32. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Vaše dítě váží 1700g a měří kolem 42cm, takže v děloze už zabírá hodně místa. Vy přibíráte přibližně půl kila týdně a zhruba polovina této váhy jde přímo dítěti. Během příštích sedmi týdnů nabere třetinu až polovinu své porodní váhy. Teď už má nehty na rukou i nohou a skutečné vlásky (nebo přinejmenším obstojné chmýří). Jeho kůže se zjemňuje a je hladší díky tuku, které dítě nabírá, aby přežilo bez vaší dělohy.

Jak se váš život mění

Rostete vy i dítě. Krev se přizpůsobuje situaci tím, že od doby, kdy jste otěhotněly, narostl její objem o 40-50%. Vaše děloha tlačí na bránici, stejně tak na žaludek, což může zapříčinit dušnost a pálení žáhy. Pokud chcete tyto potíže zmírnit, zkuste spát podepřené polštáři a jíst častěji, ovšem menší porce jídla.

Jak pokračuje těhotenství, mohou se ozývat bolesti v kříži. Pokud se tak děje, ihned to oznamte svému lékaři, zvláště pokud jste jimi netrpěly dřív. Může jít o příznak předčasného porodu.

Za předpokladu, že se nejedná o předčasný porod, můžete z těchto nepříjemností vinit pravděpodobně svou zvětšující se dělohu a hormonální změny. Děloha roste a tím posunuje vaše těžiště, natahuje a oslabuje břišní svaly, mění držení těla a zatěžuje záda. Hormonální změny během těhotenství uvolňují klouby a vazy, které připevňují pánevní kost k páteři. Díky tomu se můžete cítit méně stabilní, mít bolesti při chůzi, dlouhodobém stání i sezení, převalování na posteli, vstávání z nízkého křesla nebo vany, i při ohýbání a zvedání věcí.

Kdo by s vámi měl být u porodu?

Porod je silně osobní zážitek, stejně jako vaše rozhodnutí, jestli mít u porodu členy rodiny, přátele nebo dulu. Co byste měly mít na paměti:

Neexistuje jen jedno správné rozhodnutí. Některé ženy chtějí mít u porodu pouze partnera a zdravotnický personál, jiné si u sebe přejí mít své příbuzné, další chtějí přátele. Jsou i takové, které si u sebe přejí mít na porodním sále pouze dulu. Někteří manželé či partneři mohou být ze své role při porodu trochu zmatení, nebo se zdráhají být přítomni, pokud u porodu budou i další lidé. Pokud si přizvete k porodu také příbuzné nebo dulu, ujistěte se, že partner s plánem souhlasí. Může na vás tlačit vaše matka nebo tchýně, která touží být při porodu vnoučete bez ohledu na vaše přání, aby byl porod čistě privátní. Pokud u porodu chcete pouze partnera, nebojte se říct personálu, aby respektoval vaše přání a udržoval příbuzné mimo porodní sál. Porodní asistentky přicházejí a odcházejí podle směn, proto pokud chcete, aby o vás pečovala jen jedna osoba, dobrou volbou je dula. Výzkumy ukazují, že pokud u sebe ženy mají svoji porodní asistentku, jejich porod je kratší, mají méně porodních komplikací a zdravější novorozence. Pokud chcete rodit bez léků, měly byste se vážně zamyslet, jestli by nebylo dobré mít u porodu dulu. Úkol na tento týden

Začněte organizovat pomocníky. Vaši přátelé a rodina budou chtít po porodu pomoci. Mnoho novopečených matek má starostí až nad hlavu, natož aby ještě pečovaly o domácnost. Proto se připravte:

Pokud se někdo nabídne, že by vám po porodu pomohl, napište si jeho jméno a číslo. Zvolte jednu přítelkyni, která sestaví plán tak, aby každá kamarádka, která chce pomoci, věděla, kdy má přijít a přinesla vám oběd. Vytvořte nákupní seznam základních potravin, který v případě potřeby dáte kamarádce. Vytvořte si plán pro starší děti, podle kterého budou miminko hlídat nebo ho vozit v kočárku. Zorganizujte přátele nebo sousedy, aby vynesli odpadky, vyvenčili psa nebo nakrmili zvířata. Role otce při porodu

Jakou roli mohou tátové při porodu hrát?

Otcovská role při porodu dítěte se dramaticky změnila od doby, kdy partneři seděli na chodbě, úzkostlivě očekávajíc lékařovo oznámení: „Je to holčička.“ Dnes už se mnoho mužů zapojuje od chvíle, kdy se ukáže pozitivní těhotenský test. Doprovází ženy na těhotenské prohlídky i předporodní kurzy. Někteří muží se zapojují rádi, někteří ne. A ne všichni muži jsou nadšení z představy, že budou u porodu. Nicméně pro většinu z nich je to, že vidí narození svého dítěte, jeden z největších životních zážitků.

Jak se na tuto roli mohu připravit?

Neocenitelné jsou předporodní kurzy. Pravděpodobně se budete cítit jistější poté, co se dozvíte, co během porodu očekávat a naučíte se techniky, jak ženě při porodu pomoci. Pokud máte stále ze své role strach, může během porodu ohromně pomoci porodní asistentka nebo dula, nejen tím, že vaši partnerku povede, ale zároveň se postará o to, abyste se i vy cítil uvolněně a aby pro vás byla účast u porodu příjemná. Pokud to zní zajímavě, promluvte si o tom se svou partnerkou.

Také se ujistěte, že znáte všechny vchody i východy z nemocnice, kde plánujete rodit. Podívejte se do různých zařízení, ujistěte se, že partner může být porodu přítomný během první i druhé doby porodní, i během hodin a dnů po porodu. Většina nemocnic už je moderních,ale některá mají omezení, týkající se přítomnosti partnera u porodu císařským řezem nebo jiných podmínek.