38. týden těhotenství Jak vaše dítě roste
Vaše dítě skutečně přibralo. Váží kolem 3 kil a měří přes 49cm (jako pórek). Má pevný úchop, což zanedlouho otestujete, až vám poprvé stiskne ruku. Orgány dozrály a jsou připravené na život mimo dělohu.
Přemýšlíte, jakou barvu budou mít oči vašeho dítěte? To nemusí být jasné od začátku. Když se narodí s hnědýma očima, pravděpodobně hnědé zůstanou. Pokud bude mít oči šedé či tmavě modré, mohou nakonec zůstat šedé nebo modré, ale také se mohou do 9. měsíce změnit na zelené, oříškové nebo hnědé. Je to proto, že duhovky dítěte (barevná část oka) mohou po porodu získat více pigmentu. Většinou ale nebudou světlejší nebo modřejší. (Zelené, oříškové nebo hnědé oči mají více pigmentu než šedé nebo modré oči.)
Jak se mění váš život
Mnoho žen poslední týdny jednoduše čeká. Využijte tento čas na přípravu dětského pokoje nebo k vyřešení nezbytných úkolů, které nebudete moci řešit, až se dítě narodí. Spěte, čtěte, a s partnerem travte tolik času, kolik můžete.
Během posledních týdnů je běžné, že vám otékají nohy a kotníky, ale bez váhání zavolejte lékaři, pokud je otok nohou a kotníků nadměrný nebo náhlý, pokud vám více otečou ruce, jakkoliv oteče obličej či oči nebo náhle přiberete. Také ho okamžitě informujte, pokud vás silně či dlouho bolí hlava, případně pokud se u vás objevily změny vidění (dvojité nebo rozmazané vidění, pokud vidíte skvrny nebo blikající světla, jste citlivé na světlo, nebo dočasně ztratíte zrak), silná bolest nebo citlivost v horní části břicha, nevolnost nebo zvracení. Jsou to projevy vážného stavu, který se nazývá preeklampsie.
Příprava na kojení
Proč je kojení nejlepší způsob, jak krmit dítě?
Mateřské mléko je nejdokonalejší přírodní potravina pro kojence. Má správný poměr a typ bílkovin, sacharidů a tuků, a téměř všechny vitamíny a minerály, které dítě během prvních 6 měsíců života potřebuje. Desítky studií prokázaly přínos kojení a neustále jsou publikovány další. Co je na kojení nejlepší:
Kojení pomáhá chránit dítě před průjmem, dýchacími problémy a ušní infekcí. Kojení redukuje riziko alergií, leukémie a možné obezity. Kojení snižuje úroveň stresu a riziko rakoviny prsu. Jak se mohu na kojení připravit?
O kojení si můžete načíst informace a také zjistit, kam se obrátit o pomoc, pokud nastanou komplikace. Co byste měly vědět:
Trvejte na tom, aby na vás dítě položili ihned po porodu (tedy pokud nemáte nějaké zdravotní komplikace), takže budete moci kojit tak brzy, jak jen je to možné. Pokud rodíte císařským řezem, požádejte, aby vám dítě přinesli na pokoj hned, jakmile skončí celý operační zákrok. Uvědomte si, že ne každá žena zvládá kojení přirozeně, a pokud vás to odradí, nejste samy. Zajistěte si pomoc ještě v nemocnici, abyste se naučily kojit, než odjedete domů. Kojte novorozence pravidelně – 8-12x každých 24 hodin. A pokud to není nutné, nemělo by dítě dostávat nic jiného než mateřské mléko (minimálně prvních pár týdnů). Bolí kojení?
Jen proto, že je kojení nejpřirozenější způsob, jak krmit dítě, neznamená to, že je vždy snadné. Pro mnoho žen je kojení nepříjemné. Zbytečně netrpte. Bolest je často známkou toho, že dítě není k prsu správně přisáté. Jeho ústa by měla pokrývat velkou část dvorce (tmavší kůže kolem bradavky). Bradavka by měla být hluboko v jeho ústech.
Pokud vás kojení bolí už během prvního sání, vložte mezi dáseň miminka a vaši bradavku malíček, a zkoušejte to dál, dokud nenajdete pozici, která je méně bolestivá. Promluvte si s laktační poradkyní, než porodnici opustíte, abyste si byly jisté, že je dítě správně přisáté. Pokud vaše porodnice neposkytuje služby laktační poradkyně, obraťte se na Laktační ligu, kde vám pomohou. Některým ženám nevadí kojit na veřejnosti, zatímco jiné jsou rozpačité. Pokud je vám to nepříjemné, noste s sebou bundu nebo přikrývku. Když bude dítě potřebovat nakojit, hodíte si ji přes rameno a získáte tak soukromí.
Úkol na tento týden
Začněte číst informace o péči o dítě. Pokud jste ještě nezačaly, je dobré postupně přejít od literatury o těhotenství k literatuře o dětech. Po narození dítěte už nebudete mít na čtení tolik času, proto o prvních týdnech po porodu zjistěte, co můžete.