Jak vaše dítě roste

Vaše dítě měří kolem 40cm a váží skoro 1300g (jako hlávka zelí). Obklopuje ho asi 700ml plodové vody, ale toto množství bude narůstat spolu se zvětšováním dítěte a tím, jak bude zabírat více místa v děloze. Stále se mu vyvíjí zrak, i když ne příliš intenzivně; dokonce i po porodu bude mít velkou část dne oči zavřené. Když je otevře, zareaguje na změnu světla, ale jeho rozsah ostrosti vidění bude jen 20/400, což znamená, že uvidí jen objekty vzdálené několik centimetrů od obličeje (dospělý člověk má rozsah ostrosti vidění 20/20).

Jak se mění váš život

Můžete se v tyto dny cítit trochu unavené, zvláště pokud máte potíže se spánkem. Můžete si také připadat nemotornější než běžně, což je zcela pochopitelné. Nejen, že jste těžší, ale koncentrace této hmotnosti do břicha způsobuje posun vašeho těžiště. Navíc díky hormonálním změnám jsou vaše vazy i klouby uvolněnější, což také přispívá k tomu, že těžko hledáte rovnováhu.

Toto uvolnění vazů může způsobit, že se vám trvale rozšíří chodidlo, takže budete muset investovat do větších bot. Pamatujete si ty změny nálad v počátku těhotenství? Kombinace nepříjemných symptomů a hormonálních změn může vyústit znovu ve výkyvy nálad. Je normální se bát toho, jaký bude váš porod nebo jestli budete dobrým rodičem. Ale pokud se nedokážete zbavit splínu nebo pokud se cítíte více podrážděné a nervózní, promluvte si se svým lékařem. Můžete být jednou z deseti žen, které během těhotenství bojují s depresí. Proto dejte svému lékaři vědět, jestliže jste často nervózní a úzkostné.

Běžné obavy z porodu

Jste z porodu nervózní? Nejste samy! Zde jsou některé běžné strachy a způsoby, jak se s nimi vypořádat.

Nebudu schopná zvádat bolest

Jedna z pěti nastávajících matek tvrdí, že to je její největší obava v tomto trimestru. Některé ženy už dopředu vědí, že budou chtít léky proti bolesti a většina žen skončí tak, že se rozhodne pro epidurál. Další jsou odhodlány porodit bez léků. Smíří se s potenciální bolestí a nepohodlím a naučí se techniky, které jim pomohou porod zvládnout. Některé ženy, které se dobře připravily, považují přirozený porod za hluboce uspokojující a posilující zážitek.

Budu potřebovat epiziotomii nebo se roztrhnu

Epiziotomie je chirurgický nástřih svalu mezi vagínou a konečníkem (perineum), který se provádí přímo před porodem, aby se zvětšil poševní vchod. Některé ženy se v této oblasti spontánně roztrhnou během porodu – dokonce i s epiziotomií – a toto natržení může být téměř nezjistitelné, ale i těžké, vyžadující značný počet stehů. Jednu dobu byla epiziotomie téměř standardem, dnes je nástřih hráze na ústupu a odborníci se shodují, že tato procedura by neměla být prováděna pokaždé. Promluvte si se svým lékařem o tom, jak často a za jakých podmínek se epiziotomie provádí a co může pomoci, abyste se jí vyhly, případně abyste se vyhnuly roztržení. Existují důkazy, že se spíše vyhnete stehům, pokud si začnete masírovat perineum přibližně pět týdnů před porodem.

Během porodu ze mě vyjde stolice

Asi 70% žen uvádí obavy, že z nich během prodou vyjdou výkaly. 39% tvrdí, že se jim to opravdu stalo a pouze 22% se za to stydělo. Přestože je tomu teď těžké uvěřit, pokud při tlačení vyjde ven také stolice, nikdo ani nemrkne. Zdravotní personál přítomný porodu to uklidí možná ještě dříve, než zjistíte, co se stalo.

Budu muset podstoupit zbytečné lékařské zákroky

Nejlepší způsob, jak se vypořádat se strachem, je upřímný rozhovor s lékařem. Pokud svému lékaři důvěřujete a respektujete ho, můžete si být jisté, že pro vás i vaše dítě udělá při porodu to nejlepší. Jestliže zná vaše přání a preference (uvažujte o sepsání porodního plánu) bude se co nejlépe snažit je dodržet. Dalším způsobem, jak zmírnit strach, je najmout si dulu – profesionální porodní asistentku – aby byl porodu přítomna. Budete mít v nemocnici podporu.

Budu muset rodit císařským řezem

Vzhledem k tomu, že jedna z pěti prvorodiček rodí nakonec císařským řezem, je tento strach pochopitelný. Pokud si velmi přejete rodit přirozeně a nakonec musíte podstoupi císařský řez, můžete být zklamané. Některé matky uvádí, že se cítí podvedené, především pokud navštěvovaly předporodní kurzy a snily o ideálním porodu, nebo cítily, že císařský řez nebyl nutný. Jiné uvádí, že se cítí méně jako ženy, protože potřebovaly císařský řez. Pokud máte tyto pocity, bude trvat nějaký čas, než sladíte realitu zážitku z porodu s tím, co jste si během těhotenství vysnily. Pomoci může vědomí, že mnoho žen hodnotí porod dítěte, ať už vaginální nebo císařským řezem, jako velmi odlišný od toho, co očekávaly.

Nestihnu to do porodnice včas

Domácí porody z tohoto důvodu jsou velmi neobvyklé, především u prvorodiček. Ale pokud se strachu nedokážete zbavit, nastudujte si instrukce k domácímu porodu, abyste měly představu, co to obnáší.

Úkol na tento týden

Sestavte všechno, co bude dítě potřebovat. To je výborná práce pro partnera nebo kamaráda, který chce pomoci. Dát dohromady dětskou postýlku a kočárek je obvyklé složité. Především, pokud jste málo vyspaní, proto začněte teď. Houpačka, závěsný kolotoč a chůvička potřebují baterky, takže se ujistěte, že jich máte dostatek. Tip: Zvažte, jestli nepořídit dobíjecí baterie a nabíječku.