31. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Tento týden měří vaše dítě přes 40cm. Váží kolem 1500g (zkuste si představit, že v břiše nosíte 4 pomeranče) a chystá se k růstovému spurtu. Může otáčet hlavou ze strany na stranu a jeho paže, nohy a trup začínají nabírat tuk. Pravděpodobně se také hodně pohybuje, proto můžete mít potíže se spánkem. Budí vás jeho kopy a salta. Užívejte si to – tyto pohyby jsou důkazem, že je dítě aktivní a zdravé.

Jak se mění váš život

Všimly jste si, že se svaly v děloze čas od času napnou? Mnoho žen cítí tyto nahodilé kontrakce – nazývají se Braxton-Hicksovy kontrakce – v druhé polovině těhotenství. Obvykle trvají kolem 30 sekund, jsou nepravidelné, v tuto dobu se měly objevovat zřídka a být bezbolestné. Na druhou stranu pravidelné kontrakce – dokonce i ty, které nebolí – mohou být příznakem předčasného porodu. Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud máte více než čtyři kontrakce za hodinu nebo jakýkoliv příznak předčasného porodu: větší množství vaginálního výtoku nebo změnu typu výtoku (je vodnatý, hlenovitý, krvavý – i když jen růžový nebo krvavě zbarvený); bolest břicha nebo křeče jako při menstruaci; sílící tlak v pánvi; bolest v kříži, především pokud vás dříve netrápila.

Možná jste si poslední dobou všimly výtékání mleziva nebo „před-mléka“ z prsou. Pokud ano, zkuste si strčit do podprsenky prsní vložky, abyste ochránily oblečení. (A pokud ne, rozhodně není čeho se bát; i vaše prsa tvoří mlezivo, přestože nevytéká.) Pokud je vám podprsenka příliš těsná, budete si možná chtít koupit kojící podprsenku. Vyberte si ji alespoň o číslo větší, než potřebujete nyní. Až se vám spustí mléko, budete za ten prostor navíc vděčné.

Budete chtít během porodu léky proti bolesti?

Neexistuje jeden správný způsob, jak porodit dítě. Každá žena zvládá bolest jinak. Některé ženy vědí dopředu, že budou chtít lék proti bolesti. Jiné jsou odhodlané rodit přirozeně, bez léků. A další chtějí zkusit porod bez léků s možností o léky požádat, pokud budou bolesti příliš velké. Získejte informace o všech kladech i záporech různých možností, abyste se rozhodly správně. Co je třeba zvážit:

Pokud jste to ještě neudělaly, zapište se s partnerem do předporodního kurzu. Porodní asistentka vám popíše všechny možnosti úlevy od bolesti, včetně epidurálu, spinálu, systémových léků, stejně jako způsoby bez léků – dýchací a relaxační techniky. Většina žen o léky požádá během porodu. Nejpopulárnějším lékem proti bolesti je epidurál, ten přináší kontinuální úlevu od bolesti spodní části těla a zároveň umožňuje být plně při vědomí. Některé ženy zvolí přirozený porod bez léků. Pokud chcete mít co největší kontrolu nad svým tělem, být aktivní účastnicí porodu a podstoupit jen minimum rutinních lékařských zásahů, potom to nejlepší pro vás je přirozený porod. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, přijímáte potenciální bolest a nepohodlí jako součást porodu, ale se správnou přípravou to opravdu může velmi dobře fungovat. Ať už se rozhodnete pro porod s léky proti bolesti nebo pro přirozený porod, mějte na paměti, že máte během porodu právo změnit názor. Úkol na tento týden

Nemusíte si ještě balit tašku, ale začněte vytvářet seznam věcí, které do nemocnice potřebujete. Kromě oblečení na převlečení a zubního kartáčku ještě:

Fotografie nebo objekt, na který se chcete během porodu soustředit Občerstvení, které vám dodá energii, a žýkačku nebo mátové bonbóny k osvěžení dechu Pohodlné ponožky a pantofle Oblíbený polštář Nějakou oddychovou četbu Noční košili a kojící podprsenku Oblečení pro miminko na cestu domů Fotoaparát nebo kameru, nové baterie a film, pokud je to nutné Co je mlezivo?

Mlezivo (kolostrum) je první mléko, které vaše prsa během těhotenství vyprodukují. Většina matek ani neví, že ho má, dokud nezačne trochu vytékat ke konci těhotenství. Tělo ho začíná vytvářet ve třetím nebo čtvrtém měsíci těhotenství a může proto kdykoliv během těhotenství z prsou téct.

Mleziva se tvoří málo, ale o to je silnější. Někteří lidé popisují kolostrum jako vysokooktanové mléko. Je plné protilátek a imunoglobulinů, které nejen že pomáhají novorozence chránit před viry a bakteriemi ve vnějším světě, ale mají také projímavý efekt, který pomáhá vyloučit první, dehtu podobnou, stolici, která se nazývá mekonium.

Když krmíte dítě kolostrem, které může být čiré nebo tmavě nazlátlé, je to jako byste mu dávaly jeho první očkování. Někdo kdysi odhadl, že kdyby se lidské mlezivo komerčně vyrábělo, s těmi samými protilátkami a imunoglobuliny, stálo by kolem 1600 Kč za 30ml.

Přirozený porod

Jaké jsou výhody přirozeného porodu?

Přirozený porod bez léků vám bude nejlépe vyhovovat, pokud chcete mít kontrolu nad svým tělem, jak jen to bude možné, aktivně se porodu účastnit a dopustit minimum rutinních lékařských zásahů, jako třeba stálé elektronické monitorování.

Pokud se rozhodnete vydat touto cestou, přijímáte potenciální bolest a nepohodlí jako součást porodu. Ženy, které rodily přirozeně a dostatečně se předem připravily, hodnotí porod jako posilující a hluboce uspokojující zážitek.

Jaké jsou výhody:

Většina technik přirozeného porodu je neinvazivních, proto je zde pouze malá možnost zranění dítěte nebo vedlejších účinků. Většina žen má po porodu pocit síly a úspěchu. Přestože musí snášet bolest, mnoho z nich uvádí, že by si vybraly porod bez léků i příště. Některým ženám pomáhá snížit vnímání bolesti vědomí, že porod samy řídí. Nepřicházíte o citlivost ani bdělost. Můžete se o moc svobodněji pohybovat a najít pozici, která vám pomůže, abyste se během porodu cítily pohodlně. Budete také schopné se do porodu aktivně zapojit, až přijde čas dítě vytlačit. Je méně pravděpodobné, že ženy, kterým nebyl píchnut epidurál, budou potřebovat další lékařské zásahy, jako podání oxytocinu (Pitocin), aby se posílily kontrakce, katetrizaci močového měchýře, vakuovou extrakci nebo porod kleštěmi. Váš partner se může zapojit a společně budete mírnit vaši bolest. Můžete použít dechová cvičení, vizualizaci, autohypnózu. Mnoho matek uvádí, že z relaxačních technik čerpá i v prvních dnech kojení, když se vyrovnávají s bolestmi po porodu nebo ve chvílích, kdy je péče o novorozence zvláště stresující. Jaké jsou nevýhody porodu bez léků:

Na rozdíl od epidurálu, přirozené techniky ke snížení bolesti bolest neodstraňují. Proto pokud nemáte chuť cítit bolest a pracovat s ní, budete spokojenější s epidurálem. Tyto přirozené techniky také nenabízejí možnost, jak se vyrovnat s bolestí v situaci, kdy máte dlouhý nebo komplikovaný porod, který vyžaduje hodně lékařských zásahů. Jak se připravím na přirozený porod?

Jakmile se rozhodnete, že porodíte přirozeně, potřebujete se na to aktivně připravit. Můžete to udělat tak, že si vyberete lékaře, který vás podpoří, porodnici, vytvoříte porodní plán a nastudujete si informace o porodu a způsobech, jak ho zvládnout.

Je možné porodit bez léků v tradiční porodnici, ale rodit přirozeně je snazší v alternativních zařízeních, jako je Porodní dům nebo váš domov. Porodní domy jsou zařízení, která poskytují přirozený, na rodinu zaměřený zážitek a vy se tam můžete zařídit jako doma.

Pokud plánujete přirozený porod v tradiční porodnici, musíte svá přání a cíle prodiskutovat výslovně s porodníkem a zjistit, které zásahy jsou rutinní a jak je můžete obejít. Některé zásahy, jako kontinuální elektronické monitorování, mohou pohyb zkomplikovat. Díky tomu pro vás může být těžší, až téměř nemožné, zvládnout bolest bez léků.

Mnoho žen si vybere porodní asistentku, aby je porodem provedla. Porodní asistentky jsou vyškolené k tomu, aby dokázaly ženám pomoci při porodu bez léků.

Pokud budete rodit v nemocnici, bude vám přidělena sestra, aby se o vás starala. Některé sestry se velmi dobře orientují v technikách, jak zvládnout přirozený porod, ale nemůžete dopředu vědět, jakou sestru dostanete. Sestry se střídají po směnách a mohou mít i jiné pacienty, o které se musí starat.

Najděte si někoho, kdo se zabývá přirozenými porody, kdo vás naučí několik metod, jak porod zvládnout a pomůže vám pochopit, co se během porodu děje. Pochopit, co se děje v každé fázi, vám umožní pracovat se svým tělem.

Ať už plánujete rodit přirozeně nebo ne, je dobré naučit se, kolik jen dokážete, o tom, jak zvládnout bolest při přirozeném porodu i porodu s léky. Napětí a strach pouze zvýší vnímání bolesti a čelit jí vám pomůže cokoliv, co dokáže vaši úzkost zmírnit. Když budete méně úzkostné, může to pomoci i průběhu porodu, protože vysoká hladina stresových hormonů může ovlivnit schopnost dělohy mít kontrakce.

Tedy pokud plánujete přirozený porod, je důležité si pamatovat, že ať už jste připravené sebelépe, jste zdravé, sebejisté, vždy existuje možnost nečekaných komplikací. Možná budete potřebovat lékařský zásah, což dost ztíží vaše úsilí vyrovnat se s bolestí přirozeně, nebo váš porod bude delší či bolestivější, než jste očekávaly.

I když se teď cítíte silné a máte pocit, že bolest zvládnete, vaší největší silou bude ochota řídit se realitou vašeho porodu, tím, jak se nakonec může vyvinout. To vám také pomůže vyhnout se zklamání, když porod nebude takový, jaký jste si ho představovaly.

Je několik běžnějších technik, jak přirozený porod zvládnout.

Podpora při porodu jeden na jednoho

Mít vedle sebe někoho, kdo vám dodá emocionální jistotu a pomůže, abyste se cítily tak pohodlně, jak to jen jde, může dramaticky snížit úzkost a hladinu stresu. To přispěje k pocitu, že máte vše pod kontrolou a pomůže projít nástrahami porodu bez léků.

Výzkumy ukazují, že ženy, jimž je poskytnuta trvalá profesionální podpora, potřebují během porodu s menší pravděpodobností systémové léky nebo epidurál, mají o něco kratší porod a s menší pravděpodobností budou rodit kleštěmi, vakuovým zvonem či císařským řezem, než ty, co podporu nemají. To může být pravda především v situaci, kdy je jedním z přítomných odbornice jako dula, která nemá jinou povinnost, než vás při porodu podporovat a starat se o vaše pohodlí.

Dechová cvičení a vizualizace

Většina předporodních kurzů se soustředí na dýchání a vizualizační techniky. Kurz může poskytnout vám i vašemu partnerovi jakýsi návod/vzor, jak dýchat a také jak použít vizualizaci (představte si místo, které vás uklidňuje, nebo bezpečný krátký porod vašeho dítěte), což vám pomůže se při porodu vyrovnat s bolestí.

Můžete se také naučit techniky, jako je řízená relaxace, při které zmírníte napětí tím, že uvolníte určitý sval, nejdříve zatnete, pak uvolníte, jak jen je to možné.

Pokud jste někdy praktikovaly jógu, bojové umění, nebo meditaci, měly byste mít praxi, kterou potřebujete, abyste se porodem prodýchaly. K uvolnění vám může pomoci také uklidňující hudba nebo když si přinesete něco speciálního, na co se můžete dívat (oblíbenou fotografii například).

Tyto techniky pokládají relaxaci a spolupráci za způsob, jakým lze zvládnout kontrakce. Jisté výzkumy naznačují, že relaxační techniky a jóga snižují bolest, s jejich pomocí hrozí méně porodů kleštěmi a vakuovým zvonem, a ženy, které tyto techniky využívají, byly s porodem více spokojeny.

Pozice a pohyb

Když v sobě nemáte léky, můžete zkusit během porodu několik poloh, včetně stání nebo opření se o partnera, sezení, klečení – buď vzpřímeně nebo na všech čtyřech.

Taky pro vás může být pohodlný pohyb. Zkuste se projít, pohupovat na židli nebo na míči. Díky chození můžete pociťovat větší kontrolu, což může snížit vaši úzkost a bolest. A metaanalýza studií zaměřených na pozice a pohyb během první doby porodní naznačuje, že vzpřímená pozice nebo chůze může porod urychlit až o hodinu.

Dokonce, i když budete mít komplikace a bude potřeba nepřetržitý monitoring, můžete stejně v posteli zkoušet různé pozice. Měly byste být schopné vstát, sedět nebo chodit vedle postele.

Některé porodnice jsou bez bezdrátového monitorovacího systému (známého jako telemetrie), který umožňuje volný pohyb. Pokud bude vodotěsný, mohly byste dokonce i do sprchy.

Během tlačení může svislá poloha pomoci dítěti sestoupit a poloha v podřepu nebo na kolenou pomůže otevřít malou pánev. To znamená, že nejlepší pozice jsou ty, které vyhovují právě vám. Proto vyzkoušejte několik pozic a zvolte ty, které jsou pro vás nejpohodlnější.

Masáže, dotek, teplá a studená voda

Masáž podporuje uvolnění, zklidňuje napjaté svaly a může zvýšit práh bolesti. Masírovat vás může dula, jiná osoba nebo váš partner – dotek milované osoby může být velmi uklidňující, pokud se cítíte úzkostné. Může vám být příjemný jak jemný dotyk, tak silnější.

Pokud vás bolí záda, pravděpodobně budete chtít pořádnou masáž nebo stálý protitlak na dolní část zad. Přesto vám během porodu může být masáž i nepříjemná.

Některým ženám pomáhají teplé obklady nebo lahev s teplou vodou, umístěné na bolavý podbřišek nebo záda. Některým více vyhovují studené zábaly, zatímco jiným vyhovuje střídání teplé a studené. Je dobré vyzkoušet vše. Jen nezapomeňte chránit kůži před přímým kontaktem s ledovým i horkým.

Hydroterapie

Hydroterapie – použití vody ke zklidnění a uvolnění těla, může pomoci zmírnit porodní bolesti.

Některým ženám v počátku porodu vyhovují domácí koupele. Porodní dům a některé porodnice poskytují rodícím ženám velkou vanu. Některé ženy se připravují na porod doma, některé si pronajmou speciální přenosnou vanu, větší, hlubší a měkčí, než je obyčejná vana.

Jako další možnosti bez léků, i hydroterapie umožňuje zůstat při vědomí a mít nad sebou kontrolu. Ponoření se do vody pomáhá uvolnit tlak kladený na tělo, podporuje svalovou relaxaci, a může snížit bolest, úzkost a potřebu léků. A navíc existují jisté důkazy, které naznačují, že může zkracovat délku první doby porodní.

Pokud se rozhodnete usadit ve vaně, ujistěte se, že voda má teplotu těla (36,5 °C ) nebo studenější. Pokud bude teplota vyšší, může zvýšit teplotu vaši, dítěte, i srdeční tep.

Ne všechny ženy jsou během porodu vhodnými kandidátkami pro vodní terapii. Přirozeně není jednou z možností, pokud máte komplikace, které například vyžadují neustálé monitorování. A většina lékařů varuje před ponořením do vody, pokud už vám prskla voda. Mohly byste totiž dostat infekci díky bakteriím, které jsou ve vaně, vodních tryskách nebo hadici. Sprcha je ale v pořádku a mnoho žen považuje teplou sprchu za uklidňující.

Akupunktura nebo akupresura

Akupunktura je po staletí součástí tradiční čínské medicíny, tvoří ji zapichování a manipulace s jemnými jehličkami v určitých bodech na těle. Akupresura nepoužívá jehly, ale tlak prstů.

Nikdo neví jistě, jak akupunktura tlumí bolest. Existuje teorie, že tato technika blokuje bolestivé impulzy do mozku a stimuluje uvolnění endorfinů, což jsou přirození tlumiči bolesti. Akupunkturní body, které se většinou používají při porodu, jsou na rukou, nohou a uších.

Není dostatek studií o využití akupunktury nebo akupresury při porodu a výsledky jsou rozporuplné. Existují určité důkazy, že tyto techniky mohou pomáhat redukovat bolest, ale jiné výzkumy neukázaly žádný efekt. V některých výzkumech je spojováno využití akupunktury a akupresury s menším výskytem porodu kleštěmi nebo vakuovým zvonem a v jedné studii byly tyto techniky spojeny s nižším výskytem porodu císařským řezem.

Nevýhodou akupunktury je, že vyžaduje kvalifikovaného lékaře a několik dalších lékařů nebo porodních asistentek trénovaných v této technice. Pokud byste chtěly tuto metodu vyzkoušet a rodíte dítě v porodním domě nebo doma, mohly byste si zajistit certifikovaného akupunkturistu.

Hypnóza

Některé ženy se obrátily během porodu na autohypnózu, aby zmírnily napětí, strach a bolest. K použití této techniky budete potřebovat trénink a praxi, abyste se naučily, jak se během porodu soustředit a uvolnit svaly. Nicméně nedávné průzkumy tvrdí, že nemáme dostatečné důkazy o efektivnosti autohypnózy během porodu.