Jak vaše dítě roste

Zapněte rádio a pohupujte se do hudby. Dítě už má vyvinutý smysl pro pohyb, proto může váš tanec cítit. A protože teď už měří více než 28cm a váží kolem půl kila (je velké asi jako mango), můžete pod oblečením vidět, jak se vrtí. V plicích se vyvíjí cévy a přípravný proces k dýchání je v plném proudu. Zvuk, který dítě stále dychtivěji zachytává, ho připravuje na svět venku. Hlasité zvuky, se kterými už je dobře obeznámeno – jako štěkání psa nebo hučení vysavače – mu pravděpodobně nezpůsobí šok, až je uslyší mimo dělohu.

Jak se mění váš život

Můžete zaznamenat, že vám během následujících týdnů a měsíců natékají kotníky a nohy, hlavně večer nebo během horkého léta. Pomalý průtok krve v nohách – spolu se změnou chemického složení krve, které způsobuje zadržování vody – může vyústit v otok, také nazývaný edém. Vaše tělo se zbaví přebytečné tekutiny po porodu a to je důvod, proč budete pár dnů po porodu často močit a více se potit. Do té doby spěte na levém boku a kdykoliv je to možné, mějte zvednuté nohy, protahujte je, když sedíte a vyhýbejte se dlouhodobému sezení nebo stání.

Také se snažte pravidelně cvičit, abyste podpořily cirkulaci krve, noste podpůrné punčochy (oblečte si je hned jako první věc po ránu) a noste volné pohodlné boty. Budete v pokušení méně pít, abyste otokům zabránily, nicméně potřebujete pít dostatek vody, protože naopak hydratace pomáhá zabránit jejímu zadržování. Přestože je během těhotenství malý edém dolních končetin běžný, nadměrný otok může být známkou závažného stavu, který se nazývá preeklampsie. Pokud vám náhle natečou nohy či kotníky, nebo více otečou ruce, obličej nebo oči, zavolejte svému lékaři.

Měly byste si uložit do banky pupečníkovou krev svého dítěte?

Uchování pupečníkové krve v bance je procedura, při které se po porodu odebere krev z pupeční šňůry a placenty, a zmrazí a uloží se pro případné budoucí použití k medicínským účelům. Pupečníková krev je ceněná, protože je bohatým zdrojem kmenových buněk – stavebních kamenů krve a imunitního systému.

Kmenové buňky mají schopnost obnovit tkáně a pupečníková krev může sloužit k léčení mnoha nemocí, včetně leukémie a srpkovité anémie. Jedině vy můžete rozhodnout, jestli pupečníkovou krev chcete v bance uchovat. Které faktory je dobré zvážit:

  • Výzkumy zabývající se pupečníkovou krví poskytují slibné předběžné výsledky
    Studie probíhají po celém světě a mnoho výzkumníků vidí budoucnost optimisticky. Například výzkumníci, kteří studují pupečníkovou krev, věří, že jednoho dne budou mít dospělí pacienti užitek z kmenových buněk pupečníkové krve, odebraných při porodu. Naděje vychází ze skutečnosti, že kmenové buňky dokážou léčit rakovinu, pokud nemá genetický základ.Ve světle nedávných pokusů na zvířatech mnoho výzkumníků také věří, že pupečníková krev se bude nakonec využívat k léčbě cukrovky, poranění míchy, selhání srdce, cévní mozkové příhody a vážných neurologických onemocnění.Nicméně mnozí odborníci varují rodiče, že tyto výzkumy (zvláště ty, prováděné na zvířatech) nelze brát za bernou minci, poněvadž je těžké odhadnout, kdy, pokud vůbec, bude tato léčba k dispozici člověku.
  • Je to drahé
    Cena za odběr bývá 20 až 40 tisíc korun a roční poplatek se pohybuje v řádu stokorun.
  • Je pravděpodobné, že vaše dítě nebude moci být léčeno svou vlastní pupečníkovou krví
    Pokud se u vašeho dítěte objeví nějaká geneticky podmíněná nemoc – v těchto případech by byla prospěšná transplantace pupečníkové krve – pupečníková krev obsahuje k této nemoci pokyn (genetický předpoklad), proto není k léčbě vhodná. Většina takto uchované pupečníkové krve se využívá k léčbě sourozence.
  • Máte pravděpodobně větší šanci najít vhodné kmenové buňky ve veřejném registru pupečníkové krve, než ve vlastní rodině
    Šance shodné tkáně mezi sourozenci je 25%. Zatímco šance, že najdete vhodnou pupečníkovou krev ve veřejných bankách, je 75%.
  • Lékaři ještě nejsou připraveni doporučit uchování pupečníkové krve všem
    Někteří lékaři vyjádřili jisté výhrady k privátním bankám pupečníkové krve, protože se domnívají, že šance, že bude rodina kdy potřebovat krev, jsou mizivé a protože podporují dobrovolné dárcovství pupečníkové krve (je to podobné, jako krevní banky). Nicméně uchovávání pupečníkové krve schvalují, pokud byla rodinnému příslušníkovi bezprostředně diagnostikována nemoc, kterou by transplantace pupečníkové krve vyřešila.
  • Pokud vaše dítě patří k menšinové skupině, soukromé uchování pupečníkové krve se vám může vyplatit víc
    Běloch má 88% naději, že najde vhodného dárce v registru, zatímco šance černochů jsou prokazatelně nižší – 58%. (Tyto hodnoty platí pro USA) Pokud se rozhodnete, že chcete uchovat pupečníkovou krev svého dítěte, promluvte si se svým lékařem a prozkoumejte, co jaká banka nabízí.

Úkol na tento týden

Napište dítěti dopis. V nadcházejících letech vy i dítě tento dar oceníte. Řiďte se srdcem, buďte spontánní. Pokud potřebujete pomoci se začátkem:

  • Popište, co k dítěti cítíte a jaké to je vědět, že uvnitř vás roste.
  • Představte si dokonalý den s dítětem, a co spolu budete dělat.
  • Sepište svoje naděje, sny a co si pro dítě přejete.
  • Zamyslete se, co pro vás znamená být matkou, a definujte, co podle vás znamená být dobrou matkou.

Pokud psaní není váš styl, vytvořte koláž nebo vzpomínkovou krabici s předměty z doby těhotenství.