35. týden těhotenství Jak vaše dítě roste
Dítě teď už nemá moc prostoru k manévrování, poněvadž měří přes 45cm a váží kolem 2300g (jako cukrový meloun). Děloha už je mu těsná, proto není pravděpodobné, že by ještě někdy dělalo salta, ale počet kopů by měl zůstat stejný. Jeho ledviny už jsou plně vyvinuté a játra mohou likvidovat některé odpadní látky. Většina základního fyzického vývoje je již kompletní – příštích pár týdnů bude dítě především nabírat váhu.
Jak se váš život mění?
Vaše děloha – která byla celá ukrytá v pánvi, když jste počaly – dnes dosahuje až k hrudnímu koši. Pokud byste do ní mohly nahlédnout, viděly byste, že je v ní méně plodové vody, většinu místa zabírá dítě. Vaše zvětšující se děloha utiskuje další orgány a to je důvod, proč chodíte často na toaletu a musíte se vyrovnávat s pálením žáhy a dalšími potížemi trávicího traktu. Pokud se s těmito obtížemi nepotýkáte, jste jednou z těch šťastných.
Od teď budete k lékaři docházet každý týden. Někdy mezi tímto a 37. týdnem vám lékař provede výtěr z vagíny a konečníku, aby zkontroloval bakterie streptokoka skupiny B. (Nebojte se – provede to malou vatovou tyčinkou, je to bezbolestná procedura.) Streptokok skupiny B bývá pro dospělé osoby neškodný, ale pokud ho máte a on přejde během porodu na dítě, může způsobit vážné komplikace, jako například zápal plic, meningitidu nebo krevní infekci. Protože 10-30% těhotných žen tuto bakterii má a neví to, je životně důležité, aby byly vyšetřené. (Bakterie se objevuje a mizí, jak se jí zachce – proto jste nebyly vyšetřené již dříve během těhotenství.) Pokud streptokoka skupiny B máte, dostanete během porodu antibiotika, která výrazně sníží riziko infikování dítěte.
Během tohoto období je dobré vytvořit porodní plán. Naplánujte, kdo bude přítomen, jaké léky chcete vyzkoušet a kde má dítě po porodu být. Tak budete mít výchozí bod pro pozdější diskuzi s porodníkem a asistentkou. Porod je nepředvídatelný a je pravděpodobné, že neproběhne přesně podle vašich instrukcí, ale přemýšlet o možnostech dopředu – a sdělit své požadavky lékaři – z vás může sejmout trochu strachu z toho, co bude následovat.
Příjezd do nemocnice
Jak se mohu připravit na příjezd do nemocnice?
Dlouho před tím, než pojedete rodit, byste měli s partnerem zjistit, která cesta do porodnice je nejkratší. Zjistěte, kde zaparkovat, pamatujte, že opustíte auto na více jak 24 hodin. Zeptejte se v nemocnici, kudy byste měli vejít, když přijedete například v noci. Většina nemocnic umožňuje v určitém čase prohlídku porodnického oddělení. Pokud této možnosti využijete, můžete si tak příjezd zkusit nanečisto.
Co mám udělat, až do nemocnice dorazím?
Pokud už jste zaregistrované, měly byte následovat instrukce, které jste dostaly a které pravděpodobně zahrnují, že máte jít přímo na recepci nemocnice a poté na porodnické oddělení. Pokud jste nebyly předem registrované, můžete pravděpodobně také zamířit na porodnické oddělení.
Sestra vás odvede rovnou na porodní sál, ale pokud není jisté, jestli už rodíte, zavede vás nejdřív na vyšetření. Lékař vás prohlédne a určí, zda už byste měly v nemocnici zůstat.
Sestra vás požádá o vzorek moči a budete se muset převléknout. Potom zkontroluje vitální funkce, zeptá se, kdy začaly kontrakce a jak jsou časté, jestli vám praskla voda a zda nekrvácíte. Bude chtít také vědět, jestli se dítě hýbe, kdy naposledy jste pily a jedly, a jak zvládáte bolest.
Lékař zkontroluje frekvenci a délku trvání kontrakcí a také srdeční tep dítěte. Poté vyšetří vaše břicho a vagínu. Pokud se zdá, že ještě nerodíte nebo jste jen na začátku – a jste v pořádku vy i dítě – pravděpodobně váš pošle domů, dokud porod nepokročí. V opačném případě vás porodnice přijme.
Co bude následovat po přijetí do porodnice?
Sestra nebo lékař se zeptají, zda máte porodní plán. I pokud s sebou žádný papír nemáte, sdělte jim svoje požadavky a přání, včetně toho, zda chcete dostat léky proti bolesti.
Potom vám odeberou krev (mimo jiné, aby zjistili krevní skupinu) a podají vám antibiotika. Určitě dostanete antibiotika, pokud máte streptokoka skupiny B, poskytnou vám hydrataci, pokud nedokážete udržet tekutiny, pokud chcete, tak spinál nebo epidurál, oxytocin (Pitocin), pokud je třeba nebo pokud máte zdravotní potíže či těhotenské komplikace.
Sestra nebo lékař by vám měli ukázat, kde je váš pokoj a co v něm kde je. Nestyďte se, požádejte o vše, co byste mohly potřebovat a ptejte se na vše, co v tu chvíli považujete za důležité. Pokud je třeba, abyste byly napojené na monitor, a zajímá vás, jak funguje, zeptejte se, jaké čáry zaznamenávají vaše kontrakce, které ukazují tep srdce, a dejte sestře vědět, jestli má hlasitost zařízení snížit nebo zvýšit.
Promluvte si s lékařem o předregistrování v porodnici. Pokud si všechny papíry připravíte a vyplníte teď, nebudete se jimi muset zabývat v den porodu.
Úkol na tento týden
Připravte si jídlo na dobu, až se dítě narodí. Pokud vaříte, připravujte dvakrát tak velké porce a polovinu zamrazte. Během prvních týdnů, až si přinesete dítě domů, budete s partnerem příliš vyčerpaní, než abyste vařili, a budete nadšení ze zdravého jídla, které můžete rychle ohřát. Pokud nevaříte, podívejte se v sousedství a vyberte restaurace, které jídlo dováží. Budete vděční, že máte tyto informace po ruce.