37. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Vaše dítě už je považováno za donošené, i když vám do termínu porodu zbývají ještě tři týdny. Pokud porodíte už teď, plíce dítěte budou pravděpodobně natolik zralé, že se plně přizpůsobí životu mimo dělohu. (Přesto některé děti potřebují více času. Proto pokud máte například znovu rodit císařským řezem, váš lékař ho nenaplánuje dříve než na 39. týden, jestliže se ovšem neobjeví nějaký zdravotní důvod, který by vyžadoval dřívější zásah.)

Dítě váží 2800g a od hlavy k patě měří něco přes 48cm (jako stonek švýcarského mangoldu). Mnoho dětí má po porodu spoustu vlasů s kudrlinkami dlouhými 1-4cm. Ale nebuďte udivené, pokud vlasy dítěte nebudou mít stejnou barvu jako vaše. Tmavovlasý pár je překvapený, když se narodí blonďaté nebo zrzavé dítě a světlovlasým lidem se zase může narodit dítě s kšticí jako Elvis. A samozřejmě některé děti mají na hlavách jen chmýří.

Jak se mění váš život

Teď se mohou objevovat častěji Braxton-Hicksovy kontrakce, mohou trvat déle a být méně příjemné. Může se také zvýšit množství výtoku. Pokud v něm v toaletě nebo na kalhotkách uvidíte krev (hlen zabarvený nepatrným množstvím krve), během několika dní pravděpodobně dojde k porodu – nebo ještě dříve. (Pokud silněji špiníte nebo krvácíte, okamžitě zavolejte lékaři.)

Také se lékaře zeptejte na výsledky vyšetření streptokoka skupiny B. Tak, pokud začnete rodit a výsledek ještě nebudete mít zapsaný, budete moci dát personálu porodnice včas vědět, zda potřebujete antibiotika.

V tuto dobu může být těžší než kdy jindy vyspat se v noci kvalitně. Pokud je to možné, zpomalte během dne – může to být na dlouhou dobu vaše poslední šance být v klidu. Dál sledujte pohyby dítěte a ihned lékaře informujte, pokud zjistíte pokles aktivity. I když je dítě v děloze příjemně usazené, mělo by být stejně aktivní jako do teď.

Během spánku budete mít pravděpodobně intenzivní sny. Strach z porodu i z toho, že se stanete rodiči, může vyvolat podivný rozlet nevědomé fantazie.

Příznaky porodu

Neexistuje způsob, jak předpovědět, kdy porod začne. Vaše tělo se ve skutečnosti začíná na porod připravovat už o měsíc dříve. Můžete žít v blažené nevědomosti, nebo se s blížícím datem porodu mohou objevovat nové příznaky.

Zde je několik symptomů, které mohou nastat pár dní či týdnů před začátkem porodu:

Dítě klesá. Pokud se jedná o vaše první těhotenství, můžete toto sestupování do pánve zaznamenat už týdny před tím, než porod začne. Pánev ztěžkne a pod žebry se uvolní tlak, proto pro vás bude jednodušší popadnout dech. Budou se více objevovat Braxton-Hicksovy kontrakce. Častější a intenzivnější Braxton-Hicksovy kontrakce mohou signalizovat předčasný porod. Během nich dozrává čípek a tělo se připravuje na opravdový porod. Některé ženy mají v tomto období křeče jako při menstruaci. Odejde hlenová zátka. Hlenová zátka je malé množství hustého hlenu, který blokuje průchod mezi čípkem a dělohou. Zátka může odejít v jednom kuse nebo jako větší množství výtoků v průběhu několika dní. Hlen může být zabarvený krví (může být hnědý, růžový nebo červený). Praskla voda. Většina žen začne mít pravidelné kontrakce před tím, než praskne voda, ale v některých případech praskne voda první. Když se to stane, porod bude pravděpodobně brzy následovat. (Pokud kontrakce nezačnou neprodleně samy od sebe, budou vám vyvolány.) Ať už plodová voda vytryskne všechna naráz nebo odteče jen malým pramínkem, zavolejte lékaři. Jak zjistím, že opravdu rodím a nejedná se jen o planý poplach?

Někdy je na začátku těžké určit, jestli se jedná o opravdový porod nebo planý poplach. Zde je několik ukazatelů, které vám pomohou se rozhodnout:

Falešné porodní kontrakce jsou nepředvídatelné. Přicházejí v nepravidelných intervalech a liší se v délce a intenzitě. Ačkoliv mohou být i pravé porodní kontrakce ze začátku nepravidelné, časem pravidelné být začnou, budou se objevovat v kratších intervalech, budou stále intenzivnější a déletrvající. U planého poplachu je bolest z kontrakcí centrovaná spíše v podbřišku. Při pravém porodu cítíte, že bolest začíná v kříži a přelévá se do břicha. Kontrakce u planého poplachu samy ustupují, když něco začnete nebo přestanete dělat, nebo když změníte pozici. Pravé porodní kontrakce budou trvat a postupovat bez ohledu na to, co děláte.

Úkol na tento týden

Zjistěte, jak nainstalovat autosedačku. Bez ní dítě nemůžete přivézt z porodnice domů a nainstalovat ji je těžší, než si myslíte, proto nečekejte do poslední minuty. Někteří výrobci autosedaček poskytují telefonní číslo, kam můžete bezplatně zavolat, a odborníci vám poradí.