Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

3-trimestr-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-a-porod:28-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 19:13]
Editor vytvořeno
3-trimestr-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-a-porod:28-tyden-tehotenstvi [2017/01/16 10:24] (aktuální)
Editor
Řádek 1: Řádek 1:
-28. týden těhotenství +===== 28. týden těhotenství ​===== 
-Jak vaše dítě roste+==== Jak vaše dítě roste ====
  
 Tento týden vaše dítě váží kilo (jako čínské zelí) a od hlavy k patě měří 37cm. Může mrkat, oči už mu rámují řasy. Zrak se vyvíjí, dítě může být schopno vidět světlo, filtrované skrze dělohu. Vyvíjí se také miliardy neuronů v mozku a dítě nabírá další tělesný tuk, aby se připravilo na život ve vnějším světě. Tento týden vaše dítě váží kilo (jako čínské zelí) a od hlavy k patě měří 37cm. Může mrkat, oči už mu rámují řasy. Zrak se vyvíjí, dítě může být schopno vidět světlo, filtrované skrze dělohu. Vyvíjí se také miliardy neuronů v mozku a dítě nabírá další tělesný tuk, aby se připravilo na život ve vnějším světě.
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
 Jste v cílové rovince! Tento týden začíná třetí a poslední trimestr. Pokud jste jako většina žen, přiberete tento trimestr kolem pěti kil. Jste v cílové rovince! Tento týden začíná třetí a poslední trimestr. Pokud jste jako většina žen, přiberete tento trimestr kolem pěti kil.
Řádek 14: Řádek 14:
 V této době mají některé ženy nepříjemný pocit mravenčení v dolních končetinách a neodolatelné nutkání jimi pohybovat, když se snaží relaxovat nebo spát. Tohoto pocitu se dočasně zbavíte, když se pohnete. Může jít o stav, který se dnes nazývá syndrom neklidných nohou. Nikdo neví, co ho způsobuje, ale u nastávajících matek je relativně běžný. Zkuste nohy natáhnout nebo masírovat, a nepijte kofein, který může příznaky zhoršovat. Zeptejte se lékaře, jestli byste měly zkusit doplňky se železem, které někdy syndrom zmírní. V této době mají některé ženy nepříjemný pocit mravenčení v dolních končetinách a neodolatelné nutkání jimi pohybovat, když se snaží relaxovat nebo spát. Tohoto pocitu se dočasně zbavíte, když se pohnete. Může jít o stav, který se dnes nazývá syndrom neklidných nohou. Nikdo neví, co ho způsobuje, ale u nastávajících matek je relativně běžný. Zkuste nohy natáhnout nebo masírovat, a nepijte kofein, který může příznaky zhoršovat. Zeptejte se lékaře, jestli byste měly zkusit doplňky se železem, které někdy syndrom zmírní.
  
-Otázky o preeklampsii+==== Otázky o preeklampsii ​====
  
 Preeklampsie je komplexní porucha, která postihuje 3 až 8 procent těhotných žen. Ženě je diagnostikovaná preeklampsie,​ pokud má vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči po 20. týdnu těhotenství. U většiny žen se vyvine mírná verze preeklampsie,​ když se blíží porod, a jim i dítěti se daří s náležitou péčí dobře. Ale těžká preeklampsie může ovlivnit orgány a způsobit vážné, dokonce život ohrožující,​ problémy. Jediné, co lze dělat pro zlepšení stavu, je porodit. Preeklampsie je komplexní porucha, která postihuje 3 až 8 procent těhotných žen. Ženě je diagnostikovaná preeklampsie,​ pokud má vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči po 20. týdnu těhotenství. U většiny žen se vyvine mírná verze preeklampsie,​ když se blíží porod, a jim i dítěti se daří s náležitou péčí dobře. Ale těžká preeklampsie může ovlivnit orgány a způsobit vážné, dokonce život ohrožující,​ problémy. Jediné, co lze dělat pro zlepšení stavu, je porodit.
  
-Jaké jsou příznaky preeklampsie?​+=== Jaké jsou příznaky preeklampsie? ​===
  
 Preeklampsie se může objevit náhle, takže je velmi důležité znát příznaky. Zavolejte okamžitě svému lékaři, jakmile zpozorujete jeden z těchto symptomů: Preeklampsie se může objevit náhle, takže je velmi důležité znát příznaky. Zavolejte okamžitě svému lékaři, jakmile zpozorujete jeden z těchto symptomů:
  
-Otok obličeje nebo očí, víc než jen mírný otok rukou, nadměrný nebo náhlý otok kotníků nebo nohou. Rychlý nárůst váhy – více než 1,8kg za týden. +  * **Otok obličeje nebo očí**, víc než jen mírný otok rukou, nadměrný nebo náhlý otok kotníků nebo nohou. Rychlý nárůst váhy – více než 1,8kg za týden. 
-Těžká nebo přetrvávající bolest hlavy +  ​* ​Těžká nebo přetrvávající ​**bolest hlavy** 
-Změny vidění. Dvojité vidění, rozmazané vidění, skvrny nebo blikající světla v zorném poli, citlivost na světlo nebo dočasná ztráta zraku +  * **Změny vidění**. Dvojité vidění, rozmazané vidění, skvrny nebo blikající světla v zorném poli, citlivost na světlo nebo dočasná ztráta zraku 
-Intenzivní bolest nebo citlivost v horní části břicha +  ​* ​Intenzivní bolest nebo **citlivost v horní části břicha** 
-Nevolnost nebo zvracení+  * **Nevolnost** nebo zvracení 
 Můžete mít preeklampsii bez zjevných příznaků,​ zejména v počátečních fázích, a některé symptomy mohou vypadat jako běžné těhotenské potíže. Proto nemusíte vědět, že máte preeklampsii,​ dokud nejdete na běžnou těhotenskou prohlídku. Je to jeden z důvodů, proč je tak důležité nezmeškat žádnou prohlídku. Můžete mít preeklampsii bez zjevných příznaků,​ zejména v počátečních fázích, a některé symptomy mohou vypadat jako běžné těhotenské potíže. Proto nemusíte vědět, že máte preeklampsii,​ dokud nejdete na běžnou těhotenskou prohlídku. Je to jeden z důvodů, proč je tak důležité nezmeškat žádnou prohlídku.
  
-Co zvyšuje riziko preeklampsie?​+=== Co zvyšuje riziko preeklampsie? ​===
  
 Je běžnější,​ že se u vás objeví preeklampsie poprvé během prvního těhotenství. Nicméně jakmile máte preeklampsii,​ pravděpodobně se u vás objeví i v dalších těhotenstvích. Ostatní rizikové faktory: Je běžnější,​ že se u vás objeví preeklampsie poprvé během prvního těhotenství. Nicméně jakmile máte preeklampsii,​ pravděpodobně se u vás objeví i v dalších těhotenstvích. Ostatní rizikové faktory:
  
-Zvýšený krevní tlak +  * Zvýšený krevní tlak 
-Určitá porucha srážení krve, cukrovka, onemocnění ledvin, nebo autoimunitní nemoci jako lupus +  ​* ​Určitá porucha srážení krve, cukrovka, onemocnění ledvin, nebo autoimunitní nemoci jako lupus 
-Blízké příbuzné (například matka, sestra, babička, teta), které zažily preeklampsii +  ​* ​Blízké příbuzné (například matka, sestra, babička, teta), které zažily preeklampsii 
-Obezita (body mass index 30 a víc) +  ​* ​Obezita (body mass index 30 a víc) 
-Těhotenství s dvojčaty +  ​* ​Těhotenství s dvojčaty 
-Mít méně než 20 let a více než 40 let +  ​* ​Mít méně než 20 let a více než 40 let 
-Je nějaký způsob, jak se preeklampsii vyhnout?+ 
 +=== Je nějaký způsob, jak se preeklampsii vyhnout? ​===
  
 Nikdo neví přesně, jak preeklampsii zabránit, ačkoliv tuto oblast studuje mnoho výzkumů. Mnoho studií zkoumá, zda pomůže zvýšený příjem vápníku, vitamínů, nebo nízké dávky aspirinu, ale výsledky jsou smíšené. To nejlepší, co můžete dělat, je mít dobrou prenatální péči a docházet na všechny prohlídky. Při každé prohlídce lékař zkontroluje krevní tlak a otestuje množství bílkovin v moči. Důležité je také znát příznaky preeklampsie,​ abyste mohly upozornit lékaře a být léčeny co nejdříve. Nikdo neví přesně, jak preeklampsii zabránit, ačkoliv tuto oblast studuje mnoho výzkumů. Mnoho studií zkoumá, zda pomůže zvýšený příjem vápníku, vitamínů, nebo nízké dávky aspirinu, ale výsledky jsou smíšené. To nejlepší, co můžete dělat, je mít dobrou prenatální péči a docházet na všechny prohlídky. Při každé prohlídce lékař zkontroluje krevní tlak a otestuje množství bílkovin v moči. Důležité je také znát příznaky preeklampsie,​ abyste mohly upozornit lékaře a být léčeny co nejdříve.
  
-Úkol na tento týden+==== Úkol na tento týden ​====
  
 Najděte dítěti pediatra. Získejte od přátel, kolegů, sousedů nebo lékaře jména pediatrů nebo rodinných lékařů. Ujistěte se, že pediatr spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou,​ má ordinační hodiny, které vám vyhovují a v jeho ordinaci se cítíte dobře. Pokud máte možnost, promluvte si osobně se všemi hlavními kandidáty. Pokud se vám zdá, že je ještě brzo, uvědomte si, že dítě půjde na svou první prohlídku krátce po porodu. Najděte dítěti pediatra. Získejte od přátel, kolegů, sousedů nebo lékaře jména pediatrů nebo rodinných lékařů. Ujistěte se, že pediatr spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou,​ má ordinační hodiny, které vám vyhovují a v jeho ordinaci se cítíte dobře. Pokud máte možnost, promluvte si osobně se všemi hlavními kandidáty. Pokud se vám zdá, že je ještě brzo, uvědomte si, že dítě půjde na svou první prohlídku krátce po porodu.