Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

3-trimestr-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-a-porod:29-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 19:13]
Editor vytvořeno
3-trimestr-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-a-porod:29-tyden-tehotenstvi [2017/08/17 17:01] (aktuální)
Editor
Řádek 1: Řádek 1:
-29. týden těhotenství +===== 29. týden těhotenství ​===== 
-Jak vaše dítě roste+==== Jak vaše dítě roste ====
  
 Vaše dítě teď váží kolem 1130g (jako tykev pižmová muškátová) a od hlavy k patě je dlouhé 38cm. Svaly a plíce se neustále vyvíjejí a zvětšuje se hlava, aby poskytla dost prostoru vyvíjejícímu se mozku. Chcete-li splnit výživové požadavky miminka, budete potřebovat dostatek bílkovin, vitamínu C, kyseliny listové a železa. A protože jeho kosti odčerpávají mnoho vápníku, hlídejte si, abyste pily mléko (nebo konzumujte jiné dobré zdroje vápníku, jako sýr, jogurt, obohacený pomerančový džus). V tomto trimestru se ve zpevňující se kostře dítěte ukládá každý den 250mg vápníku. Vaše dítě teď váží kolem 1130g (jako tykev pižmová muškátová) a od hlavy k patě je dlouhé 38cm. Svaly a plíce se neustále vyvíjejí a zvětšuje se hlava, aby poskytla dost prostoru vyvíjejícímu se mozku. Chcete-li splnit výživové požadavky miminka, budete potřebovat dostatek bílkovin, vitamínu C, kyseliny listové a železa. A protože jeho kosti odčerpávají mnoho vápníku, hlídejte si, abyste pily mléko (nebo konzumujte jiné dobré zdroje vápníku, jako sýr, jogurt, obohacený pomerančový džus). V tomto trimestru se ve zpevňující se kostře dítěte ukládá každý den 250mg vápníku.
  
-Jak se mění váš život+==== Jak se mění váš život ​====
  
 Vaše dítě je teď velmi aktivní. Váš lékař vás může požádat, abyste denně počítaly po určitý čas kopy dítěte a dá vám specifické instrukce, jak na to. Dejte lékaři vědět, pokud si všimnete, že se dítě méně pohybuje. Možná budete muset podstoupit non-stres test nebo biofyzický profil, aby se tak zkontroloval stav dítěte. Vaše dítě je teď velmi aktivní. Váš lékař vás může požádat, abyste denně počítaly po určitý čas kopy dítěte a dá vám specifické instrukce, jak na to. Dejte lékaři vědět, pokud si všimnete, že se dítě méně pohybuje. Možná budete muset podstoupit non-stres test nebo biofyzický profil, aby se tak zkontroloval stav dítěte.
Řádek 16: Řádek 16:
 U některých žen se během těhotenství objevuje takzvaný hypotenzní syndrom. K němu dochází, pokud ležít na zádech. Tato poloha způsobuje změnu tepové frekvence a krevního tlaku, díky čemuž máte závratě, dokud nezměníte pozici. Závrať můžete také mít, jestliže vstanete příliš rychle. Abyste se vyhnuly motání hlavy, ležte radši na boku než na zádech a vstávejte pomalu – nejdříve se posaďte, pak až postavte. U některých žen se během těhotenství objevuje takzvaný hypotenzní syndrom. K němu dochází, pokud ležít na zádech. Tato poloha způsobuje změnu tepové frekvence a krevního tlaku, díky čemuž máte závratě, dokud nezměníte pozici. Závrať můžete také mít, jestliže vstanete příliš rychle. Abyste se vyhnuly motání hlavy, ležte radši na boku než na zádech a vstávejte pomalu – nejdříve se posaďte, pak až postavte.
  
-Otázky na mateřskou dovolenou+==== Otázky na mateřskou dovolenou ​====
  
-Musí mi zaměstnavatel umožnit jít na mateřskou dovolenou?+=== Musí mi zaměstnavatel umožnit jít na mateřskou dovolenou? ​===
  
-Nárok na mateřskou dovolenou stanovuje zákoník práce. Podle něj přísluší mateřská dovolená ženě po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte. Při porodu více dětí náleží mateřská dovolená v délce 37 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od začátku šestého týdne před porodem. Během mateřské dovolené má žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství,​ pokud splnila podmínky předchozího zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská se vypočítává z předchozí mzdy matky. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Narodilo-li se dítě mrtvé, činí mateřská dovolená 14 týdnů. Vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší jí mateřská dovolená celá (28 nebo 37 týdnů), vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen na 22 týdnů.+Nárok na mateřskou dovolenou stanovuje zákoník práce. Podle něj přísluší mateřská dovolená ženě po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte. Při porodu více dětí náleží mateřská dovolená v délce 37 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od začátku šestého týdne před porodem. Během mateřské dovolené má žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství,​ pokud splnila podmínky předchozího zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská se vypočítává z předchozí mzdy matky. Mateřská dovolená ​**nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže** v žádném případě ​**skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu**. Narodilo-li se dítě mrtvé, činí mateřská dovolená ​**14 týdnů**. Vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože ​**porod nastal dříve**, než určil lékař, ​**přísluší jí mateřská dovolená celá** (28 nebo 37 týdnů), ​**vyčerpá-li** zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, ​**poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen na 22 týdnů**.
  
-Jak se mám rozhodnout, kdy nastoupit na mateřskou dovolenou?+=== Jak se mám rozhodnout, kdy nastoupit na mateřskou dovolenou? ​===
  
 Neexistuje srávný čas, kdy přestat pracovat. Některé ženy nastupují na mateřskou dovolenou v 7. nebo 8. měsíci těhotenství,​ jiné pracují až do porodu. Bude třeba vaše těhotenství sledovat, aby byl určen správný čas, kdy odejít. Pokud lékař nařídí odpočinek na lůžku nebo se objeví komplikace, které si vyžádají,​ abyste přestaly pracovat ještě před porodem, budete zařazené do krátkodobé pracovní neschopnosti,​ pokud to vaše firma umožňuje. Neexistuje srávný čas, kdy přestat pracovat. Některé ženy nastupují na mateřskou dovolenou v 7. nebo 8. měsíci těhotenství,​ jiné pracují až do porodu. Bude třeba vaše těhotenství sledovat, aby byl určen správný čas, kdy odejít. Pokud lékař nařídí odpočinek na lůžku nebo se objeví komplikace, které si vyžádají,​ abyste přestaly pracovat ještě před porodem, budete zařazené do krátkodobé pracovní neschopnosti,​ pokud to vaše firma umožňuje.
  
-Úkol na tento týden+==== Úkol na tento týden ​====
  
 Vyřiďte vše, co je třeba. Předkládáme několik tipů na věci, které budete v prvních týdnech, kdy je nákup téměř vyloučený,​ potřebovat:​ Vyřiďte vše, co je třeba. Předkládáme několik tipů na věci, které budete v prvních týdnech, kdy je nákup téměř vyloučený,​ potřebovat:​
  
-Plenky a ubrousky +  * Plenky a ubrousky 
-Nůžky na nehty, teploměr, odsávačku hlenů a dudlík +  ​* ​Nůžky na nehty, teploměr, odsávačku hlenů a dudlík 
-Prací prostředek na dětské oblečení +  ​* ​Prací prostředek na dětské oblečení 
-Vložky pro vás (Budete krvácet několik týdnů po porodu.) +  ​* ​Vložky pro vás (Budete krvácet několik týdnů po porodu.) 
-Děkovné karty a známky +  ​* ​Děkovné karty a známky 
-Papírové utěrky a papírové talíře pro snadný úklid po jídle+  ​* ​Papírové utěrky a papírové talíře pro snadný úklid po jídle