Gratulujeme! Těhotenství je vzrušující období, ale existuje tolik informací v knihách, časopisech i na internetu. Jak byste vůbec stihla všechny tyto informace obsáhnout ještě před porodem Ulehčili jsme vám situaci a všechny potřebné informace o těhotenství shromáždili na jednom místě. Náš ilustrovaný těhotenský kalendář vás detailně provede všemi změnami, které se odehrají s vaším miminkem i s vámi.

Každý týden v něm naleznete popis vývoje dítěte a stejně tak vysvětlení změn, které se odehrávají ve vašem těle. Objevíte zde také důležité lékařské informace, které pomohou, abyste vy i dítě zůstaly zdraví.

Poté, co se okolí dozví o vašem těhotenství, první otázka, kterou pravděpodobně uslyšíte, bude „Kdy máš termín porodu?“. Při vaší první prohlídce vám lékař určí datum porodu. Toto datum se počítá podle prvního dne vaší poslední menstruace. K tomuto datu se přičte 40 týdnů. Pokud porodíte v termínu, který takto lékař určí, bude vašemu dítěti ve skutečnosti jen asi 38 týdnů – to proto, že k oplodnění vajíčka nedošlo dříve než dva týdny po začátku poslední menstruace. Je důležité si uvědomit, že termín porodu je pouze odhad – většina dětí se narodí mezi 38. a 42. týdnem od prvního dne menstruace matky a jen malé procento žen porodí v předpokládaném termínu.

Dalším běžným pojmem, který uslyšíte během těhotenství, je trimestr. Těhotenství je rozděleno do tří trimestrů:

V zásadě existují tři metody, jak rozdělit těhotenství do tří trimestrů: Vývoj, Těhotenství, Početí. Všechny tři metody předkládají rozličná data, kterými začíná druhý a třetí trimestr. Váš lékař může upřednostňovat metodu Vývoje, jiný lékař zase metodu Těhotenství. Asi to dělají proto, aby nastávající matky zmátli.

Vývoj

Tato metoda používá skutečně vývojové stupně, podle kterých těhotenství dělí. Od poslední menstruace do 12. týdne se v embryu vyvíjí všechny hlavní orgány a stává se plodem. Od 12. do 27. týdne se plod dále vyvíjí, až dosáhne životaschopnosti. Od 28. týdne plod dokončuje vývoj a připravuje se na porod. Tedy zde druhý trimestr začíná ve 12+0 týdnu a třetí trimestr ve 27+0 týdnu.

Těhotenství

Tato metoda rozděluje 40 týdnů těhotenství na tři stejné etapy. Druhý trimestr podle této metody začíná ve 13+3 týdnu a třetí trimestr ve 26+6 týdnu.

Početí

Tato metoda dělí 38 týdnů vývoje od početí do tří stejných trimestrů. Druhý trimestr začíná ve 14+5 týdnu a třetí trimestr ve 27+3 týdnu.

Jaká je délka prvního, druhého a třetího trimestru?

Délka trimestrů je často zdrojem zmatků. Slovo trimestr znamená „tři měsíce“. Tři období, každé po třech měsících, dělí těhotenství na začátek, prostředek a konec. Tyto tři fáze odpovídají vývojovým stupňům, které těhotenství rozdělují.

  • Začátek: Od poslední menstruace do 12. týdne se v embryu vyvíjí všechny hlavní orgány, stává se plodem a kontrolu přebírá placenta.
  • Prostředek: Od 12. do 27. týdne plod pokračuje ve vývoji a dosahuje životaschopnosti.
  • Konec: Od 28. týdne plod dokončuje vývoj a připravuje se na porod.

Kdy končí první trimestr a kdy začíná třetí?

Opravdu záleží na tom, kdy přesně končí první trimestr nebo kdy začíná třetí? Ne. Kdy trimestr začíná a končí, záleží na tom, koho se ptáte, kterou knihu čtete, nebo jakou webovou stránku jste navštívily. Většina lékařů, když mluví o vašem těhotenství, požívá spíše týdny než měsíce či trimestry.