavá moč. Pokud máte některý z těchto příznaků, zavolejte svému lékaři, protože neléčená infekce močových cest může vést k infekci ledvin a předčasnému porodu.
Příznaky, že se infekce rozšířila do ledvin, a že potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, jsou vysoká teplota, často spojená s třesem, zimnice nebo pocení; bolest v kříži nebo na boku těsně pod žebry, na jedné nebo obou stranách (a pravděpodobně také v břiše); nevolnost a zvracení; a případně hnis nebo krev v moči.
Ostatní příčiny Bolest břicha může způsobit několik dalších příčin, ať už jste těhotné nebo ne. Jedna z nejčastějších příčin bolesti břicha, kterou by měl váš lékař zvážit, je žaludeční viróza, otrava jídlem, zánět slepého střeva, ledvinové kameny, žloutenka, onemocnění žlučníku, zánět slinivky, myom a ucpání střev.
Onemocnění žlučníku i slinivky je často důsledkem vzniku žlučových kamenů, které jsou během těhotenství běžnější. Myom může během těhotenství růst a způsobovat nepříjemné pocity. Tlak rostoucí dělohy na už dříve poškozené tkáně střev může způsobit jejich ucpání, k čemuž nejčastěji dochází ve třetím trimestru.
Jaké jsou příčiny neškodných nepříjemných pocitů v břiše?
Ne každý nepříjemný pocit v břiše je během těhotenství příznakem vážného problému. Například můžete zaznamenat lehké křeče během nebo po orgasmu. Dokud jsou mírné a krátké, jde o naprosto normální úkaz, nic, co by vás mělo znepokojit.
Přikládáme další příčiny běžných nepříjemných pocitů v břiše. Ale pamatujte, pokud si nejste jisté, co se děje nebo jsou nepříjemné pocity už opravdu těžko zvládnutelné či trvalé, radši se ujistěte a zavolejte svému lékaři.
Nadýmání
V těhotenství je pravděpodobnější, že budete mít bolesti z nadýmání díky hormonům, které zpomalují váš trávicí systém a kvůli rostoucí děloze, která tlačí na váš žaludek a střeva.
Zácpa
Zácpa je během těhotenství další běžnou příčinou nepříjemných pocitů v břiše, a to díky hormonům, které zpomalují posun jídla trávicím traktem. Také díky tlaku rostoucí dělohy na konečník.
Bolest děložních vazů
Bolest děložních vazů je obvykle krátká, ostrá, bodavá, nebo dlouhotrvající tupá bolest, kterou můžete cítit na jedné nebo obou stranách podbřišku nebo hluboko ve slabinách. Obvykle se objevuje ve druhém trimestru. Dochází k ní, když se vaz, který v pánvi podpírá dělohu, natahuje a zesiluje, aby ji mohl dostatečně podpořit.
Můžete cítit krátké píchnutí při náhlé změně polohy, například při zvedání z postele, židle, kašlání, převracení se na posteli nebo vstávání z vany. Nebo můžete cítit tupou bolest po zvlášť aktivním dni, pokud jste hodně chodily, nebo prováděly jinou fyzickou aktivitu. Zavolejte svému lékaři, pokud tento nepříjemný pocit přetrvává i v době odpočinku.
Braxton-Hicksovy kontrakce
Někdy ve druhé polovině těhotenství můžete čas od času zaznamenat v děloze určité pnutí. Před 37. týdnem by se tyto Braxton-Hicksovy kontrakce měly vyskytovat vzácně, nepravidelně a měly by být v podstatě bezbolestné.
Zavolejte svému lékaři, pokud kontrakce doprovází bolest v kříži a pokud cítíte víc než 4 kontrakce za hodinu (dokonce i pokud nebolí), pokud přicházejí pravidelně, nebo pokud máte další příznaky předčasného porodu.
Existuje něco, čím mohu tyto bolesti břicha zmírnit?
Uvádíme několik tipů, jak se vypořádat s nepříjemnými pocity v břiše, které nejsou způsobeny ničím vážným:
- Hýbejte se, jemně provádějte cviky, které vám od bolesti, která může být způsobená nadýmáním, uleví.
- Dejte si teplou (ne horkou) koupel nebo sprchu, nebo si na bolestivé místo položte ohřívací láhev zabalenou do ručníku.
- Předkloňte se, tak se vám uleví.
- Pijte dostatečné množství tekutin. Dehydratace může vést k Braxton-Hicksovým kontrakcím.
- Pokud je bolest způsobena Braxton-Hicksovými kontrakcemi, může vám pomoci, když si lehnete.
- Odpočinek vám může pomoci soustředit se a identifikovat příznak.