28. týden těhotenství
Jak vaše dítě roste
Tento týden vaše dítě váží kilo (jako čínské zelí) a od hlavy k patě měří 37cm. Může mrkat, oči už mu rámují řasy. Zrak se vyvíjí, dítě může být schopno vidět světlo, filtrované skrze dělohu. Vyvíjí se také miliardy neuronů v mozku a dítě nabírá další tělesný tuk, aby se připravilo na život ve vnějším světě.
Jak se mění váš život
Jste v cílové rovince! Tento týden začíná třetí a poslední trimestr. Pokud jste jako většina žen, přiberete tento trimestr kolem pěti kil.
Od tohoto týdne byste měly chodit na prohlídku každé dva týdny. Potom od 36. týdne budete chodit každý týden. Záleží také na rizikových faktorech, váš lékař může doporučit opakování krevních testů na HIV a syfilis, stejně jako výtěr kvůli chlamydii a kapavce, aby si byl jistý, že jste před porodem v pořádku.
A pokud se ukáže, že jste Rh negativní, dostanete injekci anti-D imunoglobulinu, aby si vaše tělo nevytvořilo protilátky, které by mohly napadnout krev vašeho dítěte. (Pokud je dítě Rh pozitivní, bude vám aplikována další injekce anti-D imunoglobulinu po porodu.)
V této době mají některé ženy nepříjemný pocit mravenčení v dolních končetinách a neodolatelné nutkání jimi pohybovat, když se snaží relaxovat nebo spát. Tohoto pocitu se dočasně zbavíte, když se pohnete. Může jít o stav, který se dnes nazývá syndrom neklidných nohou. Nikdo neví, co ho způsobuje, ale u nastávajících matek je relativně běžný. Zkuste nohy natáhnout nebo masírovat, a nepijte kofein, který může příznaky zhoršovat. Zeptejte se lékaře, jestli byste měly zkusit doplňky se železem, které někdy syndrom zmírní.
Otázky o preeklampsii
Preeklampsie je komplexní porucha, která postihuje 3 až 8 procent těhotných žen. Ženě je diagnostikovaná preeklampsie, pokud má vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči po 20. týdnu těhotenství. U většiny žen se vyvine mírná verze preeklampsie, když se blíží porod, a jim i dítěti se daří s náležitou péčí dobře. Ale těžká preeklampsie může ovlivnit orgány a způsobit vážné, dokonce život ohrožující, problémy. Jediné, co lze dělat pro zlepšení stavu, je porodit.
Jaké jsou příznaky preeklampsie?
Preeklampsie se může objevit náhle, takže je velmi důležité znát příznaky. Zavolejte okamžitě svému lékaři, jakmile zpozorujete jeden z těchto symptomů:
- Otok obličeje nebo očí, víc než jen mírný otok rukou, nadměrný nebo náhlý otok kotníků nebo nohou. Rychlý nárůst váhy – více než 1,8kg za týden.
- Těžká nebo přetrvávající bolest hlavy
- Změny vidění. Dvojité vidění, rozmazané vidění, skvrny nebo blikající světla v zorném poli, citlivost na světlo nebo dočasná ztráta zraku
- Intenzivní bolest nebo citlivost v horní části břicha
- Nevolnost nebo zvracení
Můžete mít preeklampsii bez zjevných příznaků, zejména v počátečních fázích, a některé symptomy mohou vypadat jako běžné těhotenské potíže. Proto nemusíte vědět, že máte preeklampsii, dokud nejdete na běžnou těhotenskou prohlídku. Je to jeden z důvodů, proč je tak důležité nezmeškat žádnou prohlídku.
Co zvyšuje riziko preeklampsie?
Je běžnější, že se u vás objeví preeklampsie poprvé během prvního těhotenství. Nicméně jakmile máte preeklampsii, pravděpodobně se u vás objeví i v dalších těhotenstvích. Ostatní rizikové faktory:
- Zvýšený krevní tlak
- Určitá porucha srážení krve, cukrovka, onemocnění ledvin, nebo autoimunitní nemoci jako lupus
- Blízké příbuzné (například matka, sestra, babička, teta), které zažily preeklampsii
- Obezita (body mass index 30 a víc)
- Těhotenství s dvojčaty
- Mít méně než 20 let a více než 40 let
Je nějaký způsob, jak se preeklampsii vyhnout?
Nikdo neví přesně, jak preeklampsii zabránit, ačkoliv tuto oblast studuje mnoho výzkumů. Mnoho studií zkoumá, zda pomůže zvýšený příjem vápníku, vitamínů, nebo nízké dávky aspirinu, ale výsledky jsou smíšené. To nejlepší, co můžete dělat, je mít dobrou prenatální péči a docházet na všechny prohlídky. Při každé prohlídce lékař zkontroluje krevní tlak a otestuje množství bílkovin v moči. Důležité je také znát příznaky preeklampsie, abyste mohly upozornit lékaře a být léčeny co nejdříve.
Úkol na tento týden
Najděte dítěti pediatra. Získejte od přátel, kolegů, sousedů nebo lékaře jména pediatrů nebo rodinných lékařů. Ujistěte se, že pediatr spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou, má ordinační hodiny, které vám vyhovují a v jeho ordinaci se cítíte dobře. Pokud máte možnost, promluvte si osobně se všemi hlavními kandidáty. Pokud se vám zdá, že je ještě brzo, uvědomte si, že dítě půjde na svou první prohlídku krátce po porodu.