33. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Tento týden váží vaše dítě přes 1800g (jako ananas) a překročilo délku 43cm. Rychle ztrácí ten svůj pomačkaný mimozemšťanský vzhled a zpevňuje se mu kostra. Kosti v lebce nejsou spojené, což jim umožňuje se pohybovat a lehce překrývat jedna druhou. Díky tomu bude pro dítě pohodlnější projít porodními cestami. (Tlak na hlavu během porodu je tak intenzivní, že mnoho novorozenců vypadá, jako by měli šišatou hlavu.) Tyto kosti se zcela nespojí až do rané dospělosti, takže mohou růst společně s mozkem a dalšími tkáněmi, které se v dětství rozvíjejí.

Jak se mění váš život

Můžete cítit bolest a dokonce znecitlivění prstů, zápěstí a rukou. Jako mnoho jiných tkání v těle, dokáže i zápěstí zadržovat tekutiny, což může zvýšit tlak v karpálním tunelu, kostnatém kanálu v zápěstí.

To oslabí nervy, které prochází tímto tunelem; díky tomu je ruka znecitlivělá, máte v ní pocit mravenčení, ozývá se vystřelující pálivá bolest; nebo tupá bolest. Zkuste nosit dlahu, abyste zápěstí stabilizovaly, nebo mějte během spánku ruku podepřenou polštářem. Pokud vaše práce vyžaduje opakující se pohyb rukama (například na klávesnici nebo montážní lince), nezapomeňte během přestávek – které by měly být často – ruce protahovat.

Mnoho žen si během tohoto období stále připadá sexy – a jejich partneři s tím souhlasí. Možná budete muset udělat jisté úpravy, ale pro většinu žen je sex během těhotenství v pořádku, dokud jim nepraskne voda nebo nezačne porod.

Sledování pohybů dítěte

Jak často bych měla cítit pohyby?

Vaše dítě by se mělo v tuto dobu hýbat stejně často jako poslední měsíce. Každé dítě je jinak aktivní, neexistuje na to žádný vzor. Dokud si v jeho aktivitě nevšimnete žádných změn, tak se mu pravděpodobně daří dobře.

Musím sledovat kopy dítěte?

Abyste se cítily jistější, mnoho lékařů doporučuje po 28. týdnu sledovat pohyby dítěte přinejmenším jednou, dvakrát deně. Je několik způsobů, jak počítat, proto se poraďte se svým lékařem, jak chce, abyste pohyb dítěte sledovaly. Je jeden obvyklý přístup: Vyberte si část dne, kdy dítě bývá aktivní. (Ideálně by to mělo být zhruba ve stejnou dobu každý den.) Na klidném místě, kde nebudete rušené, se posaďte nebo položte na bok. Počítejte, jak dlouho trvá, než ucítíte deset zřetelných pohybů – počítají se kopy, záškuby i pohyby celého těla. Těch deset pohybů byste měly cítit v časovém rozpětí maximálně dvou hodin. (Nebojte se; pravděpodobně to nepotrvá tak dlouho. Obvykle ucítíte deset kopů během prvních deseti minut.) Pokud během dvou hodin necítíte deset pohybů, přestaňte počítat a zavolejte lékaři.

Co bych měla dělat, pokud se domnívám, že se pohyby dítěte zpomalily nebo změnily?

Ihned informujte svého lékaře, pokud zaregistrujete zpomalení pohybů dítěte. Pokles pohybů plodu může signalizovat problém a bude třeba, abyste absolvovaly non-stres test nebo biofyzický profil, který umožní lékaři dítě zkontrolovat.

Úkol na tento týden

Vyperte povlečení i oblečení, které máte pro dítě připavené. Všechny ty krásné oblečky, které jste koupily nebo dostaly od kamarádek. Měly byste vyprat všechno, co přijde do kontaktu s kůží dítěte, abyste odstranily všechny dráždivé látky z tkaniny. Nejjemnější prostředky jsou ty, navržené pro děti, a ty, které jsou označeny jako hypoalergenní nebo určené pro citlivou pokožku.