Poslední měsíce těhotenství třetí trimestr může být fyzicky i emocionálně náročný. Mezi příznaky ve třetím trimestru patří bolest zad, nateklé kotníky a stoupající úzkost.

Během třetího trimestru dítě pravděpodobně otevře oči a více přibere. Tento rychlý nárůst může vést k zesílení pohybů plodu. Na konci 37. týdne je už dítě plně donošené.

Také během třetího trimestru budete docházet pravidelně na prohlídky. Lékař zkontroluje polohu dítěte a také změny děložního čípku. Jak se blíží termín porodu, vyptávejte se doktora na informace. Když budete vědět, co během třetího trimestru můžete očekávat, lépe se připravíte na konečnou fázi těhotenství.

28. týden těhotenství
Tento týden vaše dítě váží kilo (jako čínské zelí) a od hlavy k patě měří 37cm. Může mrkat, oči už mu rámují řasy. Zrak se vyvíjí, dítě může být schopno vidět světlo, filtrované skrze dělohu.

29. týden těhotenství
Vaše dítě teď váží kolem 1130g (jako tykev pižmová muškátová) a od hlavy k patě je dlouhé 38cm. Svaly a plíce se neustále vyvíjejí a zvětšuje se hlava, aby poskytla dost prostoru vyvíjejícímu se mozku.

30. týden těhotenství
Vaše dítě měří kolem 40cm a váží skoro 1300g (jako hlávka zelí). Obklopuje ho asi 700ml plodové vody, ale toto množství bude narůstat spolu se zvětšováním dítěte a tím, jak bude zabírat více místa v děloze.

31. týden těhotenství
Tento týden měří vaše dítě přes 40cm. Váží kolem 1500g (zkuste si představit, že v břiše nosíte 4 pomeranče) a chystá se k růstovému spurtu. Může otáčet hlavou ze strany na stranu a jeho paže, nohy a trup začínají nabírat tuk.

32. týden těhotenství
Vaše dítě váží 1700g a měří kolem 42cm, takže v děloze už zabírá hodně místa. Vy přibíráte přibližně půl kila týdně a zhruba polovina této váhy jde přímo dítěti.

33. týden těhotenství
Tento týden váží vaše dítě přes 1800g (jako ananas) a překročilo délku 43cm. Rychle ztrácí ten svůj pomačkaný mimozemšťanský vzhled a zpevňuje se mu kostra. Kosti v lebce nejsou spojené, což jim umožňuje se pohybovat a lehce překrývat jedna druhou.

34. týden těhotenství
Vaše dítě váží kolem 2100g (jako půměrný ananasový meloun) a měří téměř 46cm. Jeho tukové vrstvy – které pomohou regulovat tělesnou teplotu dítěte, až se narodí – narůstají, dítě se zakulacuje.

35. týden těhotenství
Dítě teď už nemá moc prostoru k manévrování, poněvadž měří přes 45cm a váží kolem 2300g (jako cukrový meloun). Děloha už je mu těsná, proto není pravděpodobné, že by ještě někdy dělalo salta, ale počet kopů by měl zůstat stejný.

36. týden těhotenství
Dítě stále přibírá, denně asi 28g. Teď váží téměř 2700g a měří přes 47cm. Shazuje většinu chmýří, které pokrývalo jeho tělo, stejně jako se zbavuje mazu (vernix caseosa), voskové látky, která pokrývá a chrání kůži během devítiměsíčního pobytu v plodové vodě.

37. týden těhotenství
Vaše dítě už je považováno za donošené, i když vám do termínu porodu zbývají ještě tři týdny. Pokud porodíte už teď, plíce dítěte budou pravděpodobně natolik zralé, že se plně přizpůsobí životu mimo dělohu.

38. týden těhotenství
Vaše dítě skutečně přibralo. Váží kolem 3 kil a měří přes 49cm (jako pórek). Má pevný úchop, což zanedlouho otestujete, až vám poprvé stiskne ruku.

39. týden těhotenství
Vaše dítě už se těší na svět. Dál si buduje vrstvy tuku, které mu po porodu pomohou udržet tělesnou teplotu. Už měří kolem 50cm a váží něco přes 3100g, jako malý meloun.

40. týden těhotenství
Je těžké říct, jak velké dítě bude, ale průměrný novorozenec váží kolem 3400g (malá dýně) a měří kolem 50cm. Jeho lebeční kosti ještě nejsou spojené, což jim umožňuje trochu se překrývat, pokud jsou porodní cesty příliš těsné.