21. týden těhotenství
Jak vaše dítě roste
Vaše dítě váží kolem 340g a měří přibližně 28cm – je dlouhé asi jako mrkev. Brzy se budete cítit, jako kdyby uvnitř vás cvičilo bojová umění, protože původní třepotavé pohyby se změní na pořádné kopy a šťouchance. Postupně můžete objevit v těchto pohybech určitý vzorec. Co se týče dalšího vývoje, obočí a víčka už jsou utvořená a pokud čekáte holčičku, tak se v této době začíná formovat její vagína.
Jak se váš život mění
Pravděpodobně se v těchto dnech cítíte docela dobře. Bříško ještě není tak veliké a to nepohodlí, příznaky, které se objevovaly v počátku těhotenství, už z velké části ustoupily. Cítíte se dobře, proto relaxujte a užívejte si, dokud můžete, třetí trimestr totiž může přinést další nápor nepříjemností.
To ovšem neznamená, že se v tomto období neobjeví žádné problémy, se kterými je třeba se vypořádat. Například se vám více mastí pleť a tak vzniká (nebo se zhoršuje) akné. Pokud je to váš případ, pečlivě si myjte obličej dvakrát denně jemným mýdlem nebo čistícím gelem a ujistěte se, že všechny vaše pečující přípravky na pleť a make-up jsou bez oleje. Neužívejte žádné léky na akné, některé jsou v těhotenství velmi nebezpečné, ani nepoužívejte žádné lokálně aplikovatelné produkty bez konzultace s lékařem.
Jste teď také náchylnější k tvorbě křečových žil. Jak vám rostě bříško, zvyšuje se tlak na žíly v nohách; díky zvýšenému množství progesteronu se žilní stěny uvolňují, což problém jenom zhoršuje. Pokud máte křečové žíly v rodině, je pravděpodobnější, že se objeví i u vás. Mají tendenci se zhoršovat s každým dalším těhotenstvím a také se zvyšujícím se věkem. Abyste jejich výskytu zabránily, nebo ho alespoň omezily, denně cvičte, mějte zvednuté nohy, kdykoliv je to možné, spěte na boku a noste těhotenské punčochy.
Můžete se také všimnout takzvaných pavoučích žilek (skupinka drobných cév pod povrchem kůže). Zejména na kotnících, nohách nebo obličeji. Mohou tvořit jakousi pavučinu s malými paprsky – vypadají jako větve stromu, nebo to může být skupinka samostatných čar. I když mohou být trochu nevzhledné, tyto pavoučí žilky nezpůsobují potíže a obvykle vymizí po porodu.
3 otázky: Sex během těhotenství
Je normální během těhotenství toužit po sexu?
U některých těhotných žen touha přímo vyletí, minimálně alespoň v části těhotenství. Užívají si zvýšený průtok krve v pánevní oblasti a jsou více citlivé ke stimulaci. Také k tomuto pocitu přispívá zvýšená vlhkost vagíny díky hormonálním změnám. Ale je také naprosto normální po sexu netoužit. Pokud máte bolesti, cítíte se neatraktivní nebo jste prostě unavené, vaše libido upadá.
Pokud nemáte chuť na pohlavní styk, řekněte partnerovi, jak se cítíte a ujistěte ho, že ho stále milujete. Zásadní je komunikovat a podporovat se vzájemně, protože těmito změnami procházíte společně. A uvědomte si, že k intimitě nepatří jen sex. Stále se můžete objímat, líbat a hladit.
Která poloha je teď nejpohodlnější?
Jedna z nejoblíbenějších poloh v těhotenství je pozice na boku. Další oblíbené polohy: Sedněte si na partnera, když leží na zádech nebo sedí na pevné židli. Tak nebude spočívat váha na vašem břiše a zároveň můžete ovládat hloubku průniku.
Klekněte si a podepřete se lokty. Partner si klekne za vás a pronikne do vás zezadu.
Je sex v těhotenství vždy nepřípustný?
Sex si musíte odepřít, pokud nastanou tyto komplikace:
- Vcestné lůžko
- Pokud hrozí předčasný porod
- Neobjasněné krvácení nebo výtok z vagíny
- Křeče v břiše
- Inkompetence děložního hrdla
- Rozšířené děložní hrdlo
- Praskla voda, i pokud odtekla jen část
Také budete muset sexuálně abstinovat, pokud má váš partner genitální opar nebo cítí, že ho brzy dostane. Vyhněte se pohlavnímu styku i jakémukoliv kontaktu s genitáliemi celý třetí trimestr, pokud měl váš partner genitální opar v minulosti (a vy ne), i když ho nic nebolí ani nemá příznaky. To samé platí pro orální sex, který vám partner nemůže poskytnout, pokud má opar na rtu. A konečně neprovozujte sex, pokud má partner nějakou sexuálně přenosnou nemoc, dokud jste oba nepodstoupili léčbu a následující testy nebyly negativní.
Existují i další situace, díky kterým vám váš lékař zakáže sex. Například pokud minulé těhotenství skončilo předčasným porodem, zakáže vám od určitého období sex a to až do 37. týdne těhotenství.
Úkol na tento týden
Co byste chtěly, aby vám okolí na miminko koupilo? Příbuzní a kamarádi se určitě začnou brzy vyptávat, co potřebujete a chcete. Připravte si seznam, abyste věděly, co jim odpovědět. Nechtějte oblečení, tím neztrácejte čas. Lidé stejně nemohou odolat nákupu dětského oblečení a obvykle vybírají to, co jim připadá roztomilé. A nebojte se požádat o něco drahého. Několik lidí se určitě bude chtít spojit a koupit něco velkého, tak je pověřte pořádným úkolem.
Co je vcestné lůžko
Pokud máte vcestné lůžko, tak to znamená, že je vaše placenta v děloze neobvykle nízko, blízko děložního hrdla. Placenta je orgán ve tvaru lívance, normálně umístěný v horní části dělohy, který prostřednictvím pupeční šňůry dodává dítěti živiny.
Pokud se zjistí, že máte vcestné lůžko, není to obvykle považováno za problém. Ale pokud je placenta blízko děložního hrdla i později v těhotenství, může způsobit krvácení, které může vést k dalším komplikacím, například k tomu, že budete muset porodit předčasně. Pokud máte vcestné lůžko v době porodu, budete muset absolvovat císařský řez.
Pokud placenta překrývá kompletně děložní hrdlo, nazývá se tento stav placenta praevia centralis. Pokud placenta částečně zakrývá branku děložního hrdla, mluvíme o placentě praevia partialis. Pokud placenta dosahuje k brance, ale nepřekrývá kanál děložního hrdla, jedná se o placentu praevia marginalis. Pokud jsou okraje placenty do 2cm od děložního hrdla, ale přímo ho nepřekrývají, říkáme tomuto stavu nízko nasedající placenta.
Umístění placenty vám lékař zkontroluje prostřednictvím ultrazvuku v půlce těhotenství (obvykle se vyšetření provádí mezi 16. a 20. týdnem) a znovu později, pokud je to nutné.
Co se stane, pokud mi bude diagnostikováno vcestné lůžko?
Záleží na tom, jak dlouho jste těhotné. Nepanikařte, pokud ultrazvuk v polovině těhotenství ukáže, že máte vcestné lůžko. Jak bude těhotenství postupovat, placenta se bude pravděpodobné posouvat dál od děložního hrdla a nebude už působit problémy.
(Vzhledem k tomu, že je placenta v děloze pevně usazená, tak se ve skutečnosti nepohybuje, ale jak děloha roste, může placenta skončit dál od děložního hrdla, protože děloha roste směrem nahoru, kde je více krve.)
Pokud lékař objeví vcestné lůžko na ultrazvuku ve druhém trimestru, půjdete na začátku třetího trimestru na další ultrazvuk, aby se znovu zkontrolovalo umístění. Pokud byste v mezičase krvácely, půjdete opět na vyšetření ultrazvukem, aby lékař zjistil příčinu.
Jen malé procento žen, které mají ultrazvukem zjištěnou nízko nasedající placentu nebo vcestné lůžko před 20. týdnem, ji má nízko ještě v době porodu. Placenta, která plně překrývá děložní hrdlo, se pravděpodobně posune do polohy marginalis nebo polohy nízko nasedající. Celkově se vcestné lůžko vyskytuje u 1 porodu z 200.
Co se stane, když vcestné lůžko přetrvává?
Pokud následující ultrazvuk ukáže, že placenta stále zakrývá děložní hrdlo, nebo že je příliš blízko, budete mít nařízený klid, to znamená žádný sex ani vyšetření vagíny po zbytek těhotenství. Budete poučeny, že máte odpočívat a vyhýbat se aktivitám, které by mohly vést k vaginálnímu krvácení, tedy třeba namáhavým domácím pracím nebo zvedání těžkých břemen.
Rodit budete císařským řezem. Při centrálním překrytí děložního hrdla placenta blokuje dítěti cestu ven. A i pokud placenta s děložním hrdlem pouze hraničí, budete muset rodit ve většině císařským řezem, protože placenta může silně krvácet, až se hrdlo rozšíří.
Pravděpodobně budete během třetího trimestru bezbolestně krvácet. Pokud začnete krvácet (nebo mít kontrakce), musíte být hospitalizované. Ke krvácení dochází, pokud se ztenčí či otevře děložní hrdlo (dokonce i málo), což potrhá cévy v jeho oblasti.
Co se stane dál, záleží na tom, jak dlouho jste těhotné, jak silně krvácíte a jak se daří vám i miminku. (Mimochodem pokud krvácíte a máte faktor Rh negativní, bude vám píchnuta injekce anti-D imunoglobulinu, pokud není Rh negativní také otec.)
Pokud už se blíží termín porodu, bude dítě přivedeno na svět okamžitě císařským řezem. Jestli je na porod ještě brzy, dojde k němu okamžitě, jakmile to budou podmínky vyžadovat nebo pokud budete vytrvale silně krvácet. Pokud nejste ještě ve 34. týdnu, mohou vám být podávány kortikosteroidy, které uspíší vývoj plic dítěte, aby se zabránilo dalším komplikacím v případě nutnosti předčasného porodu. Pokud se krvácení zastaví a nebude se opakovat přinejmenším několik dalších dní, pokud je stav vás i dítěte dobrý a pokud to nemáte do nemocnice daleko, budete poslány domů. Ale je pravděpodobnější, že se krvácení vrátí a v takovém případě se musíte okamžitě vrátit do nemocnice.
Pokud bude vám i dítěti dobře a nemusíte hned porodit, bude vám naplánován porod císařským řezem kolem 37. týdne, ledaže by se objevil důvod k dřívějšímu zásahu. Při rozhodování zváží lékaři pozitiva, která přinese delší pobyt dítěte v děloze a rizika čekání, například možnost, že znovu začnete krvácet a budete potřebovat naléhavě císařský řez.
Jaké další komplikace může vcestné lůžko způsobit?
Pokud máte vcestné lůžko, je pravděpodobnější, že budete silně krvácet a budete potřebovat krevní transfuzi. A to se netýká jen těhotenství, ale i situace po porodu. Proč?
Poté, co je dítě přivedeno na svět císařským řezem, operatér porodí placentu a matce je dán Pitocin (případně i další léky). Pitocin způsobuje kontrakce dělohy, což pomáhá zastavit krvácení v místě, kde byla usazená placenta. Ale pokud máte vcestnou placentu, je usazená v nižší části dělohy, ve které kontrakce neprobíhají tolik, jako v horní časti, proto tyto kontrakce nejsou k zastavení krvácení dostatečně účinné.
Ženy s vcestným lůžkem mají pravděpodobně placentu usazenou příliš hluboko a tak ji nelze při porodu oddělit snadno. Tomuto jevu se říká placenta accreta. Placenta accreta dokáže způsobit masivní krvácení a vy budete při porodu potřebovat více krevních transfuzí. Tento stav může ohrozit váš život a navíc vyžadovat hysterektomii, aby lékaři dostali krvácení pod kontrolu. Placenta accreta se dnes vyskytuje častěji, poněvadž roste počet porodů císařským řezem. To proto, že pokud žena již dříve rodila císařským řezem kvůli vcestné placentě, budě mít pravděpodobněji i placentu accretu. Ve skutečnosti riziko stoupá s počtem předchozích porodů císařským řezem.
Pokud bude třeba, abyste porodily před termínem, vaše dítě bude vystaveno riziku komplikací – například dýchacím problémům, nebo nízké porodní váze.
Kdo nejvíce riskuje vcestné lůžko?
U většiny žen s vcestným lůžkem se neobjevují žádné zjevné rizikové faktory. Nicméně vám tyto komplikace hrozí, pokud na vás sedí jedno z následujících tvrzení:
- Měly jste vcestnou placentu v předchozím těhotenství.
- Už jste rodily císařským řezem. (Čím více porodů císařským řezem jste podstoupily, tím vyšší je riziko.)
- Máte za sebou nějakou jinou operaci dělohy (například odstranění myomu).
- Čekáte dvojčata nebo více dětí.
- Kouříte.
- Užíváte kokain.
Také čím víc máte dětí a čím jste starší, tím vyšší je riziko.