Jak vaše dítě roste

Síť ušních nervů dítěte je lépe vyvinutá a citlivější než dřív. Možná už je schopné slyšet vaše hlasy, když si s partnerem povídáte. Vdechuje a vydechuje malé množství plodové vody, což je velmi důležité pro rozvoj plic. Tyto takzvané dýchací pohyby jsou dobrým tréninkem pro dobu po porodu, kdy se poprvé nadechne. Pokračuje v nabírání tuku. Teď váží kolem 750g a měří od hlavy k patě 35cm (asi jako okurka hadovka). Pokud čekáte chlapce, varlata mu začínají sestupovat do šourku – to potrvá dva až tři dny.

Jak se mění váš život

Běháte kolem předporodního kurzu, úprav dětského pokoje a zároveň vykonáváte všechny svoje každodenní povinnosti? Dávejte si pozor, abyste pořád zdravě jedly a dostatečně odpočívaly. Během této doby může váš krevní tlak mírně stoupat, ačkoliv je stále nižší než před těhotenstvím. (Obvykle tlak klesá ke konci prvního trimestru a má tendenci lehce stoupat kolem 22. až 24. týdne.)

Preeklampsie – vážná porucha charakterizovaná vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči – se často objeví po 37. týdnu, ale může k ní dojít i dříve, proto je třeba znát varovné příznaky. Zavolejte svému lékaři, pokud vám oteče obličej nebo oči, jestliže více otečou ruce, nadměrně nebo náhle natečou nohy a kotníky nebo rychle přiberete (víc než 1,8kg za týden). Při vážnější preeklampsii můžete zažít i jiné příznaky. Kontaktujte okamžitě lékaře, pokud trpíte těžkou nebo přetrvávající bolestí hlavy, jestliže máte poruchu vidění (dvojité nebo rozmazané vidění, pozorování teček nebo blikajícího světla, citlivost na světlo nebo dočasná ztráta zraku), intenzivní bolest nebo citlivost v horní části břicha nebo zvracíte.

Pokud vás poslední dobou trochu pobolívá v kříži, můžete za to poděkovat své zvětšující se děloze, která posunuje vaše těžiště, natahuje a oslabuje břišní svaly a může skřípnout nerv, stejně jako hormonálním změnám, které uvolňují vaše klouby a vazy. Kila, která nosíte navíc, způsobují, že vaše svaly musí více pracovat, klouby jsou více zatěžovány, což vše dohromady způsobuje, že se večer můžete cítit hůř. Chození, stání nebo sezení po dlouhou dobu, stejně jako ohýbání a zvedání, může být pro záda zátěžové. Uvolnění může přinést teplá koupel nebo teplé obklady. (Některým ženám naopak více vyhovují studené obklady.) Snažte se během dne zachovat správné držení těla, vyhněte se činnostem, které vyžadují ohýbání a zároveň kroucení, dělejte časté přestávky, když sedíte nebo stojíte a spěte na boku s jedním nebo oběma pokrčenými koleny, mezi nohy si vložte polštář a další položte pod břicho.

Měly byste si vytvořit porodní plán?

Psaní porodního plánu vám může poskytnout možnost zamyslet se – a prodiskutovat s partnerem a lékařem – jak by ideálně měl váš porod probíhat. Proces vytváření porodního plánu může být skvělým způsobem, jak se dozvědět o porodu víc a ujasnit si, co vlastně preferujete. Ale mějte na paměti, že porod je v podstatě nepředvídatelný a měly byste zůstat flexibilní v případě, že nastane situace, která vás i porodní tým od plánu odkloní.

Takže vyplatí se to?

Pokud berete porodní plán jako příležitost k získání informací o možnostech při porodu a jako výchozí bod pro komunikaci se svým lékařem a prodiskutování vašich přání, nemůže to být špatná volba.

Pokud se rozhodnete, že chcete vytvořit porodní plán, může být tak dlouhý či krátký, jak si přejete. Některé ženy prostě sepíší svoji filozofii porodu a všeobecný pocit, jak by rády, aby porod probíhal. Například: „Přála jsem si rodit tak přirozeně, jak to jen šlo. Prosím nenabízejte mi léky proti bolesti, ani nezasahujte, pokud to nebude nezbytné.“ Nebo: „Přála bych si, aby byl porod relativně bezbolestný, epidurál chci co nejdříve.“

Co byste měly zvážit při tvorbě porodního plánu

  • Chcete porod bez léků nebo spoléháte na epidurál? Pokud si nejste jisté, udělejte si poznámku.
  • Chcete, aby váš porod byl soukromý (aby byl přítomný jen lékařský tým a váš partner)? Přejete si, aby vás mohli podpořit i další členové rodiny nebo přátelé? Je v pořádku, když budou během porodu přítomni studenti lékařské fakulty a praktikanti?
  • Chcete zrcadlo, abyste viděly, jak děťátko vylézá?
  • Chtěly byste tak tichý pokoj, jak jen je to možné? Aby hrála nějaká konkrétní hudba? Tlumená světla? Zapnutou kameru?
  • Poté, co se dítě narodí, chcete, aby partner přestřihl šňůru? Aby zůstal s dítětem při všech procedurách a měřeních?
  • Plánujete kojit?
  • Chcete, aby bylo dítě celou dobu s vámi?
  • Jste ochotné zaplatit za soukromý pokoj, pokud je k dispozici?

Úkol na tento týden

Proberte některé osobní záležitosti. Chcete, aby byla vašemu synovi provedena obřízka? Pokud ano, přejete si, aby k tomu došlo přímo v nemocnici? Chcete náboženský obřad, až se dítě narodí? Chcete být doma s dítětem na plný nebo částečný úvazek? To je jen pár z mnoha velkých rozhodnutí, které byste měli s partnerem prodiskutovat. I pokud se domníváte, že se oba shodnete, nejlepší je si své názory otevřeně říct, abyste se vyhnuli nedorozumění nebo zranění citů.

Léky proti porodním bolestem

Jak se většina žen vyrovnává při porodu s bolestí?

Většina nastávajících matek v USA volí nějaký lék proti bolesti (nejčastěji epidurál), aby jim pomohl porod zvládnout. Některé se rozhodnou už před porodem, že lék proti bolesti chtějí, jiné o něj požádají, když zjistí, že porod není takový, jaký si ho představovaly, a některé se pro něj rozhodnout, pokud je porod dlouhý a komplikovaný. Mějte na paměti, že bolesti se liší porod od porodu, i u každé ženy.

Žádná žena nedokáže předvídat, jaké bolesti ji při porodu přepadnou nebo jak se s porodem dokáže vypořádat. Některé ho zvládnou velmi dobře pomocí dýchacích a relaxačních technik, některé ne. Snažte se mít otevřenou mysl ohledně svých potřeb, abyste pak svého rozhodnutí po porodu nelitovaly.

Jaké jsou mé možnosti?

Je několik možností, jak vám mohou být podány léky proti bolesti:

  • Systémové léky proti bolesti, například narkotika, utlumují bolest, ale zcela ji neodstraní. Také vám může být podáno sedativum – samotné nebo v kombinaci s narkotikem – aby zmírnilo úzkost nebo nevolnost, a uvolnilo vás. Systémové léky jsou do vašeho krevního oběhu podány kanylou nebo píchnuty do svalu a ovlivňují spíše celé tělo než jen místo, ze kterého bolest vychází, tzn. dělohu a pánevní oblast. Budete se cítit ospalé, ale na rozdíl od celkové anestezie, která se provádí při operacích, nebudete v bezvědomí.
  • Epidurál poskytuje dolní části těla dlouhodobou úlevu od bolesti a zároveň vám umožňuje být plně při vědomí. Lék je podáván katetrem, velmi tenkou, pružnou, dutou trubičkou, která je vsunuta do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu. (To se nazývá epidurální prostor.)
    Léčba je obvykle kombinovaná s lokální anestezií a narkotikem. Lokální anestezie zabrání bolesti, pocítění dotyku, pohybu a teplotě, a narkotika otupí bolest bez toho, že by ovlivnila vaši schopnost hýbat nohama. Dohromady poskytují dobrou úlevu od bolesti s menší ztrátou citlivosti v nohou a to vše v nižší dávce, než kdyby vám bylo podáno jen jedno nebo druhé.
  • Spinál se liší od epidurálu dvěma způsoby: je veden přímo do mozkomíšního moku (spíše než do prostoru mezi míšními obaly) a je to jedna injekce, ne nepřetržité dodávání látky katetrem. Ve výsledku je úleva rychlá a úplná, ale trvá jen pár hodin.
  • Váš lékař může nařídit spinální blok, pokud se rozhodnete, že chcete ulevit od bolesti v pozdější fázi porodu nebo pokud porod postupuje tak rychle, že porodíte relativně brzy a nemůžete čekat na epidurál.
  • Kombinovaný spinál/epidurál je novější technika, která nabízí rychlou úlevu od bolesti spinálu a kontinuální úlevu epidurálu. Na začátku porodu může tato technika fungovat jako „chodící epidurál“. Spinální léky, které jsou vám podány, působí méně slabost svalů nohou, takže budete schopné dál své nohy cítit a pohybovat se první hodinu nebo dvě.
  • Později během porodu se můžete rozhodnout pro kombinovaný spinál/epidurál, takže se vám rychle uleví, zatímco čekáte, než začne působit epidurál.