Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

3-trimestr-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-a-porod:34-tyden-tehotenstvi [2017/01/15 19:17] (aktuální)
Editor vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +34. týden těhotenství
 +Jak vaše dítě roste
  
 +Vaše dítě váží kolem 2100g (jako půměrný ananasový meloun) a měří téměř 46cm. Jeho tukové vrstvy – které pomohou regulovat tělesnou teplotu dítěte, až se narodí – narůstají,​ dítě se zakulacuje. Jeho kůže je hladší, než kdy jindy. Jeho centrální nervový systém zraje, stejně tak plíce. Pokud se obáváte předčasného porodu, potěšíme vás – dětem narozeným mezi 34. a 37. týdnem se daří dobře, pokud nemají další zdravotní problémy. Možná bude třeba, aby chvíli zůstaly v nemocnici a možná se u nich objeví nějaké krátkodobé zdravotní problémy, ale z dlouhodobého hlediska se jim daří stejně dobře, jako dětem narozeným v termínu.
 +
 +Jak se mění váš život
 +
 +Tento týden se pravděpodobně znovu dostaví únava, ačkoliv už snad ne s takovou intenzitou, jako v prvním trimestru. Vaše únava je zcela pochopitelná vzhledem k fyzické zátěži a neklidným nocem, během kterých často chodíte na toaletu nebo se přehazujete a otáčíte na posteli, když se snažíte najít pohodlnou pozici.
 +
 +Nyní je na čase zpomalit a šetřit energii k porodu (a dnům, které budou následovat). Pokud delší čas sedíte nebo ležíte, nevstávejte příliš rychle. Krev nateče rychle do nohou a způsobí dočasný pokles krevního tlaku. Mohly byste mít závrať.
 +
 +Pokud si všimnete svědivých červených pupínků nebo šrámů na břiše, případně také na stehnech a hýždích, může se jednat onemocnění zvané Pruriginózní urtikariální papuly a plaky při těhotenství (zkráceně PUPPP).
 +
 +PUPPP se objevuje až u jednoho procenta těhotných žen, je neškodné, ale může být dost nepříjemné. Navštivte lékaře, aby zjistil, jestli se nejedná o nic vážnějšího,​ navrhl léčbu a v případě nutnosti vás odkázal k dermatologovi. Proto lékaři zavolejte, pokud vás bude svědit celé tělo, přestože třeba nemáte vyrážku. Může to značit potíže s játry.
 +
 +S jakou pravděpodobností porodím císařským řezem?
 +
 +V České republice rodí císařským řezem každá pátá žena. V jistých případech je operace plánovaná předem. V jiných je provedena z důvodu nepředvídaných komplikací.
 +
 +Proč budu možná potřebovat císařský řez?
 +
 +Císařský řez může nastat z mnoha důvodů, například pokud se váš čípek přestane roztahovat, dítě přestane klesat porodními cestami nebo tep srdce dítěte lékaře zneklidní. Plánovaný císařský řez je doporučený v případě:
 +
 +Pokud už jste jednou rodily císařským řezem s „klasickou“ vertikální děložní incizí, nebo jste rodily císařským řezem více než jednou. (Pokud jste rodily císařským řezem s horizontální incizí, může být další porod vaginální.)
 +Pokud jste podstoupily nějakou invazivní děložní operaci, například myomektomii (chirurgické odstranění myomů).
 +Čekáte více než jedno dítě. (Některá dvojčata mohou být narozena vaginálně,​ ale více dětí už vyžaduje císařský řez.)
 +Očekává se, že se miminko narodí velké (makrosomie).
 +Miminko se narodí v poloze koncem pánevním nebo příčně. (V některých případech,​ například pokud čekáte dvojčata, kdy je jedno dítě hlavou dolu, ale druhé leží příčně, tak i toto druhé dítě může být narozeno vaginálně.)
 +Pokud máte vcestné lůžko (kdy je placenta v děloze tak nízko, že překrývá děložní hrdlo).
 +Dítě má nemoc nebo abnormalitu,​ při které by byl vaginální porod rizikový.
 +Jste HIV pozitivní a krevní testy ke konci těhotenství ukazují, že máte velké množství virů.
 +Co bych měla během porodu císařským řezem očekávat?
 +
 +V některých nemocnicích může být partner během porodu císařským řezem s vámi. Pokud jste ještě takto nerodily, lékaři začnou podáním antibiotik a vložením katétru, který bude odvádět během operace moč, dále vám bude podán epidurál nebo spinální blok, který znecitliví spodní polovinu těla, ale umožní vám být vzhůru a při smyslech. Vaše břicho bude zakryté plachtou, takže nic neuvidíte. Jakmile se porodník dostane k děloze a provede poslední řez, bude jednoduché dítě vydnat. Zvedne ho, abyste ho viděla před tím, než ho odnese sestra. Zatímco sestra nebo pediatr dítě vyšetřuje,​ porodník vyjme vaši placentu a zašije vás. Když je dítě vyšetřeno,​ může si ho partner pochovat hned vedle vás, takže se k němu můžete taky tulit, zatímco vás budou šít. Uzavření dělohy a břicha trvá déle než otevření. Tato část obvykle zabere 30 minut. Když je vše hotovo, odvezou vás na pooperační pokoj, kde můžete dítě pochovat a nakojit ho, pokud budete chtít.
 +
 +Úkol na tento týden
 +
 +Vypracujte alternativní porodní plán. Můžete rodit brzo, nebo mohou nastat komplikace, které budou vyžadovat delší pobyt v nemocnici. Dejte přinejmenším jedné kamarádce nebo sousedce klíče od domu/bytu, pro případ, že budete něco potřebovat a nedostanete se domů. Zorganizujte lidi, kteří mohou pomoci v případě, že bude třeba:
 +
 +  * Pohlídat děti
 +  * Odvézt starší děti ze školy, do školy a na kroužky
 +  * Nakrmit psa, zalít kytky, donést poštu
 +  * Zastoupit vás v zaměstnání nebo při jiných aktivitách