Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
2-trimestr-tehotenstvi:19-tyden-tehotenstvi [2017/01/22 18:43]
Editor
2-trimestr-tehotenstvi:19-tyden-tehotenstvi [2017/01/22 18:45]
Editor
Řádek 42: Řádek 42:
 === Jaké vážné problémy může signalizovat bolest břicha během těhotenství?​ === === Jaké vážné problémy může signalizovat bolest břicha během těhotenství?​ ===
  
-__Mimoděložní těhotenství.__+**__Mimoděložní těhotenství.__**
 K mimoděložnímu těhotenství dochází, pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, obvykle v jednom z vejcovodů. To může v začátku těhotenství způsobit křeče a další příznaky. K mimoděložnímu těhotenství dochází, pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, obvykle v jednom z vejcovodů. To může v začátku těhotenství způsobit křeče a další příznaky.
 Pokud nedojde k léčbě, může mimoděložní těhotenství ohrozit život. Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud máte jeden z následujících příznaků:​ bolest nebo citlivost břicha či pánve, špinění či krvácení z vagíny (výtok může být červený, hnědý, může ho být hodně i málo, může vytékat kontinuálně i přerušovaně),​ pokud se bolest zhoršuje během fyzické aktivity nebo při vylučování či kašlání nebo pokud máte bolest v rameni. Pokud nedojde k léčbě, může mimoděložní těhotenství ohrozit život. Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud máte jeden z následujících příznaků:​ bolest nebo citlivost břicha či pánve, špinění či krvácení z vagíny (výtok může být červený, hnědý, může ho být hodně i málo, může vytékat kontinuálně i přerušovaně),​ pokud se bolest zhoršuje během fyzické aktivity nebo při vylučování či kašlání nebo pokud máte bolest v rameni.
 Pokud silně krvácíte nebo jste v šoku (rychlý pulz, závratě, mdloby, bledá vlhká pleť), zavolejte sanitku. Pokud silně krvácíte nebo jste v šoku (rychlý pulz, závratě, mdloby, bledá vlhká pleť), zavolejte sanitku.
  
-__Potrat.__+**__Potrat.__**
 Potrat je ztráta plodu během prvních 20 týdnů. Špinění či krvácení bývá obecně prvním příznakem,​ o několik hodin či dnů později následuje bolest břicha. Potrat je ztráta plodu během prvních 20 týdnů. Špinění či krvácení bývá obecně prvním příznakem,​ o několik hodin či dnů později následuje bolest břicha.
 Krvácení může být slabé i silné, bolest může být křečovitá nebo trvalá, mírná nebo ostrá, a můžete ji pociťovat spíš jako bolest v kříži nebo tlak v pánvi. Krvácení může být slabé i silné, bolest může být křečovitá nebo trvalá, mírná nebo ostrá, a můžete ji pociťovat spíš jako bolest v kříži nebo tlak v pánvi.
 Pokud máte příznaky potratu, zavolejte lékaře. Pokud máte kruté bolesti nebo silně krvácíte, musí vás okamžitě prohlédnout. Pokud máte příznaky potratu, zavolejte lékaře. Pokud máte kruté bolesti nebo silně krvácíte, musí vás okamžitě prohlédnout.
  
-__Předčasný porod.__+**__Předčasný porod.__**
 K předčasnému porodu dochází, pokud vám před 37. týdnem těhotenství začnou kontrakce, které roztahují děložní čípek. Pokud máte ve druhém nebo třetím trimestru (před 37. týdnem) jeden z těchto příznaků,​ kontaktujte svého lékaře: K předčasnému porodu dochází, pokud vám před 37. týdnem těhotenství začnou kontrakce, které roztahují děložní čípek. Pokud máte ve druhém nebo třetím trimestru (před 37. týdnem) jeden z těchto příznaků,​ kontaktujte svého lékaře:
  
Řádek 68: Řádek 68:
 Můžete mít citlivou dělohu, bolest v zádech, časté kontrakce, nebo se děloha může stáhnout a ztvrdnout jako při křeči nebo kontrakci, která neodeznívá. Můžete také zaznamenat pokles aktivity dítěte. Nutná je okamžitá lékařská pomoc. Můžete mít citlivou dělohu, bolest v zádech, časté kontrakce, nebo se děloha může stáhnout a ztvrdnout jako při křeči nebo kontrakci, která neodeznívá. Můžete také zaznamenat pokles aktivity dítěte. Nutná je okamžitá lékařská pomoc.
  
-__Preeklampsie__+**__Preeklampsie__**
 Preeklampsie je komplexní porucha v těhotenství,​ která způsobuje změny v cévách a může ovlivnit mnoho orgánů, včetně jater, ledvin, mozku a placenty. Preeklampsie je vám diagnostikovaná,​ pokud máte po 20. týdnu těhotenství vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči. Preeklampsie je komplexní porucha v těhotenství,​ která způsobuje změny v cévách a může ovlivnit mnoho orgánů, včetně jater, ledvin, mozku a placenty. Preeklampsie je vám diagnostikovaná,​ pokud máte po 20. týdnu těhotenství vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči.
  
Řádek 75: Řádek 75:
 Při těžké preeklampsii můžete trpět intenzivní bolestí nebo citlivostí v horní části břicha, silnými bolestmi hlavy, poruchami vidění (například rozmazané vidění, či skvrny), nebo nevolností či zvracením. Pokud máte příznaky preeklampsie,​ okamžitě zavolejte svému lékaři. Při těžké preeklampsii můžete trpět intenzivní bolestí nebo citlivostí v horní části břicha, silnými bolestmi hlavy, poruchami vidění (například rozmazané vidění, či skvrny), nebo nevolností či zvracením. Pokud máte příznaky preeklampsie,​ okamžitě zavolejte svému lékaři.
  
-__Infekce močových cest__+**__Infekce močových cest__**
 Díky těhotenství jste náchylnější k infekcím močových cest, tzn. i infekci ledvin. Díky těhotenství jste náchylnější k infekcím močových cest, tzn. i infekci ledvin.
 Příznaky infekce močového měchýře mohou zahrnovat bolest, nepříjemné pocity nebo pálení při močení; nepříjemné pocity v pánvi, bolest podbřišku (obvykle těsně nad stydkou kostí); časté a nekontrolovatelné nutkání močit, dokonce, i když je moči v měchýři malinko, a kalná, páchnoucí nebo krvavá moč. Pokud máte některý z těchto příznaků,​ zavolejte svému lékaři, protože neléčená infekce močových cest může vést k infekci ledvin a předčasnému porodu. Příznaky infekce močového měchýře mohou zahrnovat bolest, nepříjemné pocity nebo pálení při močení; nepříjemné pocity v pánvi, bolest podbřišku (obvykle těsně nad stydkou kostí); časté a nekontrolovatelné nutkání močit, dokonce, i když je moči v měchýři malinko, a kalná, páchnoucí nebo krvavá moč. Pokud máte některý z těchto příznaků,​ zavolejte svému lékaři, protože neléčená infekce močových cest může vést k infekci ledvin a předčasnému porodu.
Řádek 81: Řádek 81:
 Příznaky, že se infekce rozšířila do ledvin, a že potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, jsou vysoká teplota, často spojená s třesem, zimnice nebo pocení; bolest v kříži nebo na boku těsně pod žebry, na jedné nebo obou stranách (a pravděpodobně také v břiše); nevolnost a zvracení; a případně hnis nebo krev v moči. Příznaky, že se infekce rozšířila do ledvin, a že potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, jsou vysoká teplota, často spojená s třesem, zimnice nebo pocení; bolest v kříži nebo na boku těsně pod žebry, na jedné nebo obou stranách (a pravděpodobně také v břiše); nevolnost a zvracení; a případně hnis nebo krev v moči.
  
-__Ostatní příčiny__+**__Ostatní příčiny__**
 Bolest břicha může způsobit několik dalších příčin, ať už jste těhotné nebo ne. Jedna z nejčastějších příčin bolesti břicha, kterou by měl váš lékař zvážit, je žaludeční viróza, otrava jídlem, zánět slepého střeva, ledvinové kameny, žloutenka, onemocnění žlučníku,​ zánět slinivky, myom a ucpání střev. Bolest břicha může způsobit několik dalších příčin, ať už jste těhotné nebo ne. Jedna z nejčastějších příčin bolesti břicha, kterou by měl váš lékař zvážit, je žaludeční viróza, otrava jídlem, zánět slepého střeva, ledvinové kameny, žloutenka, onemocnění žlučníku,​ zánět slinivky, myom a ucpání střev.