40. týden těhotenství Jak vaše dítě roste

Je těžké říct, jak velké dítě bude, ale průměrný novorozenec váží kolem 3400g (malá dýně) a měří kolem 50cm. Jeho lebeční kosti ještě nejsou spojené, což jim umožňuje trochu se překrývat, pokud jsou porodní cesty příliš těsné. To je důvod, proč může hlava dítěte po porodu vypadat trochu šišatě. Ujišťujeme vás – je to normální a dočasné.

Jak se mění váš život

Po měsících očekávání jste minuly datum porodu a…pořád jste těhotné. Je to frustrující, ale běžná situace, ve které se právě nacházíte. Nemusí se jednat o takové zpoždění, jak si myslíte, zvláště pokud se spoléháte pouze na datum porodu, vypočítané z prvního dne vaší poslední menstruace, protože některé ženy ovulují později, než se očekává. I pokud je datum určeno přesně, některé ženy přenášejí bez zjevného důvodu.

Ještě je před vámi několik týdnů, než se bude moci říct, že přenášíte. Ale abyste si byly jisté, že dítě stále prospívá, lékař naplánuje vyšetření, kde zjistí, jak těhotenství pokračuje.

Můžete absolvovat biofyzický profil, který se skládá z ultrazvuku, který sleduje celkový pohyb dítěte, dýchací pohyby (pohyby svalů hrudníku a bránice) a svalový tonus (ať už rozevírání nebo svírání pěsti, nebo napínání končetin), stejně jako množství plodové vody, ve které dítě leží (je to důležité, protože se jedná o odraz toho, jak dobře placenta dítě podporuje).

Monitorování srdeční frekvence plodu (tzv. non-stres test) se obecně provádí stejně – samostatně nebo jako součást biofyzického profilu. Nebo můžete podstoupit non-stres test a ultrazvukové vyšetření, které zkontroluje množství plodové vody.

Pokud vyšetření plodu lékaře neuklidnilo – například plodové vody je příliš málo – dojde k vyvolání porodu. Pokud jde o vážný urgentní problém, můžete podstoupit okamžitý císařský řez.

Lékař také zkontroluje čípek, aby viděl, jestli dozrává. Prověří jeho pozici, jak je měkký, hladký, rozšířený (otevřený), to vše ovlivní, jestli a jak bude porod vyvolán. Pokud nezačnete rodit, k vyvolání porodu dojde někdy mezi 41. a 42. týdnem.

Vyvolávaný porod

Co znamená vyvolat porod?

Pokud porod nezačne sám, váš lékař použije jisté léky a techniky, kterými pomůže přivolat kontrakce. Udělá to ve chvíli, kdy je riziko přenášení vyšší než riziko vyvolání. Většina lékařů vyvolá porod, pokud jste těhotné ještě jeden nebo dva týdny po termínu porodu. To proto, že placenta může být kolem 42. týdne méně výkonná, co se týče poskytování živin, a jak překročíte termín porodu, jsou pravděpodobnější některé komplikace.

Jak se porod vyvolává?

Existuje celá řada metod a záleží na vaší individuální situaci, které lékař použije – částečně záleží na stavu děložního čípku (jestli je zralý či ne) a na naléhavosti vyvolání.

Běžně, pokud potřebujete vyvolat porod, ale čípek ještě není rozšířený, budete přijaty do porodnice a lékař pravděpodobně začne vyvolávat pomocí podání léků, které do vagíny přivádějí prostaglandiny. Tyto hormony pomáhají čípku dozrát a mohou také stimulovat kontrakce a začátek porodu.

Pokud prostaglandiny k porodu nepovedou, lékař vám podá lék, který se nazývá Pitocin (také známý jako oxytocin). Je do těla dodán intravenózně a měl by spustit porod, nebo zvýšit kontrakce, pokud začaly samy od sebe. (Jestliže je čípek zralý, rovnou se podává Pitocin.)

Jsou nějaké techniky, jak sama můžu porod spustit?

Neexistují techniky, které by byly prokazatelně bezpečné i efektivní, proto nezkoušejte nic bez dohledu lékaře. Zde je několik metod, o kterých jste asi slyšely:

Pohlavní styk: Sperma obsahuje prostaglandiny a orgasmus může stimulovat kontrakce. Několik studií ukázalo, že sex v termínu snižuje potřebu vyvolání porodu, ale jiné výzkumy naopak neukázaly žádný efekt. Stimulace bradavek: Stimulace bradavek produkuje oxytocin, který může pomoci porod spustit, ale je potřeba, aby více výzkumů dokázalo bezpečnost a účinnost této metody. Protože může příliš stimulovat dělohu, kontrakce a reakce dítěte musí být monitorované, proto to nezkoušejte doma. Ricinový olej je silné projímadlo a stimulace střev může způsobit kontrakce. Neexistuje definitivní důkaz, že ricinový olej dokáže vyvolat porod, ale existuje mnoho žen, které mohou dosvědčit jeho nežádoucí účinky! Bylinky: Je mnoho bylinek, které by měly vyvolat porod. Některé jsou riskantní, protože mohou vyvolat kontrakce, které jsou příliš dlouhé a silné, a pro dítě mohou být nebezpečné i z jiných důvodů. U ostatních bylinek zůstává bezpečnost a účinnost neznámá. Úkol na tento týden

Zařaďte zpátečku a relaxujte. Půjčete si nějaké filmy, přečtěte román, lehněte si k hromadě časopisů nebo při novém CD, a zdřímněte si, kdykoliv můžete. Jste v cílové rovince a zasloužíte si trochu klidu. Pokud jste příliš aktivní až do porodu, až dítě přijde, budete vyčerpané.