Jak vaše dítě roste

Dítě stále roste, od minulého týdne přibralo kolem 110 gramů. To znamená, že už váží přes půl kila. Vzhledem k tomu, že měří téměř 30cm (představte si klas kukuřice), je celkem hubené, ale tělo se přiměřeně vyplňuje a dítě se začne brzy zakulacovat. Jeho mozek v tomto období také roste rychle. Rozvíjejí se i chuťové pohárky. V plicích se vyvíjí plicní sklípky, stejně jako buňky, které produkují surfaktant, látku, která pomůže s nafukováním plicním vakům, jakmile se dítě narodí. Jeho kůže je stále tenká a průsvitná, ale to se začne brzy měnit.

Jak se mění váš život

V posledních týdnech vystoupal vrchol dělohy až nad pupík a děloha už je velká jako fotbalový míč. Většina žen absolvuje od teď do 28. týdne vyšetření, které zjišťuje množství glukózy v krvi (nazývá se orální glukózový toleranční test, OGTT). Tento test případně odhalí těhotenskou cukrovku, tedy zvýšené množství cukru v krvi jako reakci těla na těhotenství.

Neléčená cukrovka zvyšuje riziko těžkého porodu nebo nutnosti porodit císařským řezem, protože díky cukrovce dítě příliš vyrostlo, především horní část jeho těla. Také zvyšuje riziko komplikací, mezi něž patří nízká hladina cukru v krvi dítěte ihned po narození.

A nakonec, pokud jste si doteď nezjistily, jak se projevují příznaky předčasného porodu, obraťte se ihned na svého lékaře, pokud se u vás objeví níže zmíněné symptomy.

Předčasný porod

Počet předčasně narozených dětí se pohybuje kolem 7 – 10% (narozené před 37. týdnem). Asi čtvrtina těchto porodů je úmyslná, to znamená, že se tým lékařů rozhodne vyvolat porod dříve nebo provést císařský řez kvůli závažnému zdravotnímu stavu, například vážné či zhoršující se preeklampsii nebo proto, že dítě přestalo růst. Zbytek je znám jako spontánní předčasný porod. Můžete porodit předčasně, pokud vám před 37. týdnem praskne voda nebo se bez kontrakcí rozšíří čípek.

Existují rizikové faktory předčasného porodu, například infekce pohlavních orgánů, problémy s placentou, nedostatečnost děložního čípku, ovšem v mnoha případech nikdo neví, co předčasný porod způsobuje. Proto je důležité, aby těhotné ženy znaly příznaky a věděly, co dělat, pokud dojde k předčasnému porodu.

Jaké jsou příznaky předčasného porodu?

Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud se u vás před 37. týdnem objeví jeden z těchto příznaků:

  • Větší množství výtoku
  • Změna typu výtoku – pokud je najednou vodnatý, krvavý (i pokud je jen růžový nebo zbarvený do krvava), má hlenovou konzistenci
  • Krvácení nebo špinění
  • Bolest břicha, křeče jako při menstruaci, více než 4 kontrakce za hodinu (i pokud nebolí)
  • Zvyšující se tlak v pánevní oblasti (pocit, že se dítě tlačí dolů)
  • Bolest v kříži, obzvlášť pokud vás dřív netrápila

Tyto příznaky mohou být matoucí, protože některé z nich, jako tlak v pánvi nebo bolest v kříži, se objevují i během normálního těhotenství a časnými kontrakcemi mohou být neškodné Braxton-Hicksovy kontrakce. Ale vždy je lepší mít jistotu než litovat, proto lékaři zavolejte okamžitě, pokud zaznamenáte něco neobvyklého.

Co mám dělat, pokud se domnívám, že začínám předčasně rodit?

Pokud se objevily příznaky předčasného porodu nebo si myslíte, že vám odtéká plodová voda, zavolejte lékaři, který vás pravděpodobně vyzve, abyste přijely do nemocnice na vyšetření. Až tam budete, lékař zkontroluje kontrakce, srdeční tep dítěte a také vaši moč, protože v ní může být infekce. Také zjistí, jestli vám nepraskla membrána.

Může provést i výtěr z čípku a vagíny a poslat vzorek do laboratoře, kde odhalí případnou infekci a také zkontrolují hladinu fetálního fibronektinu. Tento test analyzuje tekutinu z čípku a vagíny a zjišťuje přítomnost bílkovin, které vážou plodový vak na sliznici dělohy.

Mezi 24. a 34. týdnem znamená zvýšená hladina fetálního fibronektinu, že se toto lepidlo před plánovaným termínem rozpadá (díky kontrakcím nebo poškození plodového vaku). Negativní výsledek znamená, že je velmi nepravděpodobné, že v tomto nebo příštím týdnu porodíte, proto se můžete uklidnit.

Bude moje dítě v pořádku, když se narodí brzo?

Čím více se dítě blíží termínu porodu, tím spíše přežije a s menší pravděpodobností bude mít zdravotní problémy. Děti předčasně narozené mezi 34. a 37. týdnem jsou obecně v pořádku, ačkoliv u nich pořád hrozí krátkodobé nebo dlouhodobé problémy více než u dětí narozených v termínu.

Na druhém konci jsou děti narozené velmi předčasně: V této době mohou děti, narozené ve 24. týdnu (nebo trochu dřív), přežít díky pokročilé novorozenecké péči, ale udržet tyto extrémně předčasně narozené děti naživu vyžaduje závažné lékařské zákroky, a proto musí zůstat dlouho na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Tyto děti mají často vážné dlouhodobé problémy.

To nejlepší, co můžete udělat, abyste snížily riziko předčasného porodu, je vyhnout se tomu, co je všeobecně známé – kouření, pití a užívání nelegálních drog. Zdravě se stravujte, choďte na všechny prohlídky, a ihned hlaste svému lékaři všechny příznaky nebo problémy.

Úkol na tento týden

Prodiskutujte, co všechno chcete doma vylepšit. Posaďte se s partnerem a proberte, co v bytě/domě a kolem domu chcete opravit, než dorazí dítě. Potom nechte partnera, ať to vyřeší. (Vy byste se neměla vystavovat chemikáliím nebo lézt po žebřících.) Některé věci na seznamu:

  • Instalujte nebo zkontrolujte detektory kouře, pořiďte si hasicí přístroj na každé patro domu a vymyslete únikovou cestu.
  • Opravte nebo odstraňte jakýkoliv rozbitý nábytek nebo příslušenství.
  • Vymalujte dětský pokoj, pověste záclonové tyče, smontujte nový nábytek.