Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
2-trimestr-tehotenstvi:26-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 15:37]
Editor [Léky proti porodním bolestem]
2-trimestr-tehotenstvi:26-tyden-tehotenstvi [2017/06/07 15:37] (aktuální)
Editor [Léky proti porodním bolestem]
Řádek 52: Řádek 52:
  
   * **Systémové léky proti bolesti**, například narkotika, utlumují bolest, ale zcela ji neodstraní. Také vám může být podáno sedativum – samotné nebo v kombinaci s narkotikem – aby zmírnilo úzkost nebo nevolnost, a uvolnilo vás. Systémové léky jsou do vašeho krevního oběhu podány kanylou nebo píchnuty do svalu a ovlivňují spíše celé tělo než jen místo, ze kterého bolest vychází, tzn. dělohu a pánevní oblast. Budete se cítit ospalé, ale na rozdíl od celkové anestezie, která se provádí při operacích, nebudete v bezvědomí.   * **Systémové léky proti bolesti**, například narkotika, utlumují bolest, ale zcela ji neodstraní. Také vám může být podáno sedativum – samotné nebo v kombinaci s narkotikem – aby zmírnilo úzkost nebo nevolnost, a uvolnilo vás. Systémové léky jsou do vašeho krevního oběhu podány kanylou nebo píchnuty do svalu a ovlivňují spíše celé tělo než jen místo, ze kterého bolest vychází, tzn. dělohu a pánevní oblast. Budete se cítit ospalé, ale na rozdíl od celkové anestezie, která se provádí při operacích, nebudete v bezvědomí.
-  * **Epidurál** poskytuje dolní části těla dlouhodobou úlevu od bolesti a zároveň vám umožňuje být plně při vědomí. Lék je podáván katetrem, velmi tenkou, pružnou, dutou trubičkou, která je vsunuta do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu. (To se nazývá epidurální prostor.)\\Léčba je obvykle kombinovaná s lokální anestezií a narkotikem. Lokální anestezie zabrání bolesti, pocítění dotyku, pohybu a teplotě, a narkotika otupí bolest bez toho, že by ovlivnila vaši schopnost hýbat nohama. Dohromady poskytují dobrou úlevu od bolesti s menší ztrátou citlivosti v nohou a to vše v nižší dávce, než kdyby vám bylo podáno jen jedno nebo druhé.+  * **Epidurál** poskytuje dolní části těla dlouhodobou úlevu od bolesti a zároveň vám umožňuje být plně při vědomí. Lék je podáván katetrem, velmi tenkou, pružnou, dutou trubičkou, která je vsunuta do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu. (To se nazývá epidurální prostor.)\\ Léčba je obvykle kombinovaná s lokální anestezií a narkotikem. Lokální anestezie zabrání bolesti, pocítění dotyku, pohybu a teplotě, a narkotika otupí bolest bez toho, že by ovlivnila vaši schopnost hýbat nohama. Dohromady poskytují dobrou úlevu od bolesti s menší ztrátou citlivosti v nohou a to vše v nižší dávce, než kdyby vám bylo podáno jen jedno nebo druhé.
   * **Spinál** se liší od epidurálu dvěma způsoby: je veden přímo do mozkomíšního moku (spíše než do prostoru mezi míšními obaly) a je to jedna injekce, ne nepřetržité dodávání látky katetrem. Ve výsledku je úleva rychlá a úplná, ale trvá jen pár hodin.   * **Spinál** se liší od epidurálu dvěma způsoby: je veden přímo do mozkomíšního moku (spíše než do prostoru mezi míšními obaly) a je to jedna injekce, ne nepřetržité dodávání látky katetrem. Ve výsledku je úleva rychlá a úplná, ale trvá jen pár hodin.
   * Váš lékař může nařídit spinální blok, pokud se rozhodnete, že chcete ulevit od bolesti v pozdější fázi porodu nebo pokud porod postupuje tak rychle, že porodíte relativně brzy a nemůžete čekat na epidurál.   * Váš lékař může nařídit spinální blok, pokud se rozhodnete, že chcete ulevit od bolesti v pozdější fázi porodu nebo pokud porod postupuje tak rychle, že porodíte relativně brzy a nemůžete čekat na epidurál.
   * **Kombinovaný spinál/​epidurál** je novější technika, která nabízí rychlou úlevu od bolesti spinálu a kontinuální úlevu epidurálu. Na začátku porodu může tato technika fungovat jako „chodící epidurál“. Spinální léky, které jsou vám podány, působí méně slabost svalů nohou, takže budete schopné dál své nohy cítit a pohybovat se první hodinu nebo dvě.   * **Kombinovaný spinál/​epidurál** je novější technika, která nabízí rychlou úlevu od bolesti spinálu a kontinuální úlevu epidurálu. Na začátku porodu může tato technika fungovat jako „chodící epidurál“. Spinální léky, které jsou vám podány, působí méně slabost svalů nohou, takže budete schopné dál své nohy cítit a pohybovat se první hodinu nebo dvě.
   * Později během porodu se můžete rozhodnout pro kombinovaný spinál/​epidurál,​ takže se vám rychle uleví, zatímco čekáte, než začne působit epidurál.   * Později během porodu se můžete rozhodnout pro kombinovaný spinál/​epidurál,​ takže se vám rychle uleví, zatímco čekáte, než začne působit epidurál.