36. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Dítě stále přibírá, denně asi 28g. Teď váží téměř 2700g a měří přes 47cm. Shazuje většinu chmýří, které pokrývalo jeho tělo, stejně jako se zbavuje mazu (vernix caseosa), voskové látky, která pokrývá a chrání kůži během devítiměsíčního pobytu v plodové vodě. Dítě polyká obě tyto substance spolu s dalšími sekrety, což má za následek vznik načernalé směsi, nazvané mekonium, která bude tvořit obsah první stolice dítěte.

Na konci tohoto týdne už bude dítě považováno za plně donošené. (Plně donošené je mezi 37. a 42. týdnem; děti narozené před 37. týdnem jsou předčasně narozené a ty narozené po 42. týdnu jsou přenošené.) S největší pravděpodobností je v pozici hlavou dolů. Ale pokud není, lékař může navrhnout manuální obrat zevními hmaty, to znamená, že se pokusí přimět dítě k otočení hlavou dolu tím, že s ním bude manipulovat přes břišní stěnu.

Jak se mění váš život?

Nyní, když vaše dítě zabírá tolik prostoru, můžete mít problém jíst normální porce jídel. Snadnější bývá v této době jíst malé porce a častěji. Na druhou stranu vás může méně trápit pálení žáhy a také se vám může snadněji dýchat, když dítě začíná klesat do pánve. Pokud se jedná o vaše první dítě, tak se tento proces většinou děje několik týdnů před porodem. (Pokud jste už rodily, pravděpodobně k němu nedojde, dokud nezačne porod.) Jestliže dítě klesá, může se také zvyšovat tlak na podbřišek, díky čemuž pro vás bude nepohodlné chodit a pravděpodobně zjistíte, že musíte častěji na toaletu. Pokud je vaše dítě velmi nízko, můžete cítit velký tlak na vagínu, což je nepříjemné. Některé ženy uvedly, že se cítí, jako by mezi nohama nosily bowlingovou kouli.

Můžete také zaznamenat častější výskyt Braxton-Hicksových kontrakcí. Proberte s lékařem všechny průvodní znaky porodu a zjistěte, kdy vás bude chtít znovu vidět. Obecně platí, že pokud už je dítě plně donošené, těhotenství je bez komplikací a voda nepraskla, bude pravděpodobně chtít, abyste přišly, až budete mít během jedné hodiny kontrakce každých pět minut a každá z kontrakcí bude trvat minutu. Samozřejmě byste měly okamžitě zavolat, pokud zaznamenáte, že se dítě méně pohybuje, nebo když vám odtéká plodová voda. Zavolejte, jestliže krvácíte, máte horečku, silnou nebo přetrvávající bolest hlavy, stálou bolest břicha nebo se změní vaše vidění.

I pokud prožíváte nekomplikované těhotenství, je dobré vyhnout se během posledních měsíců létání (nebo jakýmkoliv cestám daleko od domova), protože můžete kdykoliv porodit. Některé letecké společnosti nedovolí ženám, které mají termín porodu do 30 dnů, vstoupit na palubu.

Doby porodní

U prvorodiček trvá porod v průměru 15 hodin, i když není neobvyklé, když trvá i přes 20 hodin. (U žen, které už rodily vaginálně, trvá v průměru 8 hodin.) Porod je rozdělen na 3 hlavní doby. Jak porod postupuje:

První doba

První doba porodní začíná kontrakcemi, které postupně rozšiřují a vyhlazují čípek, a končí, když je čípek plně otevřen. Tato doba je rozdělena do dvou fází, otevírací a přechodné.

Je obtížné určit, kdy začíná otevírací fáze. To proto, že kontrakce otevírací fáze je někdy těžké odlišit od Braxton-Hicksových kontrakcí.

Pokud nemáte komplikace, nebo váš lékař nedoporučí něco jiného, očekávejte, že většinu času této fáze prosedíte doma. (Ovšem poraďte se o tom se svým lékařem, abyste si byly jisté.)

Otevírací fáze končí ve chvíli, kdy je čípek otevřený na 4cm a proces se začíná zrychlovat. V tuto chvíli vstupujete do přechodné fáze porodu. Kontrakce jsou častější, delší, silnější.

V této fázi se čípek otevře na 8-10cm. Jedná se o nejintenzivnější část první doby porodní, s kontrakcemi, které jsou obvykle velmi silné, přicházející každé 2,5-3 minuty a trvající minutu nebo déle.

Druhá doba

Jakmile je čípek plně otevřený, druhá doba porodní začíná: sestupem dítěte a jeho narozením. Jedná se o vypuzovací fázi porodu a může trvat od několika minut až po pár hodin. (Pravděpodobně bude tato doba rychlejší, pokud jste předtím rodily vaginálně.) Hlava dítěte se bude posunovat s každým zatlačením až do chvíle, kdy bude její nejširší část konečně viditelná. Poté, co se dostane ven hlava dítěte, lékař odsaje tekutinu z úst a nosu, a nahmatá krk dítěte, jestli není omotaný pupeční šňůrou. Dítě natočí hlavu ke straně a ramena uvnitř pánve se usadí do pozice, aby mohlo vylézt. S poslední kontrakcí budete vedeny k tomu, abyste zatlačily a mohla tak vyjít ramena i zbytek těla.

Teď můžete pociťovat celou řadu emocí: euforii, hrůzu, pýchu, nedůvěru, vzrušení (abychom jmenovali alespoň některé) a samozřejmě intenzivní úlevu, že je vše za vámi. Ačkoliv budete vyčerpané, zároveň pocítíte příval energie a všechny myšlenky na spánek najednou zmizí.

Třetí doba

Třetí doba porodní začíná okamžitě po narození dítěte a končí porodem placenty. Kontrakce ve třetí době porodní jsou relativně mírné.

Úkol na tento týden

Vytvořte si seznam lidí, kterým chcete dát o narození dítěte vědět – jejich telefonní čísla či mailové adresy – a předejte ho kamarádce, která tuto zprávu pošle dál. Až budete chtít, aby se ostatní zprávu dozvěděli, stačí, když zavoláte. Na seznam napište i jednu osobu ze zaměstnání, takže se zpráva rozšíří i tam.