39. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Vaše dítě už se těší na svět. Dál si buduje vrstvy tuku, které mu po porodu pomohou udržet tělesnou teplotu. Už měří kolem 50cm a váží něco přes 3100g, jako malý meloun. (Chlapci bývají o něco těžší než děvčata.) Stará kůže se odlupuje a pod ní se tvoří nová.

Jak se mění váš život

Při každé z teď už týdenních návštěv vyšetří lékař břicho, aby zkontroloval růst dítěte a pozici. Může také zkontrolovat, jestli už začal zrát čípek: zda je měkčí, vyhlazený a rozšířenější (otevřenější). Ale ani vyzbrojen touto informací nedokáže přesně předpovědět, kdy se dítě narodí. Pokud budete přenášet, lékař po 40. týdnu naplánuje vyšetření plodu (obvykle ultrazvukem), aby se ujistil, že je bezpečné, aby těhotenství dál pokračovalo. Pokud nechcete rodit doma, většina lékařů vyvolá porod jeden až dva týdny po určeném termínu porodu – nebo dříve, pokud je riziko čekání vyšší než riziko vyvolaného porodu dítěte.

Zatímco čekáte, je důležité dál věnovat pozornost pohybům dítěte a informovat lékaře, pokud se zdá, že jich ubylo. Dítě by mělo zůstat aktivní až do porodu a znatelný útlum aktivity může znamenat problém. Také zavolejte, pokud vám praskla voda. Plodový obal praskne asi u 8% případů. Někdy se jedná o velké množství vody a jindy jen o malý pramínek. (Nediagnostikujte se samy. Zavolejte, i když se pouze domníváte, že voda praskla.) Pokud vám praskl plodový obal a nezačaly kontrakce, bude porod vyvolán.

Jak se vaše tělo po porodu mění

Dokonce, i když byl porod rychlý a snadný, bude trvat nějaký čas, než se bude cítit znovu jako dřív. Bude to možná náročné, ale pamatujte, že trvalo devět měsíců dostat se do tohoto stádia, proto se do původního stavu – fyzického i emočního – nevrátíte přes noc.

Co můžete od svého těla očekávat

Hubnout začnete hned. Ačkoliv se na svou původní váhu pravděpodobně nějaký čas nevrátíte. Většina žen je o 5kg lehčí okamžitě po porodu, 3-4kg vážilo dítě, další půl až jedno kilo tvořila placenta a stejně tak krev a plodová voda. Ačkoliv bude vašemu tělu chvíli trvat, než se vrátí do původního tvaru – bříško můžete mít větší déle, než by se vám líbilo – na konci prvního týdne pravděpodobně ztratíte kolem 1,8kg vody. Budete mít očistky (lochie). Po porodu začínají odcházet buňky, které tvořily výstelku dělohy. Tento výtok potrvá týdny. Ze začátku je výtok smíchaný s krví, takže vypadá jasně červený, jako menstruace, později zesvětlá, nakonec bude zbarven do bíla nebo žluta, než se zastaví. Vaše emoce budou v pohybu. Během jednoho nebo dvou týdnů po porodu prožívá mnoho maminek poporodní blues. Můžete být náladové, plačtivé, vyčerpané, úzkostné, neschopné spát, můžete se cítit v pasti. Může se změnit vaše chuť – budete jíst víc nebo míň. Dobrá zpráva je, že tyto emoční změny obecně mizí během dvou až tří týdnů. Zavolejte lékaři, pokud:

Výrazně krvácíte, tzn., když spotřebujete víc než jednu vložku za hodinu; jestliže z vás vypadla krevní sraženina větší než golfový míček, nebo krvácíte (jasně červený výtok) čtyři nebo více dnů po porodu. Můžete se jednat o sekundární poporodní krvácení. (Zavolejte sanitku, pokud silně krvácíte, jestliže máte příznaky šoku – závratě, slabost, rychlé bušení srdce, rychlé nebo mělké dýchání, vlhká pokožka, neklid nebo zmatenost.) Máte příznaky infekce – horečka, bolest podbřišku nebo zapáchající výtok (příznak endometritidy), obtížné bolestivé močení, zakalená krvavá moč (známka infekce močových cest); červenání, citlivost, výtok, otok kolem místa rány (po císařském řezu, episiotomii, kolem tržných ran); bolestivá, tvrdá, červená oblast, obvykle na jednom prsu, horečky, zimnice, bolest svalů a únava, a pravděpodobně bolest hlavy (příznak mastitidy, infekce prsa). Máte znaky poporodní deprese, jako neschopnost spát, dokonce i když spí dítě, jakékoliv myšlenky na ublížení dítěti, pláč celý den několik dní po sobě, záchvaty paniky. Jak se znovu zotavit po porodu

Odpočívejte, jak jen můžete a snažte se spát, kdykoliv spí dítě. Tuto radu bude těžké poslechnout, především během dne, ale opravdu to pomáhá. Omezte návštěvy a čas, který s nimi trávíte. Zvažte vypnutí telefonu a možnost pověsit na dveře nápis „spíme“, abyste případné návštěvníky odradily. Jezte dobře vyváženou stravu. Pijte dostatek tekutin. Vyhněte se kofeinu, alkoholu a sladkým limonádám. Přijměte všechny nabídky okolí, že vám uvaří, uklidí, pohlídá děti, vyřídí pochůzky, a podobně. Pokud se vám nikdo nenabídl, požádejte o pomoc. Je to těžké, ale důvěřujte nám, vaši přátelé a rodina vám chtějí pomoci a většina bude poctěna, když je požádáte. Pokud vám nikdo zadarmo nepomůže, zvažte, jestli si nenajmout pomocnici, uklizečku, kohokoliv, kdo vám dopřeje přestávku. Neizolujete se. Rozhovor s přáteli, příbuznými i dalšími novými maminkami o zážitku z porodu a životě s novorozencem vám může pomoci novou situaci zvládnout. Úkol na tento týden

Pokud plánujete kojit a ještě jste si nekoupily kojící podprsenku, teď je ten správný čas. Vezměte si ji s sebou do porodnice – poskytne vám pohodlí a podporu. Vaše prsa jsou výrazně větší než před otěhotněním a pravděpodobně se během kojení zvětší ještě o jednu až dvě velikosti. Kupte si pár vložek, které můžete do podprsenky zastrčit, aby absorbovaly mléko, a hojivou lanolinovou mast na bradavky. (Vyhněte se lanolinu, pokud jste alergické na vlnu.)