34. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Vaše dítě váží kolem 2100g (jako půměrný ananasový meloun) a měří téměř 46cm. Jeho tukové vrstvy – které pomohou regulovat tělesnou teplotu dítěte, až se narodí – narůstají, dítě se zakulacuje. Jeho kůže je hladší, než kdy jindy. Jeho centrální nervový systém zraje, stejně tak plíce. Pokud se obáváte předčasného porodu, potěšíme vás – dětem narozeným mezi 34. a 37. týdnem se daří dobře, pokud nemají další zdravotní problémy. Možná bude třeba, aby chvíli zůstaly v nemocnici a možná se u nich objeví nějaké krátkodobé zdravotní problémy, ale z dlouhodobého hlediska se jim daří stejně dobře, jako dětem narozeným v termínu.

Jak se mění váš život

Tento týden se pravděpodobně znovu dostaví únava, ačkoliv už snad ne s takovou intenzitou, jako v prvním trimestru. Vaše únava je zcela pochopitelná vzhledem k fyzické zátěži a neklidným nocem, během kterých často chodíte na toaletu nebo se přehazujete a otáčíte na posteli, když se snažíte najít pohodlnou pozici.

Nyní je na čase zpomalit a šetřit energii k porodu (a dnům, které budou následovat). Pokud delší čas sedíte nebo ležíte, nevstávejte příliš rychle. Krev nateče rychle do nohou a způsobí dočasný pokles krevního tlaku. Mohly byste mít závrať.

Pokud si všimnete svědivých červených pupínků nebo šrámů na břiše, případně také na stehnech a hýždích, může se jednat onemocnění zvané Pruriginózní urtikariální papuly a plaky při těhotenství (zkráceně PUPPP).

PUPPP se objevuje až u jednoho procenta těhotných žen, je neškodné, ale může být dost nepříjemné. Navštivte lékaře, aby zjistil, jestli se nejedná o nic vážnějšího, navrhl léčbu a v případě nutnosti vás odkázal k dermatologovi. Proto lékaři zavolejte, pokud vás bude svědit celé tělo, přestože třeba nemáte vyrážku. Může to značit potíže s játry.

S jakou pravděpodobností porodím císařským řezem?

V České republice rodí císařským řezem každá pátá žena. V jistých případech je operace plánovaná předem. V jiných je provedena z důvodu nepředvídaných komplikací.

Proč budu možná potřebovat císařský řez?

Císařský řez může nastat z mnoha důvodů, například pokud se váš čípek přestane roztahovat, dítě přestane klesat porodními cestami nebo tep srdce dítěte lékaře zneklidní. Plánovaný císařský řez je doporučený v případě:

Pokud už jste jednou rodily císařským řezem s „klasickou“ vertikální děložní incizí, nebo jste rodily císařským řezem více než jednou. (Pokud jste rodily císařským řezem s horizontální incizí, může být další porod vaginální.) Pokud jste podstoupily nějakou invazivní děložní operaci, například myomektomii (chirurgické odstranění myomů). Čekáte více než jedno dítě. (Některá dvojčata mohou být narozena vaginálně, ale více dětí už vyžaduje císařský řez.) Očekává se, že se miminko narodí velké (makrosomie). Miminko se narodí v poloze koncem pánevním nebo příčně. (V některých případech, například pokud čekáte dvojčata, kdy je jedno dítě hlavou dolu, ale druhé leží příčně, tak i toto druhé dítě může být narozeno vaginálně.) Pokud máte vcestné lůžko (kdy je placenta v děloze tak nízko, že překrývá děložní hrdlo). Dítě má nemoc nebo abnormalitu, při které by byl vaginální porod rizikový. Jste HIV pozitivní a krevní testy ke konci těhotenství ukazují, že máte velké množství virů. Co bych měla během porodu císařským řezem očekávat?

V některých nemocnicích může být partner během porodu císařským řezem s vámi. Pokud jste ještě takto nerodily, lékaři začnou podáním antibiotik a vložením katétru, který bude odvádět během operace moč, dále vám bude podán epidurál nebo spinální blok, který znecitliví spodní polovinu těla, ale umožní vám být vzhůru a při smyslech. Vaše břicho bude zakryté plachtou, takže nic neuvidíte. Jakmile se porodník dostane k děloze a provede poslední řez, bude jednoduché dítě vydnat. Zvedne ho, abyste ho viděla před tím, než ho odnese sestra. Zatímco sestra nebo pediatr dítě vyšetřuje, porodník vyjme vaši placentu a zašije vás. Když je dítě vyšetřeno, může si ho partner pochovat hned vedle vás, takže se k němu můžete taky tulit, zatímco vás budou šít. Uzavření dělohy a břicha trvá déle než otevření. Tato část obvykle zabere 30 minut. Když je vše hotovo, odvezou vás na pooperační pokoj, kde můžete dítě pochovat a nakojit ho, pokud budete chtít.

Úkol na tento týden

Vypracujte alternativní porodní plán. Můžete rodit brzo, nebo mohou nastat komplikace, které budou vyžadovat delší pobyt v nemocnici. Dejte přinejmenším jedné kamarádce nebo sousedce klíče od domu/bytu, pro případ, že budete něco potřebovat a nedostanete se domů. Zorganizujte lidi, kteří mohou pomoci v případě, že bude třeba:

  • Pohlídat děti
  • Odvézt starší děti ze školy, do školy a na kroužky
  • Nakrmit psa, zalít kytky, donést poštu
  • Zastoupit vás v zaměstnání nebo při jiných aktivitách