Jak vaše dítě roste

Vaše dítě teď váží kolem 1130g (jako tykev pižmová muškátová) a od hlavy k patě je dlouhé 38cm. Svaly a plíce se neustále vyvíjejí a zvětšuje se hlava, aby poskytla dost prostoru vyvíjejícímu se mozku. Chcete-li splnit výživové požadavky miminka, budete potřebovat dostatek bílkovin, vitamínu C, kyseliny listové a železa. A protože jeho kosti odčerpávají mnoho vápníku, hlídejte si, abyste pily mléko (nebo konzumujte jiné dobré zdroje vápníku, jako sýr, jogurt, obohacený pomerančový džus). V tomto trimestru se ve zpevňující se kostře dítěte ukládá každý den 250mg vápníku.

Jak se mění váš život

Vaše dítě je teď velmi aktivní. Váš lékař vás může požádat, abyste denně počítaly po určitý čas kopy dítěte a dá vám specifické instrukce, jak na to. Dejte lékaři vědět, pokud si všimnete, že se dítě méně pohybuje. Možná budete muset podstoupit non-stres test nebo biofyzický profil, aby se tak zkontroloval stav dítěte.

Do centra dění se mohli vrátit někteří staří známí – pálení žáhy a zácpa. Těhotenský hormon progesteron uvolňuje hladkou svalovinu v celém těle, i v gastrointestinálním traktu. Uvolnění, spolu s plným břichem, zpomaluje trávení. Pomalé trávení může způsobit plynatost a pálení žáhy – zejména po velké porci jídla – a přispět tak k zácpě.

Roste vám děloha a to může přispět k tvorbě hemeroidů. Během těhotenství jsou tyto nateklé cévy v oblasti konečníku běžné. Naštěstí se po porodu uklidní.

Pokud vás konečník svědí nebo pálí, zkuste na postiženou oblast použít sedací koupele nebo studené obklady s vilínem. Vyhněte se dlouhodobému sezení nebo stání. Promluvte si s lékařem před tím, než užijete jakýkoliv volně prodejný lék a také lékaři řekněte, pokud krvácíte z konečníku. Chcete-li předejít zácpě, jezte hodně vlákniny, pijte dostatek vody a pravidelně cvičte.

U některých žen se během těhotenství objevuje takzvaný hypotenzní syndrom. K němu dochází, pokud ležít na zádech. Tato poloha způsobuje změnu tepové frekvence a krevního tlaku, díky čemuž máte závratě, dokud nezměníte pozici. Závrať můžete také mít, jestliže vstanete příliš rychle. Abyste se vyhnuly motání hlavy, ležte radši na boku než na zádech a vstávejte pomalu – nejdříve se posaďte, pak až postavte.

Otázky na mateřskou dovolenou

Musí mi zaměstnavatel umožnit jít na mateřskou dovolenou?

Nárok na mateřskou dovolenou stanovuje zákoník práce. Podle něj přísluší mateřská dovolená ženě po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte. Při porodu více dětí náleží mateřská dovolená v délce 37 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od začátku šestého týdne před porodem. Během mateřské dovolené má žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud splnila podmínky předchozího zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská se vypočítává z předchozí mzdy matky. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Narodilo-li se dítě mrtvé, činí mateřská dovolená 14 týdnů. Vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší jí mateřská dovolená celá (28 nebo 37 týdnů), vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen na 22 týdnů.

Jak se mám rozhodnout, kdy nastoupit na mateřskou dovolenou?

Neexistuje srávný čas, kdy přestat pracovat. Některé ženy nastupují na mateřskou dovolenou v 7. nebo 8. měsíci těhotenství, jiné pracují až do porodu. Bude třeba vaše těhotenství sledovat, aby byl určen správný čas, kdy odejít. Pokud lékař nařídí odpočinek na lůžku nebo se objeví komplikace, které si vyžádají, abyste přestaly pracovat ještě před porodem, budete zařazené do krátkodobé pracovní neschopnosti, pokud to vaše firma umožňuje.

Úkol na tento týden

Vyřiďte vše, co je třeba. Předkládáme několik tipů na věci, které budete v prvních týdnech, kdy je nákup téměř vyloučený, potřebovat:

  • Plenky a ubrousky
  • Nůžky na nehty, teploměr, odsávačku hlenů a dudlík
  • Prací prostředek na dětské oblečení
  • Vložky pro vás (Budete krvácet několik týdnů po porodu.)
  • Děkovné karty a známky
  • Papírové utěrky a papírové talíře pro snadný úklid po jídle