Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

2-trimestr-tehotenstvi:22-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 19:10]
Editor vytvořeno
2-trimestr-tehotenstvi:22-tyden-tehotenstvi [2017/04/07 16:15] (aktuální)
Editor
Řádek 1: Řádek 1:
-22. týden těhotenství +===== 22. týden těhotenství ​===== 
-Jak vaše dítě roste+ 
 +==== Jak vaše dítě roste ====
  
 S 28cm a téměř půl kilem začíná vaše dítě vypadat jako miniaturní novorozenec. Má zřetelnější rty, oční víčka i obočí a pod dásněmi mu začínají růst malé zoubky. Oči už jsou utvořené, ale duhovkám (barevná část oka) stále chybí pigment. S 28cm a téměř půl kilem začíná vaše dítě vypadat jako miniaturní novorozenec. Má zřetelnější rty, oční víčka i obočí a pod dásněmi mu začínají růst malé zoubky. Oči už jsou utvořené, ale duhovkám (barevná část oka) stále chybí pigment.
Řádek 6: Řádek 7:
 Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, všimly byste si jemných chloupků na těle dítěte a hlubokých vrásek na kůži, které bude mít, dokud je nevyplní tuk. Uvnitř jeho bříška se neustále vyvíjí slinivka – nezbytný orgán k produkci některých hormonů. Pokud byste mohly nahlédnout do své dělohy, všimly byste si jemných chloupků na těle dítěte a hlubokých vrásek na kůži, které bude mít, dokud je nevyplní tuk. Uvnitř jeho bříška se neustále vyvíjí slinivka – nezbytný orgán k produkci některých hormonů.
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
 V tomto období už se vám může zdát, že vaše břicho je magnet, který přitahuje ruce. Je v pořádku, když lidi požádáte,​ aby vám na břicho nesahali. A pokud vám někdo řekne, že máte menší nebo větší břicho, než byste měly v této době mít, nezapomeňte,​ že každé ženě břicho roste různou rychlostí. V tomto období už se vám může zdát, že vaše břicho je magnet, který přitahuje ruce. Je v pořádku, když lidi požádáte,​ aby vám na břicho nesahali. A pokud vám někdo řekne, že máte menší nebo větší břicho, než byste měly v této době mít, nezapomeňte,​ že každé ženě břicho roste různou rychlostí.
Řádek 14: Řádek 15:
 Minimálně polovině žen se vytvoří strie v době porodu. Tyto jemné proužky mohou být růžové až tmavě hnědé (záleží na vaší barvě kůže). I když se obyčejně nejvíce vyskytují na břiše, mohou se také objevit na hýždích, stehnech, bocích a ňadrech. Neexistuje důkaz, že by tělové mléko pomáhalo striím předcházet,​ ale pokud budete udržovat kůži hydratovanou,​ nebude vás tolik trápit svědění. Minimálně polovině žen se vytvoří strie v době porodu. Tyto jemné proužky mohou být růžové až tmavě hnědé (záleží na vaší barvě kůže). I když se obyčejně nejvíce vyskytují na břiše, mohou se také objevit na hýždích, stehnech, bocích a ňadrech. Neexistuje důkaz, že by tělové mléko pomáhalo striím předcházet,​ ale pokud budete udržovat kůži hydratovanou,​ nebude vás tolik trápit svědění.
  
-Překvapení:​ Mění se celé tělo, nejen břicho+==== Překvapení:​ Mění se celé tělo, nejen břicho ​====
  
 Očekávaly jste, že poroste břicho, a pravděpodobně také prsa, ale další fyzické změny vás mohou překvapit. Stejně jako u dalších těhotenských změn, i zde hrají největší roli hormony. Očekávaly jste, že poroste břicho, a pravděpodobně také prsa, ale další fyzické změny vás mohou překvapit. Stejně jako u dalších těhotenských změn, i zde hrají největší roli hormony.
  
-Hustší, lesklejší vlasy Ve skutečnosti vám vlasy nerostou víc, jen méně vypadávají. Během těhotenství se tělo vlasů zbavuje pomaleji, než dřív. Co dělat: Pokud jste za větší množství vlasů rády, užijte si to. Pokud je vaše hříva neukázněnější než dřív, požádejte při příští návštěvě kadeřníka,​ ať vám vlasy prostříhá. Tyto změny nepotrvají věčně. Po porodu začnete vlasy ztrácet, někdy i v chomáčích. +  * Hustší, lesklejší vlasy Ve skutečnosti vám vlasy nerostou víc, jen méně vypadávají. Během těhotenství se tělo vlasů zbavuje pomaleji, než dřív. Co dělat: Pokud jste za větší množství vlasů rády, užijte si to. Pokud je vaše hříva neukázněnější než dřív, požádejte při příští návštěvě kadeřníka,​ ať vám vlasy prostříhá. Tyto změny nepotrvají věčně. Po porodu začnete vlasy ztrácet, někdy i v chomáčích. 
-Více porostu po těle Pohlavní hormony známé jako androgeny mohou za to, že vám vyraší chlupy na bradě, nad horním rtem, na čelisti a tvářích. Nějaké zatoulané chloupky můžete objevit i na břiše, pažích, nohách a zádech. Co dělat: vytrhávání,​ depilace voskem a holení jsou bezpečné způsoby, jak se s těmito přechodnými změnami popasovat. +  ​* ​Více porostu po těle Pohlavní hormony známé jako androgeny mohou za to, že vám vyraší chlupy na bradě, nad horním rtem, na čelisti a tvářích. Nějaké zatoulané chloupky můžete objevit i na břiše, pažích, nohách a zádech. Co dělat: vytrhávání,​ depilace voskem a holení jsou bezpečné způsoby, jak se s těmito přechodnými změnami popasovat. 
-Rychleji rostoucí nehty Vaše nehty mohou růst rychleji než obvykle a můžete si také všimnout změn ve struktuře. Některým ženám nehty ztvrdnou, zatímco některým změknou a zkřehnou. Co dělat: Chraňte nehty tím, že budete při uklízení nosit gumové rukavice a mažte je hydratačním krémem, pokud jsou křehké. +  ​* ​Rychleji rostoucí nehty Vaše nehty mohou růst rychleji než obvykle a můžete si také všimnout změn ve struktuře. Některým ženám nehty ztvrdnou, zatímco některým změknou a zkřehnou. Co dělat: Chraňte nehty tím, že budete při uklízení nosit gumové rukavice a mažte je hydratačním krémem, pokud jsou křehké. 
-Změny na kůži Některé těhotné ženy uvádějí, že jejich pleť nikdy nevypadala lépe. Pokud se to týká vás, užijte si, že vám pleť doslova září. Některým ženám se díky hormonům pleť zhorší a vytvoří se na ní akné. Co dělat: Myjte si tvář dvakrát denně jemným mýdlem nebo čistícím gelem a pečující prostředky na pleť i make-up vybírejte bez oleje. +  ​* ​Změny na kůži Některé těhotné ženy uvádějí, že jejich pleť nikdy nevypadala lépe. Pokud se to týká vás, užijte si, že vám pleť doslova září. Některým ženám se díky hormonům pleť zhorší a vytvoří se na ní akné. Co dělat: Myjte si tvář dvakrát denně jemným mýdlem nebo čistícím gelem a pečující prostředky na pleť i make-up vybírejte bez oleje. 
-Strie Jak roste břicho, můžete zaregistrovat slabé trhlinky v podpůrné tkáni, která leží těsně od kůží. Výsledkem jsou jemné, různě barevné brázdičky. Tyto čáry začnou slábnout a stávat se méně viditelnými po šesti až dvanácti měsících od porodu. Není toho moc, co byste mohly dělat, snad jen nepřibrat víc, než vám bylo doporučeno. Dědičnost je zodpovědná za přirozenou pružnost pleti a hraje tedy roli v tom, jestli mít strie budete nebo ne. +  ​* ​Strie Jak roste břicho, můžete zaregistrovat slabé trhlinky v podpůrné tkáni, která leží těsně od kůží. Výsledkem jsou jemné, různě barevné brázdičky. Tyto čáry začnou slábnout a stávat se méně viditelnými po šesti až dvanácti měsících od porodu. Není toho moc, co byste mohly dělat, snad jen nepřibrat víc, než vám bylo doporučeno. Dědičnost je zodpovědná za přirozenou pružnost pleti a hraje tedy roli v tom, jestli mít strie budete nebo ne. 
-Zabarvení pokožky Zvyšující se množství melaninu způsobuje tmavé skvrny na obličeji. Tyto změny mohou být ještě intenzivnější při pobytu na slunci. Co dělat: Chraňte svou pleť opalovacím krémem, který poskytuje UVA i UVB ochranu, s faktorem 30 a výš, noste klobouk s krempou a vyhýbejte se slunci v poledne mezi 10. a 14. hodinou. +  ​* ​Zabarvení pokožky Zvyšující se množství melaninu způsobuje tmavé skvrny na obličeji. Tyto změny mohou být ještě intenzivnější při pobytu na slunci. Co dělat: Chraňte svou pleť opalovacím krémem, který poskytuje UVA i UVB ochranu, s faktorem 30 a výš, noste klobouk s krempou a vyhýbejte se slunci v poledne mezi 10. a 14. hodinou. 
-Větší tmavší bradavky a dvorce Můžete si všimnout, že se vám zvětšují bradavky i oblasti zbarvené pigmentem – dvorce. Mohou také tmavnout. Malé žlázky na dvorcích, takzvané Montgomeryho hrbolky, mohou být výraznější. Tyto žlázky produkují olej, pomáhají bojovat proti bakteriím a promazávají pokožku. Některé ženy si také mohou všimnout, že se jim zvětšily žíly v prsou. Co dělat: Nic! +  ​* ​Větší tmavší bradavky a dvorce Můžete si všimnout, že se vám zvětšují bradavky i oblasti zbarvené pigmentem – dvorce. Mohou také tmavnout. Malé žlázky na dvorcích, takzvané Montgomeryho hrbolky, mohou být výraznější. Tyto žlázky produkují olej, pomáhají bojovat proti bakteriím a promazávají pokožku. Některé ženy si také mohou všimnout, že se jim zvětšily žíly v prsou. Co dělat: Nic! 
-Větší chodidla Noha se vám může zvětšit o půl čísla nebo víc. Díky uvolněným vazům se může vaše chodidlo rozšířit – natrvalo. I díky otokům vám mohou být boty malé, ale otoky po porodu zmizí. Co dělat: Kupte si pohodlné boty, ve kterých bude vašim větším nohám příjemně. +  ​* ​Větší chodidla Noha se vám může zvětšit o půl čísla nebo víc. Díky uvolněným vazům se může vaše chodidlo rozšířit – natrvalo. I díky otokům vám mohou být boty malé, ale otoky po porodu zmizí. Co dělat: Kupte si pohodlné boty, ve kterých bude vašim větším nohám příjemně. 
-Úkol na tento týden+ 
 +==== Úkol na tento týden ​====
  
 Zkontrolujte si svoje prsteny. Je normální, že vám s pokračujícím těhotenstvím natékají prsty. Pokud už vám jsou prstýnky těsné, udělejte si laskavost a sundejte je, než bude příliš pozdě (přinejmenším na to alespoň dávejte pozor). Pokud už snubní či zásnubní prstýnek nosit nemůžete, pověste si ho na řetízek a noste blízko srdce. Zkontrolujte si svoje prsteny. Je normální, že vám s pokračujícím těhotenstvím natékají prsty. Pokud už vám jsou prstýnky těsné, udělejte si laskavost a sundejte je, než bude příliš pozdě (přinejmenším na to alespoň dávejte pozor). Pokud už snubní či zásnubní prstýnek nosit nemůžete, pověste si ho na řetízek a noste blízko srdce.