Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
2-trimestr-tehotenstvi:24-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 14:36]
Editor
2-trimestr-tehotenstvi:24-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 14:39] (aktuální)
Editor
Řádek 19: Řádek 19:
 Existují rizikové faktory předčasného porodu, například infekce pohlavních orgánů, problémy s placentou, nedostatečnost děložního čípku, ovšem v mnoha případech nikdo neví, co předčasný porod způsobuje. Proto je důležité,​ aby těhotné ženy znaly příznaky a věděly, co dělat, pokud dojde k předčasnému porodu. Existují rizikové faktory předčasného porodu, například infekce pohlavních orgánů, problémy s placentou, nedostatečnost děložního čípku, ovšem v mnoha případech nikdo neví, co předčasný porod způsobuje. Proto je důležité,​ aby těhotné ženy znaly příznaky a věděly, co dělat, pokud dojde k předčasnému porodu.
  
-**Jaké jsou příznaky předčasného porodu?**+=== Jaké jsou příznaky předčasného porodu? ​===
  
 Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud se u vás před 37. týdnem objeví jeden z těchto příznaků:​ Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud se u vás před 37. týdnem objeví jeden z těchto příznaků:​
Řádek 32: Řádek 32:
 Tyto příznaky mohou být matoucí, protože některé z nich, jako tlak v pánvi nebo bolest v kříži, se objevují i během normálního těhotenství a časnými kontrakcemi mohou být neškodné Braxton-Hicksovy kontrakce. Ale vždy je lepší mít jistotu než litovat, proto lékaři zavolejte okamžitě, pokud zaznamenáte něco neobvyklého. Tyto příznaky mohou být matoucí, protože některé z nich, jako tlak v pánvi nebo bolest v kříži, se objevují i během normálního těhotenství a časnými kontrakcemi mohou být neškodné Braxton-Hicksovy kontrakce. Ale vždy je lepší mít jistotu než litovat, proto lékaři zavolejte okamžitě, pokud zaznamenáte něco neobvyklého.
  
-Co mám dělat, pokud se domnívám, že začínám předčasně rodit?+=== Co mám dělat, pokud se domnívám, že začínám předčasně rodit? ​===
  
 Pokud se objevily příznaky předčasného porodu nebo si myslíte, že vám odtéká plodová voda, zavolejte lékaři, který vás pravděpodobně vyzve, abyste přijely do nemocnice na vyšetření. Až tam budete, lékař zkontroluje kontrakce, srdeční tep dítěte a také vaši moč, protože v ní může být infekce. Také zjistí, jestli vám nepraskla membrána. Pokud se objevily příznaky předčasného porodu nebo si myslíte, že vám odtéká plodová voda, zavolejte lékaři, který vás pravděpodobně vyzve, abyste přijely do nemocnice na vyšetření. Až tam budete, lékař zkontroluje kontrakce, srdeční tep dítěte a také vaši moč, protože v ní může být infekce. Také zjistí, jestli vám nepraskla membrána.
  
-Může provést i výtěr z čípku a vagíny a poslat vzorek do laboratoře,​ kde odhalí případnou infekci a také zkontrolují hladinu fetálního fibronektinu. Tento test analyzuje tekutinu z čípku a vagíny a zjišťuje přítomnost bílkovin, které vážou plodový vak na sliznici dělohy.+Může provést i výtěr z čípku a vagíny a poslat vzorek do laboratoře,​ kde odhalí případnou infekci a také zkontrolují hladinu fetálního ​[[https://​cs.wikipedia.org/​wiki/​Fibronektin|fibronektinu]]. Tento test analyzuje tekutinu z čípku a vagíny a zjišťuje přítomnost bílkovin, které vážou plodový vak na sliznici dělohy.
  
 Mezi 24. a 34. týdnem znamená zvýšená hladina fetálního fibronektinu,​ že se toto lepidlo před plánovaným termínem rozpadá (díky kontrakcím nebo poškození plodového vaku). Negativní výsledek znamená, že je velmi nepravděpodobné,​ že v tomto nebo příštím týdnu porodíte, proto se můžete uklidnit. Mezi 24. a 34. týdnem znamená zvýšená hladina fetálního fibronektinu,​ že se toto lepidlo před plánovaným termínem rozpadá (díky kontrakcím nebo poškození plodového vaku). Negativní výsledek znamená, že je velmi nepravděpodobné,​ že v tomto nebo příštím týdnu porodíte, proto se můžete uklidnit.
  
-Bude moje dítě v pořádku, když se narodí brzo?+=== Bude moje dítě v pořádku, když se narodí brzo? ===
  
 Čím více se dítě blíží termínu porodu, tím spíše přežije a s menší pravděpodobností bude mít zdravotní problémy. Děti předčasně narozené mezi 34. a 37. týdnem jsou obecně v pořádku, ačkoliv u nich pořád hrozí krátkodobé nebo dlouhodobé problémy více než u dětí narozených v termínu. Čím více se dítě blíží termínu porodu, tím spíše přežije a s menší pravděpodobností bude mít zdravotní problémy. Děti předčasně narozené mezi 34. a 37. týdnem jsou obecně v pořádku, ačkoliv u nich pořád hrozí krátkodobé nebo dlouhodobé problémy více než u dětí narozených v termínu.
Řádek 48: Řádek 48:
 To nejlepší, co můžete udělat, abyste snížily riziko předčasného porodu, je vyhnout se tomu, co je všeobecně známé – kouření, pití a užívání nelegálních drog. Zdravě se stravujte, choďte na všechny prohlídky, a ihned hlaste svému lékaři všechny příznaky nebo problémy. To nejlepší, co můžete udělat, abyste snížily riziko předčasného porodu, je vyhnout se tomu, co je všeobecně známé – kouření, pití a užívání nelegálních drog. Zdravě se stravujte, choďte na všechny prohlídky, a ihned hlaste svému lékaři všechny příznaky nebo problémy.
  
-Úkol na tento týden+==== Úkol na tento týden ​====
  
 Prodiskutujte,​ co všechno chcete doma vylepšit. Posaďte se s partnerem a proberte, co v bytě/domě a kolem domu chcete opravit, než dorazí dítě. Potom nechte partnera, ať to vyřeší. (Vy byste se neměla vystavovat chemikáliím nebo lézt po žebřících.) Některé věci na seznamu: Prodiskutujte,​ co všechno chcete doma vylepšit. Posaďte se s partnerem a proberte, co v bytě/domě a kolem domu chcete opravit, než dorazí dítě. Potom nechte partnera, ať to vyřeší. (Vy byste se neměla vystavovat chemikáliím nebo lézt po žebřících.) Některé věci na seznamu:
  
-Instalujte nebo zkontrolujte detektory kouře, pořiďte si hasicí přístroj na každé patro domu a vymyslete únikovou cestu. +  * Instalujte nebo zkontrolujte detektory kouře, pořiďte si hasicí přístroj na každé patro domu a vymyslete únikovou cestu. 
-Opravte nebo odstraňte jakýkoliv rozbitý nábytek nebo příslušenství. +  ​* ​Opravte nebo odstraňte jakýkoliv rozbitý nábytek nebo příslušenství. 
-Vymalujte dětský pokoj, pověste záclonové tyče, smontujte nový nábytek.+  ​* ​Vymalujte dětský pokoj, pověste záclonové tyče, smontujte nový nábytek.