Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
2-trimestr-tehotenstvi:25-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 14:43]
Editor
2-trimestr-tehotenstvi:25-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 14:48] (aktuální)
Editor
Řádek 5: Řádek 5:
 Od hlavy k patám dítě měří kolem 34cm. Jeho váha – 680g – není o mnoho větší než hmotnost průměrného tuřínu, ale štíhlé dlouhé tělo už začíná nabírat dětský tuk. Vrásčitá kůže se začne vyhlazovat a plod bude stále více vypadat jako [[https://​www.modrykonik.cz/​|novorozenec]]. Roste mu také více vlásků, a pokud byste je mohly vidět, byly byste schopné rozeznat barvu a strukturu. Od hlavy k patám dítě měří kolem 34cm. Jeho váha – 680g – není o mnoho větší než hmotnost průměrného tuřínu, ale štíhlé dlouhé tělo už začíná nabírat dětský tuk. Vrásčitá kůže se začne vyhlazovat a plod bude stále více vypadat jako [[https://​www.modrykonik.cz/​|novorozenec]]. Roste mu také více vlásků, a pokud byste je mohly vidět, byly byste schopné rozeznat barvu a strukturu.
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
 Nejen vaše dítě má víc vlásků – **i vaše hříva může být hustší a lesklejší než kdy jindy**. Neznamená to, že by vám rostlo více vlasů, ale díky hormonálním změnám vlasy, které by normálně vypadaly, na hlavě zůstávají déle než obvykle. Užijte si tento stav, dokud to jde, tyto „vlasy navíc“ vypadají po porodu. Nejen vaše dítě má víc vlásků – **i vaše hříva může být hustší a lesklejší než kdy jindy**. Neznamená to, že by vám rostlo více vlasů, ale díky hormonálním změnám vlasy, které by normálně vypadaly, na hlavě zůstávají déle než obvykle. Užijte si tento stav, dokud to jde, tyto „vlasy navíc“ vypadají po porodu.
  
-Mohly jste si také všimnout, že se nepohybujete tak elegantně jako dřív. Pokud vám lékař nedoporučil něco jiného, je dobré pokračovat ve cvičení, ale za dodržení bezpečnostních pravidel: Necvičte, pokud se cítíte příliš unavené a přestaňte,​ jestliže ucítíte bolest, závratě nebo popadáte dech. Nelehejte si na záda a vyhněte se kontaktním sportům, stejně jako sportům, u kterých hrozí, že ztratíte rovnováhu. Pijte dostatek vody a věnujte čas rozehřátí před a zklidnění po cvičení.+Mohly jste si také všimnout, že se nepohybujete tak elegantně jako dřív. Pokud vám lékař nedoporučil něco jiného, je dobré pokračovat ve cvičení, ale za dodržení bezpečnostních pravidel: Necvičte, pokud se cítíte příliš unavené a přestaňte,​ jestliže ucítíte bolest, závratě nebo popadáte dech. Nelehejte si na záda a vyhněte se kontaktním sportům, stejně jako sportům, u kterých hrozí, že ztratíte rovnováhu.** Pijte dostatek vody** a věnujte čas rozehřátí před a zklidnění po cvičení.
 Když jdete na orální glukózový toleranční test mezi 24. a 28. týdnem, mohou vám rovnou vzít druhou zkumavku krve, aby zkontrolovali,​ zda netrpíte anémií. Pokud výsledky ukážou, že máte nedostatek železa (nejběžnější typ anémie), lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste užívaly železo ve formě potravinového doplňku. Když jdete na orální glukózový toleranční test mezi 24. a 28. týdnem, mohou vám rovnou vzít druhou zkumavku krve, aby zkontrolovali,​ zda netrpíte anémií. Pokud výsledky ukážou, že máte nedostatek železa (nejběžnější typ anémie), lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste užívaly železo ve formě potravinového doplňku.
  
 Už jste začaly přemýšlet nad jménem pro dítě? Vybrat jméno je důležité rozhodnutí,​ ale měla by to být také zábava. Možná budete chtít vzít do úvahy rodinnou historii (skvělý děda František),​ oblíbená místa (Verona, Paris), nebo uctívané literární a filmové postavy (například Greta, Meg nebo Atticus). Projděte také pár knih dětských jmen, ty vám mohou pomoci. Už jste začaly přemýšlet nad jménem pro dítě? Vybrat jméno je důležité rozhodnutí,​ ale měla by to být také zábava. Možná budete chtít vzít do úvahy rodinnou historii (skvělý děda František),​ oblíbená místa (Verona, Paris), nebo uctívané literární a filmové postavy (například Greta, Meg nebo Atticus). Projděte také pár knih dětských jmen, ty vám mohou pomoci.
  
-Prenatální péče+==== Prenatální péče ​====
  
-Jak často budu docházet k lékaři ve třetím trimestru?+=== Jak často budu docházet k lékaři ve třetím trimestru? ​===
  
 Mezi 28. a 36. týdnem budete chodit k lékaři každé dva týdny. Měsíc před porodem se frekvence zvýší na jednou týdně. Mezi 28. a 36. týdnem budete chodit k lékaři každé dva týdny. Měsíc před porodem se frekvence zvýší na jednou týdně.
  
-Jak bude probíhat každá z prohlídek?+=== Jak bude probíhat každá z prohlídek? ​===
  
-Lékař se zeptá, jak se cítíte fyzicky i duševně a naváže na záležitosti,​ které jste řešili minule. Mimo jiné bude chtít vědět, zda nemáte kontrakce, nekrvácíte,​ nebo nemáte nezvyklý výtok, jestli vás nebolí hlava, netrpíte úzkostí nebo nejste depresivní. Povězte lékaři o každém příznaku, kterého jste si vědomy. +  * Lékař se zeptá, jak se cítíte fyzicky i duševně a naváže na záležitosti,​ které jste řešili minule. Mimo jiné bude chtít vědět, ​**zda nemáte kontrakce, nekrvácíte**, nebo nemáte nezvyklý výtok, jestli vás nebolí hlava, netrpíte úzkostí nebo nejste depresivní. Povězte lékaři o každém příznaku, kterého jste si vědomy. 
-Lékař se bude ptát na pohyby dítěte. Připomene, abyste se mu ozvaly, pokud budete mít pocit, že se dítě pohybuje méně. Může vás požádat, abyste denně po určitou dobu jeho pohyby počítaly. +  ​* ​Lékař se bude ptát na **pohyby dítěte**. Připomene, abyste se mu ozvaly, pokud budete mít pocit, že se dítě pohybuje méně. Může vás požádat, abyste denně po určitou dobu jeho pohyby počítaly. 
-Zváží vás a zkontroluje moč, zda v ní nejsou známky preeklampsie,​ infekce močových cest a dalších problémů. Změří tlak a zkontroluje,​ zda vám nenatékají kotníky, ruce nebo obličej. +  ​* ​Zváží vás a **zkontroluje moč**, zda v ní nejsou známky preeklampsie,​ infekce močových cest a dalších problémů. Změří tlak a zkontroluje,​ zda vám nenatékají kotníky, ruce nebo obličej. 
-Prověří, jak miminku bije srdce a zkontroluje břicho – velikost a pozici dítěte. Změří vzdálenost mezi stydkou kostí a vrcholem dělohy, aby se ujistil, že růst dítěte je v normě. +  ​* ​Prověří, jak **miminku bije srdce a zkontroluje břicho** – velikost a pozici dítěte. Změří vzdálenost mezi stydkou kostí a vrcholem dělohy, aby se ujistil, že růst dítěte je v normě. 
-Pravděpodobně také zkontroluje čípek. Nečekejte, že vám bude prohlížet pánevní oblast při každé návštěvě. Mnoho lékařů to nedělá, pokud nemají určitou obavu, například že byste mohly předčasně porodit. Jakmile překročíte termín porodu, váš lékař zkontroluje čípek, aby rozhodl, jestli (a kdy) porod vyvolat. +  ​* ​Pravděpodobně také **zkontroluje čípek**. Nečekejte, že vám bude prohlížet pánevní oblast při každé návštěvě. Mnoho lékařů to nedělá, pokud nemají určitou obavu, například že byste mohly předčasně porodit. Jakmile překročíte termín porodu, váš lékař zkontroluje čípek, aby rozhodl, jestli (a kdy) porod vyvolat. 
-Řekne vám, na co si dát pozor. Poví vám o příznacích předčasného porodu nebo preeklampsie a dalších varovných symptomech, které přichází v úvahu. Jak se blíží datum porodu, řekne vám, jak poznáte, že už je to tady a poví vám, kdy ho zavolat. +  ​* ​Řekne vám, na co si dát pozor. Poví vám **o příznacích předčasného porodu** nebo preeklampsie a dalších varovných symptomech, které přichází v úvahu. Jak se blíží datum porodu, řekne vám, jak poznáte, že už je to tady a poví vám, kdy ho zavolat. 
-Projde s vámi vaše otázky k porodu. Sepište si je s partnerem a vezměte s sebou na prohlídku. +  ​* ​Projde s vámi vaše **otázky k porodu**. Sepište si je s partnerem a vezměte s sebou na prohlídku. 
-Proberte s lékařem také, co plánujete po porodu, jestli budete kojit nebo chcete nechat synovi provést obřízku. Taky můžete prodiskutovat antikoncepci. Pokud jste ještě nenašly vhodného pediatra pro vaše dítě, lékař vám může některého doporučit. +  ​* ​Proberte s lékařem také, ​**co plánujete po porodu**, jestli budete kojit nebo chcete nechat synovi provést obřízku. Taky můžete prodiskutovat antikoncepci. Pokud jste ještě nenašly vhodného pediatra pro vaše dítě, lékař vám může některého doporučit. 
-Jaká vyšetření ještě proběhnou?+ 
 +=== Jaká vyšetření ještě proběhnou? ​===
  
 To záleží na vaší situaci. Může vám být poskytnuto: To záleží na vaší situaci. Může vám být poskytnuto:
  
-Hematokrit/​hemoglobin:​ Tento krevní test zkoumá, zda nemáte anémii a opakuje se ještě ve třetím trimestru. (Pokud vám byl test proveden spolu s glukózovým tolerančním testem a výsledek byl v pořádku, nemusí být opakován.) +  * Hematokrit/​hemoglobin:​ Tento **krevní test** zkoumá, zda nemáte anémii a opakuje se ještě ve třetím trimestru. (Pokud vám byl test proveden spolu s glukózovým tolerančním testem a výsledek byl v pořádku, nemusí být opakován.) 
-Test na těhotenskou cukrovku +  ​* ​Test na **těhotenskou cukrovku** 
-Test Rh protilátek:​ Pokud jste Rh negativní, bude se tento test opakovat (obvykle ve stejnou dobu jako glukózový toleranční test) a ve 28. týdnu dostanete injekci Anti-D imunoglobulinu. Pokud by se krev dítěte dostala do vašeho krevního oběhu, což je nepravděpodobné,​ Anti-D imunoglobulin vás ochrání před tím, aby si tělo vyvinulo protilátky,​ které by mohly představovat riziko pro vaše další miminko nebo už pro to, které právě čekáte. (Poznámka: Pokud se z krevního testu otce zjistí, že je také Rh negativní, znamená to, že je RH negativní také dítě, proto nebudete Anti-D imunoglobulin potřebovat.) +  ​* ​Test **Rh protilátek**: Pokud jste Rh negativní, bude se tento test opakovat (obvykle ve stejnou dobu jako glukózový toleranční test) a ve 28. týdnu dostanete injekci Anti-D imunoglobulinu. Pokud by se krev dítěte dostala do vašeho krevního oběhu, což je nepravděpodobné,​ Anti-D imunoglobulin vás ochrání před tím, aby si tělo vyvinulo protilátky,​ které by mohly představovat riziko pro vaše další miminko nebo už pro to, které právě čekáte. (Poznámka: Pokud se z krevního testu otce zjistí, že je také Rh negativní, znamená to, že je RH negativní také dítě, proto nebudete Anti-D imunoglobulin potřebovat.) 
-Test na pohlavně přenosné infekce: Pokud vám hrozí velké riziko, lékař provede výtěr z děložního hrdla, aby objevil případnou chlamydii či kapavku a odebere krevní vzorek, ze kterého se zjistí, jestli nemáte syfilis. Je moudré nechat si znovu provést test, zda nejste HIV pozitivní, jestliže je nějaká šance, že jste se od posledního testu nakazily, protože dostupná léčba dramaticky snižuje riziko, že se nakazí také dítě. +  ​* ​Test na **pohlavně přenosné infekce**: Pokud vám hrozí velké riziko, lékař provede výtěr z děložního hrdla, aby objevil případnou chlamydii či kapavku a odebere krevní vzorek, ze kterého se zjistí, jestli nemáte syfilis. Je moudré nechat si znovu provést test, zda nejste HIV pozitivní, jestliže je nějaká šance, že jste se od posledního testu nakazily, protože dostupná léčba dramaticky snižuje riziko, že se nakazí také dítě. 
-Test na streptokoky skupiny B: Mezi 35. a 37. týdnem vám budou provedeny testy na přítomnost streptokoků skupiny B výtěrem z vagíny a konečníku. V případě pozitivního výsledku nebudete léčeny hned, protože časná léčba negarantuje,​ že se bakterie nevrátí. Namísto toho vám budou podána antibiotika během porodu. (Pokud už jste dříve porodila dítě, které mělo streptokoka skupiny B, můžete tento test přeskočit,​ protože antibiotika při porodu dostanete tak jako tak.) +  ​* ​Test na **streptokoky** skupiny B: Mezi 35. a 37. týdnem vám budou provedeny testy na přítomnost streptokoků skupiny B výtěrem z vagíny a konečníku. V případě pozitivního výsledku nebudete léčeny hned, protože časná léčba negarantuje,​ že se bakterie nevrátí. Namísto toho vám budou podána antibiotika během porodu. (Pokud už jste dříve porodila dítě, které mělo streptokoka skupiny B, můžete tento test přeskočit,​ protože antibiotika při porodu dostanete tak jako tak.) 
-Biofyzický profil a non-stress test: Pokud už se v těhotenství objevily nějaké komplikace nebo pokud přenášíte,​ budou tyto testy nutné, aby lékaři dítě zkontrolovali. +  * **Biofyzický profil a non-stress test**: Pokud už se v těhotenství objevily nějaké komplikace nebo pokud přenášíte,​ budou tyto testy nutné, aby lékaři dítě zkontrolovali. 
-Úkol na tento týden+ 
 +==== Úkol na tento týden ​====
  
 Věnujte tento týden svůj čas partnerovi. Dopřejte partnerovi romantické překvapení. Sepište všechno, co na něm milujete, řekněte mu, proč si myslíte, že bude skvělým otcem, nebo se jen jděte ruku v ruce projít. Najděte si čas, abyste se spojili na fyzické i emoční úrovni a oslavili, co vás spojuje a co způsobuje, že se milujete. Zkuste udělat přinejmenším jednou týdně něco, co vyjádří, jak je pro vás důležité,​ že máte partnera ve svém životě. Věnujte tento týden svůj čas partnerovi. Dopřejte partnerovi romantické překvapení. Sepište všechno, co na něm milujete, řekněte mu, proč si myslíte, že bude skvělým otcem, nebo se jen jděte ruku v ruce projít. Najděte si čas, abyste se spojili na fyzické i emoční úrovni a oslavili, co vás spojuje a co způsobuje, že se milujete. Zkuste udělat přinejmenším jednou týdně něco, co vyjádří, jak je pro vás důležité,​ že máte partnera ve svém životě.